Kevés csapadék, dőlnek a melegrekordok: bajban a gazdák? (sonline.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2014. január 8. - A januári szokatlanul enyhe időjárás jókora kieséshez vezethet: a későbbi fagy kárt okozhat a növekedésnek induló rügyekben. A bajt súlyosbíthatja a sok helyen tapasztalt csapadékhiány, somogyi szakértők szerint kora tavasszal jócskán megnőhetnek a termelési költségek.
– Egyáltalán nem örülök a melegnek – mondta Tavaszi József, az ordacsehi Agrár Zrt. elnöke. – Térségünkben 8 Celsius fok volt, ehelyett jobb lenne, ha mínusz nyolc fokot mutatna a hőmérő és 20 centis hó borítaná a szántót.
Csaknem 1000 hektáron búzát, repcét és őszi árpát termeszt a társaság, az elmúlt bő egy hónapban nem hullott érdemi mennyiségű csapadék. Tavaszi József azt mondta: a növényeknek az ilyenkor szokásos hőmérsékletre lenne szükségük, ám a következő napok ígért meteorológiai előrejelzések nem töltik el reménnyel.
– A szokatlanul enyhe időjárás később a károkozók elszaporodásának kedvezhet – emelte ki. – A fagy jótékonyan hatna a rovarokra, megtizedelné a kártevőket, ám tartós lehűlésre egyelőre hiába várunk.

Központi kérdés a szőlő, melyet közel 200 hektáron termeszt a zrt. A héten megkezdik az aktuális munkálatokat, így a támrendszer javításán túl rövidesen a metszés is elfoglaltságot ad a dolgozóknak. Az már biztos: 24 hektáron új ültetvényt telepítenek. Tavaszi József szerint az is bizonyos, ha nem lesz érdemi változás az időjárásban, nagyjából 15-20 százalékkal többet költhetnek növényvédelemre, mint tavaly. Erre a feladatra akkor közel 100 millió forintot áldoztak.

– Kételyeket és kérdéseket egyaránt felvet ez az időjárás – fogalmazott Torma Sándor, a kaposvári mezőgazdasági szakközépiskola igazgatója. – Szerintem a kártevők várható tavaszi megjelenése is igencsak foglalkoztatja a termelőket: a terméscsökkenés jókora bevétel-kiesést eredményezhet.

Tóth István kaposvári mezőgazdasági mérnök úgy látja: ha tartósan 10-13 fok körül marad a hőmérséklet, az a gyümölcsfákat érzékenyen érintheti. Megszakadhat a növények mélynyugalmi állapota, megkezdődhet a rügyduzzadás, s beindulhat a nedvkeringés.
– Gyors hőmérsékletcsökkenésnél, tartós hidegben viszont ezek a rügyek könnyen megfagyhatnak – folytatta. – A következő napok, hetek időjárás változása sok termelő munkáját befolyásolhatja.

A siófoki Sió-Eckes Kft. évente közel 10-12 ezer tonna gyümölcsöt vásárol. Fazekas Endre ügyvezető igazgató szerint a fagy miatt többek közt az alma, a meggy és a kajszi lehet veszélyben. A januári tavasz a gabonatermesztők számára is meglepetéssel szolgál.

Szentgáloskéren mindenesetre kihasználják a meleget: az ősszel – épp a csapadékos időjárás miatt – elmaradt gyomirtást végzik a héten a búzánál. Hársházi Péter családi vállalkozó leginkább a 135 hektárnyi repcéért izgul, ám szerinte még nem dőlt el végleg a játszma. Úgy látja: az enyhe időjárás következményein túl a csapadékszegény időjárás legalább ekkora kockázatot rejt. Náluk legalább 150-200 milliméternyi csapadékra lenne szükség.
– Az erdőgazdálkodásban is érezteti hatását a meleg tél – tájékoztatott Ihárosi Péter, a Sefag Zrt. erdészetpolitikai munkatársa. Kifejtette: az erdőgondozási munkák oroszlán részét vegetációs időn kívül végzi a társaság. A téli időszak kiemelten jelentős feladata az erdőben nevelt faállomány hasznosítása, mely első mozzanata a fakitermelés. Rendes télen a fagy és a hó könnyíti e nehéz munkát. A jelenlegi időjárási körülmények között a nehéz gépek csak körülményesen tudnak a területen mozogni, sok helyen a szállítási feladatokat is külön logisztikával lehet megoldani.
– Félő, ha hosszan tart ez a meleg periódus a növények is felébrednek és fakadásnak indul az erdő – számolt be a szakember. – Egy újabb lehűlést követően pedig "sokkot" kap, így nehezebb lesz az indulás mikor beköszönt az igazi tavasz.

Csapadékhiány a földeken

– Az elmúlt napok szokatlanul enyhe időjárása még nem okozott gondokat a mezőgazdaságban – reagált megkeresésünkre a megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatósága. Közölték: a korábbi hideg időjárás leállította a vegetációt, ami még nem indult újra. Ha az enyhe idő tartós marad – péntekig ilyet jósolnak a meteorológusok –, akkor elsősorban a gyümölcsösökben alakulhat ki probléma a megduzzadó, rügyek miatt.
A növénytermesztésben a napsütéses órák száma még kevés ahhoz, hogy a növények fejlődése meginduljon. A hó hiánya pillanatnyilag csak mint csapadékhiány okozhat gondot a későbbiekben, szerepe csak tartós és jelentős lehűlés esetén válna fontossá. A somogyi őszi vetések állapotára utalva arról tájékoztatták lapunkat, hogy december első hetében készült felmérés. Melynek alapján elmondható, hogy nagyjából 70 százalékában jó, 20 százalékában közepes és csupán 10 százalékában kaptak gyenge minősítést. A következő felmérés március középén lesz esedékes.
– Az enyhe idő megmaradása kedvezhet a kártevők fejlődésének, azonban jelenleg ez még nem okozott problémát, sőt egy későbbi hideg eljárás elpusztíthatja a jelenleg korai fejletségben lévőket is – hívták fel a figyelmet. Harsányi Miklós


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.