2014. február 16. - Sokféleképp volt már szó a házasság hetében a kapcsolatokról, az udvarlásról.
A többségnek valószínűleg nem ez az első, ami eszébe jut, de ezt is lehet fenntartható módon…
Vörös rózsa, zöld értékek
Ha virágokkal szeretnénk kedveskedni, legjobb, ha a kerti rózsabokorról szakítunk pár szálat. Ha a tél ezt nem teszi lehetővé, vannak más lehetőségek. Megpróbálkozhatunk valamilyen kreatív virág elkészítésével – a papírhulladék újrahasznosítása jó ötlet a fenntarthatóság szempontjából.
Ha ez a megoldás nem tetszik, vásárolhatunk olyan kertészetektől, akik nem ártanak a környezetnek, és nem zsákmányolják ki a termesztőket. A legtöbb növény termesztéséhez olyan vegyi anyagokat használnak fel, amik ártanak az ökoszisztémának. Kenyában, az egyik legtöbb virágot exportáló országban a növénytermesztés lassan tönkreteszi a biológiai sokféleségéről híres élőhelyet, a Naivasha tavat.
Érdemes tehát organikus megoldásokban gondolkodni, vagy Rainforest Alliance Certified (Esőerdő Szövetség) tanúsítványával ellátott virágot vásárolni, mert ezeket az erdőirtás visszafogása, a talaj és a víz megőrzése, és az ott dolgozók jogainak védelme mellett elkötelezett gazdaságokban termesztették.
Csokoládé tiszta lelkiismerettel
A csokoládé az egyik legnépszerűbb módja a Valentin-napi kedveskedésnek. De hogyan lehet biztos abban egy erkölcsös ínyenc, hogy az édes élvezetet nem keseríti meg az ültetvényeken dolgozók emberi jogainak megsértése? Sajnos gyakran a márkás csokoládék előállításához olyan kakaót használnak fel, amit Nyugat-Afrikában gyermek- és kényszermunka alkalmazásával szüretelnek.
Vásároljunk olyan tanúsítvánnyal rendelkező kakaóból előállított csokoládét, amely igazolja, hogy nem ilyen jellegű munkaerőt alkalmaztak a szüreteléshez. Ezeket a minősítéseket olyan szervezetek biztosítják, mint a Fairtrade, vagy a Rainforest Alliance, akik tisztességes árat fizetnek a gazdáknak a termésért, és segítenek nekik piaci függetlenségük megteremtésében.
Fenntartható bor és vacsora
Tudjuk, hogy bármi, amit megeszünk, hatással van a környezetre. Szóval, ha úgy döntünk, hogy egy általunk készített, fenntartható vacsorával nyűgözzük le kedvesünket, érdemes helyi hozzávalókat vásárolni. Igyekezzünk kerülni a szezonon kívüli termékeket, amelyek hatalmas szénlábnyommal rendelkeznek, hiszen a világ másik végéről szerzik be őket. Érdemes arra is figyelni, hogy ne olyan helyi terményeket vásároljunk, amiket bőséges műtrágyával és hatalmas energiapazarlással, melegházakban termesztettek.
A szükséges termékeket inkább a termelői piacról, vagy – ami még jobb – magától a termelőtől szerezzük be. Ez jó kezdet ahhoz, hogy többet megtudjunk a fenntartható gazdálkodás lehetőségeiről, és emellett válogathatunk a szabadon tartott tyúkok tojásaiból. Ha valaki saját konyhatudományának fitogtatása helyett mégis inkább az étterem mellett dönt, szinte mindenhol található helyi és szezonális ajánlat is a menüben.
Környezetbarát fehérnemű
Miután lenyűgöztük partnerünket a virággal és a vacsorával, tovább mennénk? Környezetbarát fehérnemű ma már nem csupán a kellemetlen tapintású, lehangoló színű kenderből készülhet. A hagyományos pamutot, a gyapot termesztéséhez használt vegyszerek miatt ma már a világ legszennyezettebb termékeként tartják számon. A világ összes megművelt földterületének 2,5%-át a gyapotföldek teszik ki, és a világszerte eladott növényvédő szerek 24%-át itt használják fel.
Az organikus gyapotot viszont olyan módon termesztik, amihez nincs szükség ártalmas szerekre. A modál – műselyem – anyagot bükkfából állítják elő, amelyet ún. zárt láncú vegyi anyagok segítségével bontanak le. Ez viszonylag környezetbarát megoldás az újrahasznosítás miatt. Ennek a műszálas anyagnak az előállításához nem megújuló erőforrásokat használnak fel, hanem például kőolajat, tartósságukat tekintve messze megelőzik a szerves anyagokat. Bár a poliészter nem egy biológiailag lebomló anyag, újrahasznosítható és többször felhasználható.
A tolvaj legjobb barátja a gyémánt
A gyémántok sosem mennek ki a divatból, ha Valentin-napi ajándékozásról van szó. A világ gyémántjainak közel 65 százalékát Dél-Afrikában bányásszák. Az ebből befolyó bevételt helyi fejlesztésekbe kellene fektetni, a háborús övezetekben bányászott, ún. „véres gyémántokat” azonban a fegyveres konfliktusok finanszírozására fordítják.
A laboratóriumokban előállított gyémántokat gyakran kiáltják ki hamisítványoknak, de általuk legalább elkerülhetőek az iparághoz kapcsolódó kegyetlenkedések. Az is jó megoldás lehet, ha a nagymama egyik retro ékszerét rendbe hozatjuk, hogy lássuk, az újabb nem feltétlenül jobb. Kereshetünk az újrahasznosított nemesfémből készült ékszereket is. Ráadásul a csillogó fémek helyett, olyan természetes anyagokból is készítenek már ékszereket, mint a fa vagy a kő. De bármit is választunk, vigyázzunk, nehogy ellopják a nyakban himbálódzó gyönyörű ajándékot – Valentin-napon csak kedvesünk szívét ejtsük rabul!
Autómentes randevú
Nem a méret a lényeg – legalább is, ha arról van szó, mekkora autóval visszük kedvesünket randevúzni Valentin-napon. A hatalmas limuzinok csak zabálják a gázolajat, és lehetetlen velük parkolni a belvárosban. Az egyetlen lenyűgöző bennük az a hatalmas összeg, amit a benzinkúton hagy az ember a tankolásért.
A rengeteg lóerő helyett próbáljunk ki csak egyetlen egyet. A lovas kocsi egy fenntartható, és ami még ennél is fontosabb, felettébb romantikus megoldás. Ha épp nincs kéznél ló, akkor már sok városban biciklis riksák sora vár arra, hogy végigfurikázzon minket a kedvesünkkel a városon. Természetesen elfelejthetünk minden járművet, és dönthetünk egyszerűen egy hosszú, nyugodt és romantikus séta mellett is.