2013. július 3. - Egyre kevesebb az idénymunka vidékünkön.
A gépesítés fokozatosan kiszorítja az emberek kétkezi munkáját már a mezőgazdaságból is, bár ott még mindig akad munka a bejáródott, több éve együtt dolgozó csoportoknak.
A fiatal magyarkanizsai termelő, Pekla Róbert 80 hektáron gazdálkodik. Ebbből 50 hektárnyi öntözhető területen ipari zöldségféléket termeszt, a maradék harmincon pedig gabonát. A napszámosok napi rendszerességgel kínálkoznak neki még a szomszédos községekből is, de nincs szüksége több emberre, mert hosszú évek óta ugyanaz az állandó brigád dolgozik a földjein.
„A klasszikus kapásnövények, ami a kukorica, napraforgó, cirok volt valamikor, ott gyakorlatilag teljes egészében megoldották gépesítve, megoldották vegyszerekkel, tehát teljesen kiszorultak a napszámosok. A zöldségfélékből nem tudtak. Ott is sokfelé van gépesítve, de még szükség van rájuk és szükség is lesz.”
A valamikori napszámosok csak ezt a munkát végezték évről évre. Ma már többségük volt gyári munkás, munkanélküli. Egy nap ezer dinárt tudnak megkeresni. Varga Csilla néhány hónapja dolgozik a napszámosokkal. Most a hagymasorok közül kapálják ki a széleslevelű gyomot.
„Ezt csináljuk, végül is a megélhetésünket úgy ahogy kielégíti.”
A napszámosok kiöregednek, a fiatalok nem szívesen fogják meg a kapanyelet, inkább más alkalmi munka után néznek. A magyarkanizsai községben az almaszedés, a szüret, az erdőirtás számít kedveltebb munkának, de vannak, akik favágást és hasogatást, sírrendezést, zöld felületek rendszeres karbantartását vállalják, hogy más bevétel híján némi pénzhez jussanak.