2014. április 26. - Az illegális fakitermelés és az illegálisan kitermelt fával folytatott nemzetközi kereskedelem jelentős problémája a fakitermelő országoknak, különösen a fejlődő világban.
Ez környezeti károkat okoz, több milliárd dollár adójövedelem veszteséget jelent a kormányoknak, elősegíti a korrupciót, aláássa a jogállamiságot és a jó kormányzást.
A felhasználó, fogyasztó országok hozzájárulnak ezekhez a problémákhoz azáltal, hogy anélkül importálnak fát és fatermékeket, hogy megbizonyosodnának arról, hogy törvényes-e a beszerzésük. Mindazonáltal a legutóbbi években a termelő és a felhasználó országok ugyanúgy fokozottan figyeltek az illegális fakitermelésre és a kapcsolódó kereskedelemre, valamint arra törekednek, hogy megbirkózzanak ezzel a gonddal.
Aktuális projektek
2000 óta az Egyesült Királyság Energaügyi, Környezeti és a Természeti Erőforrások Minisztériuma finanszírozásával, ami főleg az Nemzetközi Fejlesztések Minisztériumától származott, folyamatos támogatást és segítséget nyújtott az illegális fakitermelés és fakereskedelem ellenőrzéséhez kapcsolódó angliai és EU-s kezdeményezésekhez.
Honlap az illegális fakitermelésről
Fenntartanak egy erre a célra létrehozott honlapot, hogy a legfontosabb kérdésekkel kapcsolatos információt nyújtsanak, amik az illegális fakitermeléssel és kereskedelemmel foglalkoznak. Az oldal fontos dokumentumokat, jelentéseket, aktuális híreket és eseményeket tartalmaz, valamint kapcsolatot más, a tárgyhoz tartozó honlapokhoz.
Az illegális fakitermelés által érintett felek találkozói
Ezeket az eseményeket hat hónaponként tartják, és a 2002-es első rendezvény óta a Chatham House a témáról szóló művének a középpontjában voltak. Ezek frissítéseket, újdonságokat tartalmaznak az illegális fakereskedelemmel, az erdészeti igazgatással kapcsolatos legújabb kezdeményezésekről, szabályokról és kutatásokról. Az összefoglalók és bemutatók az előző találkozókról elérhetőek az eseményoldalakon.
Mérni kell az illegális fakitermeléssel kapcsolatos visszhangot: ezek a fejlődés jelzései
Jelentős erőforrásokat költenek arra, hogy harcoljanak az illegális fakitermelés ellen. Hogy biztosítsák az ilyen rendelkezések hatékonyságát és állandó politikai támogatást biztosítson ennek a tevékenységnek, valamint fontos felmérni, hogy ezeknek az erőfeszítéseknek van-e hatásuk, hasznos eredményük.
A Chatham House kifejlesztett egy jelző készletet, hogy a termelőknél, fogyasztóknál és a fogadó országokon belül mérje az illegális fakitermeléssel kapcsolatos válaszokat, az intézkedések kiterjedését és hatékonyságát.
A projekt első fázisában öt termelő országban, öt fogyasztói országban, és két befogadó ország területén mérték a fejlődést. A projekt következő fázisát kiterjesztik további országokra, és közzé teszik a honlapon keresztül az adatokat.
Szabályozás és igazgatás
Számos olyan projektet valósítanak meg, amelyek a fakereskedelem irányításával és szabályozásával kapcsolatosak.
Aktuális projekt tartalmazza:
Az EU faipari szabályozásainak végrehajtása
Várható: Az Önkéntes Együttműködési Egyezmény (Voluntary Partnership Agreements VPAs) tapasztalatai és az EU FLEGT (Forest Law Enforcement, Governance and Trade) Erdőtörvény Végrehajtása, Igazgatás és Kereskedelem cselekvési terv elkészülése.
A szektorok között meg kell osztani a feladatokat: javítani törvényességet és a természeti erőforrások igazgatását.