2013.03.25. - A hatékony munkahelyi megelőzés alapja a primer prevenció
eszköztárának alkalmazása, azaz a munkavédelmi előírások betartása,
mivel ezzel érhető el, hogy növekedjen az egészséges életévek száma,
csökkenjen a balesetek előfordulási gyakorisága és ez által lényegesen
csökkenjenek az egészségügyi kiadások. A következőkben bemutatásra kerülő baleset a sorozatos szabályszegések következménye.
Egy erdészeti szolgáltatást, erdőgazdálkodási és fakitermelési tevékenységet végző cég (a továbbiakban: munkáltató) megbízást kapott egy áramszolgáltató vállalattól, annak ellátási területén, a nagy, a közép és a kisfeszültségű légvezeték hálózatok környezetében nyiladéktisztítási, fakivágási és gallyazási munkálatok elvégzésére.
A munkáltató 4 fő munkavállalója lakott területen, a közúttal párhuzamosan húzódó 20 kV-os vezeték környezetében végezte a gallyazást. Az egyik munkavállaló egy 16 fokú, két elemből álló, kitolható alumínium létrát a kiválasztott fának támasztotta. Ezután a kéttagú létra második tagját a létrafokokhoz rögzített kötél segítségével 8 m magasra (4 fok átfedéssel) tolta ki. A fenyőfa kinyúló ágai, illetve a korábban levágott ágak csonkjai miatt a létra nem érte el a fa törzsét. A létra helyzetének megváltoztatása közben a létra hozzáért a munkavállaló feje felett 6 m magasan elhelyezkedő 20 kV-os szabadvezetékhez, melynek következtében a munkavállalót halálos áramütés érte.
A balesetben szerepet játszó tényezők
1. A munkáltató a gallyazási munkák tényleges megkezdése előtt nem járta be a munkaterületet: nem mérte fel a munkavégzés körülményeit, a veszélyeket, a szükséges munkaeszközöket.
Megsértett jogszabály: Mvt. 40. § (1) bekezdése
2. Lakott területen, az út mentén álló fák gallyazását faegyedenként nem tervezték meg, a tevékenység sorrendjét és a feladatot nem osztották meg egyértelműen a munkavállalók között.
Vonatkozó jogszabály: 15/1989. (X. 8.) MÉM rendelet az Erdészeti Biztonsági Szabályzat kiadásáról (a továbbiakban: EBSZ) 4.15. pontja
3. A közterületen lévő veszélyeztetett terület elzárásáról, figyelmeztető táblák elhelyezéséről nem gondoskodtak, veszélyeztetve ezáltal a közúton közlekedők biztonságát.
Megsértett jogszabályok: Mvt. 40. § (1) bekezdése és az EBSZ 4.16., 4.17. pontjai
4. A munkavállalók a villamos áram hatása által előidézett veszélyhelyzetekre és azok megelőzésére nem voltak megfelelően kioktatva. A munkáltató elmulasztotta a munkavédelmi oktatás elvégzését írásban dokumentálni.
Megsértett jogszabály: Mvt. 55. § (1) a) és b) pontja valamint (2) bekezdése
5. A munkáltató - a munkavégzés megkezdése előtt - nem kérte meg a vezetékszakasz feszültségmentesítését az áramszolgáltatótól.
Megsértett jogszabályok: A villamosmű biztonsági övezetéről szóló 122/2004 (X.15.) GKM rendelet 7. § (1) bekezdése, a 11. § (1) d) pontja és az MSZ 1585:2009 szabvány 6.4. pontja valamint az EBSZ 4.14. pontja
6. A munkavállalóknak a 20 kV-os szabadvezeték veszélyes közelségébe benyúló ágak eltávolítását a vezeték feszültség alatti állapotában kellett végezniük.
Megsértett jogszabályok: Mvt. 82. § (2) g) pontja és a MSZ 1585:2009 szabvány 6.4.102. pontja
7. A gallyazásra kijelölt 10-12 m magas fenyőfa ágai a biztonsági övezetbe nyúltak be. A fa ágai közül az egyik lefelé nyúló ferdén növő ág mintegy 0,5 m-re közelítette meg oldalirányból a 6 m magasan húzódó szélső áramvezetőt.
Megsértett jogszabály: MSZ 1585:2009 szabvány "A" melléklete
8. A munkáltató a munkavállalók részére nem megfelelő létrákat biztosított. A létrák használói - a létra elmozdulása esetén - leesés veszélyének voltak kitéve.
Megsértett jogszabályok: Mvt. 54. § (7) c) pontja és az EBSZ 4.7. pontja
A baleset okláncolata:
1. A munkavállalók a 20 kV-os szabadvezeték közelében végeztek munkát.
2. A vezeték nem volt feszültségmentesítve.
3. Nem megfelelő kialakítású létrát használtak.
4. A létra helyzetének megváltoztatása közben hozzáért a munkavállaló feje felett 6 m magasan elhelyezkedő 20 kV-os szabadvezetékhez.
5. A munkavállaló halálos áramütést szenvedett.
A baleset okainak bemutatása remélhetően arra hívja fel minden hasonló tevékenységet folytató munkáltató figyelmét, hogy a feladat megkezdése előtt azt tervezze meg, olyan szakembert bízzon meg aki e munkára kellően kioktatott. Gondoskodjon arról, hogy a munka irányítását szakképzett személy lássa el, aki feltételezhetően képes a balesetveszélyes munkahelyzet felismerésére. Dr. Bánné Koncz Zsuzsa igazságügyi munkavédelmi szakértő