2013. április 23. - Alapos hatástanulmány nélkül nem valósulhat meg a
Háromszékre tervezett faipari óriás-beruházás, jelentette ki Tamás
Sándor. Kovászna megye tanácsának elnöke a Sláger Rádiónak kifejtette: az osztrák Holzindustrie Schweighofer cég által bejelentett beruházás megítélésében két táborra oszlott a közvélemény: egyesek támogatják a beruházást, mivel a faipari vállalkozás megtelepedése révén 650 új munkahely jönne létre a megyében, a másik tábor pedig ellenzi a gyár létesítését, mivel attól tartanak, hogy a Schweighofer tevékenysége veszélyt jelent a faipari kisvállalkozókra, és a székelyföldi erdőkre nézve.
„Egyiknek is, másiknak is igaza van”, mutatott rá Tamás Sándor, aki leszögezte: a Rétyre tervezett 50 hektáron fekvő gyár építése előtt hatástanulmányt kérnek, anélkül nem valósulhat meg a beruházás. A Kovászna megyei önkormányzat egyenlő távolságot tart a két álláspont között, hiszen figyelembe kell venni, hogy rövid és hosszú távon mi jó a közösségnek. A befektetést elsősorban a rétyi önkormányzat kell jóváhagyja, ezért a „labda a helyi tanács térfelén pattog”, szögezte le Tamás Sándor, aki szerint a szükséges engedélyek kibocsátása előtt ebben a témában közvitát kell szervezni.
Réty község polgármestere, Dálnoki Lajos a Sláger Rádiónak elmondta: a hétfői tanácsülésen, módosították a területi rendezési tervet (PUZ), és abba állapodtak meg, hogy közmeghallgatást szerveznek, kikérik a lakosság véleményét az ügyben. A rétyi polgármester kifejtette: nem tud állást foglalni arról, hogy a fafeldolgozó káros vagy sem, ennek eldöntését a szakhatóságokra bízza. Egy ilyen volumenű beruházásról nem lehet nyomás alatt dönteni, ezért alaposan mérlegelni fogják annak időszerűségét, mondta Dálnoki Lajos, aki szerint a faluban először örültek az emberek, hogy megépül a gyár, de az elmúlt időszakban annyi minden jelent meg erről a sajtóban, hogy a rétyiek mostanra elbizonytalanodtak.
A rétyi tanácsülésen jelen volt az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Kovászna megyei vezetősége, és „Nem kell rádióaktív fa Háromszékre” feliratú papírt felmutatva tiltakoztak a tervezett beruházás ellen, illetve Toró Attila, a befektetés leállítását kérő civilek nevében átadta az 500 támogató aláírást tartalmazó beadványt a község vezetőségének.
Mint arról beszámoltunk a háromszéki faberuházás leállítását kérik a civil szervezetek, amelyek nyílt levélben kérik a Kovászna megyei döntéshozókat, hogy állítsák meg Holzindustrie Schweighofer osztrák fafeldolgozó vállalat beruházását. A civil szervezetek a www.sepsiszentgyorgy.info honlapon aláírásokat is gyűjtenek a beruházás ellen, és egy sort kérdést intéznek a beruházásban illetékes döntéshozókhoz. A legfontosabb az: „miért akarják lenyomni a háromszékiek torkán a nagyüzemi erdőirtást, és miért akarják megszabadítani a helyi faipari kis- és középméretű vállalkozásokat az amúgy sem olcsó nyersanyagtól?”
A civil szervezetek szerint a nyersanyagok elszippantása a helyi fafeldolgozók elől tovább növeli a faanyagra való igényt, ezáltal nő a nyomás a törvényhozókon, hogy magasabb kitermelési kvótákat állapítsanak meg, ez pedig rövid idő alatt végveszélybe sodorja a még meglévő háromszéki erdőket. Azt is megkérdezik: számításba vették-e a döntéshozók, hogy a várhatóan Háromszéken is alkalmazásra kerülő formaldehides fafeldolgozási technológiák káros hatását a környező települések lakosságára, a majdani létesítményt övező mezőgazdasági területekre? A tiltakozók szerint, a faiparhoz kötődő sok ezer ember munkahelyét nem kellene kockáztatni pár tucat targoncás, gombnyomogató és segédmunkás munkahely létrehozása miatt.
A nyílt levelet háromszéki civilek és természetvédők-, így az Erdély Kárpát Egyesület, a Háromszéki Közösségi Alapítvány, a Civilek Háromszékért Szövetség, a Zöld Nap Egyesület, a Vinca Minor Egyesület, a László Kálmán Gombászegyesület, az Elveszett Világ Egyesület, a Sepsi Bike Egyesület, Gyurgyalagok Blog, a Romániai Denevérvédelmi Egyesület, a Nemre Természetjáró Kör és a sepsiszentgyorgy.info portál vezetői kezdeményezték, és eddig 500-an írták alá azt. Tamás Sándor, háromszéki tanácselnök válaszként rámutatott: nem zárja ki azt, hogy a tiltakozás hátterében az „ellenzéki magyar pártok” állnak, akik minden rendelkezésükre álló eszközzel próbálnak keresztbe tenni az RMDSZ-nek.
Mint arról beszámoltunk a Holzindustrie Schweighofer 150 millió eurós befektetéssel 50 hektáron építené meg rétyi üzemét, ahol ígéretei szerint 650 alkalmazott évi 800 ezer köbméter fát dolgoz fel. Az osztrák vállalkozónak négy másik gyára működik az országban, így Szászsebesen, Siret-en, Rădăuţ-on és Comănesti-en. A Schweighofer háromszéki beruházását elsősorban Olosz Gergely háromszéki RMDSZ szenátor támogatja, aki elmondta, hogy baráti kapcsolatai révén csábította az osztrák nagyvállalkozót Kovászna megyébe. Olosz korábban azt mondta: tárgyalóasztalhoz hívja a Holzindustrie Schweighofer óriáscég rétyi fafeldolgozó üzemét ellenzőket és az erdőirtásért aggadókat, hogy eloszlassák a tévhiteket.
Egyébként a beruházás egyik legnagyobb ellenzője Korodi Attila, Hargita megyei RMDSZ képviselő, volt környezetvédelmi miniszter, aki szerint stratégiát kell kialakítani, hogy megvédjék a faiparban tevékenykedő kisebb cégeket és az általuk biztosított munkahelyeket a háromszéki beruházástól. Korodi Attila az MTI-nek elmondta, három éve azon dolgoznak, hogy a Holzindustrie Schweighofer ne tudjon Hargita megyében megtelepedni és keresik a megoldást egy olyan jogszabály megalkotására, hogy adótöbbletet rójanak ki azokra, akik feldolgozatlan fát szállítanak el a kitermelés térségéből. Kovács Zsolt
Hatástanulmány készül a háromszéki óriásgáterről (Erdély.ma)
- Főszerkesztő
- Hírportálok
- Találatok: 575