2014. február 09. - Nem lesz nyerészkedés a kisajátítások során
A kormány nemrégiben kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította a Déli Áramlat elnevezésű földgázvezeték magyar szakaszának megépítését. A Tolna, Baranya, Somogy és Zala megyéken át húzódó, mintegy 230 kilométernyi vezetékrendszer kialakításához, működéséhez kapcsolatos ügyek koordinálását dr. Hargitai János baranyai kormánymegbízott végzi. Erről kérdeztük.
Január közepén megtörténtek az első egyeztetések az érintettek között a Déli Áramlat földgázvezeték magyar szakaszának kivitelezéséhez kötődő előkészületekről. A projekt hazai koordinálását végző Baranya megyei kormánymegbízott számára különleges jogosítványok állnak rendelkezésre a kiemelt jelentőségű beruházás végrehajtásában illetékes hatóságok irányítására.
Az én feladatom az előzetes hatósági eljárások és engedélyeztetési folyamatok koordinálása, ellenőrzése, a fejleményekről negyedévente beszámolok a kormány számára - mondta a kereszténydemokrata politikus. Hozzátette, hogy még az idei év folyamán lezajlik a tervezési fázis, így 2015 közepére elkészülhetnek az engedélyezési tervek és kezdődhet a kivitelezés, hogy aztán 2017 januárjában átadhassák a földgázvezeték magyarországi szakaszát.
A vezeték pontos nyomvonalának kijelölése azonban még tart.
A Déli Áramlat Magyarország Zrt. - amely a magyar állam (pontosabban a MVM Magyar Villamos Művek Zrt.) és az orosz Gazprom óriásvállalat által fele-fele arányban tulajdonolt projektcég - decemberben kötött vállalkozási szerződést a nyomvonal tervezési és engedélyeztetési munkálatairól egy mérnökirodákból álló nemzetközi konzorciummal.
Mettől meddig tart a Déli Áramlat magyarországi szakasza?
A előzetes becslések szerint több százmillió euróba kerülő magyar szakasz Hercegszántónál érkezik hazánkba, Bátánál halad át a Dunán, aztán Szigetváron keresztül Dél-Somogyon át a Zala megyei Tornyiszentmiklósig tart, s onnan folytatódik Szlovénia irányába.
- A nyomvonal kialakításához szükséges kisajátítások ugyanakkor nem kedvezhetnek senki magán- vagy üzleti érdekeinek. Egyébként is, kijelölésekor számos szempontot kell figyelembe venni. Például, hogy a tervezett útvonal érint-e erdőket, esetleg NATURA2000 területet, de a gazdák által már korábban helyreállított, úgynevezett meliorizált területeket sem zavarhat. A mezőgazdasági területek megművelhetők maradnak, így az esetlegesen előforduló zöldkárokat megtérítik ugyan, de azok nem lesznek akkora nagyságrendűek, amelyektől nagy üzleti hasznot remélhetne bárki is - fogalmazott a kormánymegbízott.
A beruházás nyilván jó néhány munkahelyet fog generálni. Főleg a mélyépítő cégek bizakodhatnak megrendelésekben, de a rendszerüzemeltetés révén is javulhat Baranya ezen statisztikai mutatója, miután műszaki indokok miatt Szigetvár térségében épül meg egy kompresszorállomás. (Emellett két helyen létesítenek úgynevezett átadóállomást, ami azt jelenti, hogy ezeken a pontokon „veszünk ki" gázt a vezetékből, hogy azt az állam a magyar gazdaság számára használja fel.)
- Azzal, hogy az új vezetéket összekötjük a már meglévő hálózattal, növeljük az ország energiabiztonságát. Eddig német vállalatok magyarországi leányvállalatai tárgyaltak az oroszokkal a gáz árával kapcsolatban, 2015-től azonban már a kormány fogja ezt tenni. Az elengedhetetlen paksi bővítéssel pedig jó pozícióba kerülünk a gázár-tárgyalások során - fogalmazott a politikus. Hargitai hozzátette, nem elhanyagolható szempont, hogy a tranzitdíjból származó bevételek is növelik majd az államkasszát. H. L. B.