2014. június 19. - Elégedetlen a zabolai erdőtulajdonosok egy csoportja.
A 18-as visszaszolgáltatási törvény alapján személyenként kapták vissza jussukat a Gyárpuszta melletti részen, melyet eddig közös tulajdonban használtak. A tulajdonosok fele most úgy döntött, megfelelőbb lenne, ha mindenki saját maga telekkönyvezné erdejét, és külön-külön gazdálkodnának. Mint kiderült, hiába van tulajdonlevelük, nem egyszerű a telekkönyvezés, sok gubanc akadályozza az eljárást.
Kónya Albert erdőtulajdonos (aki korábban a zabolai tanácsnak is tagja volt) és az általa képviselt panaszosok úgy vélik, a községházán működő visszaszolgáltatási bizottság hanyagsága miatt nem tudják intézni az ügyet.
De mi is történt? A 18-as törvény alapján 118 személy kapott vissza erdőt, a névre szóló parcellák néhány tíz ártól egy hektárig terjednek – ezt bizonyítják a tulajdonlevelek, melyeken szerepel a parcella helye, területe, a szomszédok is. Igen ám, de a földosztó bizottság egy tömbben, egy 110,70 hektáros részben adta vissza az erdőt anélkül, hogy mindegyik tulajdonos számára megállapította volna a helyrajzot.
A tulajdonosok évekig közösen folytatták az erdőgazdálkodást, együttműködésük feltételeit közbirtokossághoz hasonló alapszabályzatban rögzítették. Egy idő múlva nézeteltérések alakultak ki, sokan elégedetlenek voltak az osztalékkal, úgy értékelték, néhányan saját hasznot húznak a közös vagyonból. Ekkor döntöttek úgy, hogy személyes tulajdonaikat külön-külön telekkönyveztetik.
A községházán kérték, járjanak közbe az erdő felméréséhez. Ez nem történt meg, de az kiderült, hogy a 110,7 hektár tulajdonképpen csak 104,966 hektár. Topográfiai cég végezte el a felmérést, és így tudták meg, hogy kevesebb a terület, mint a birtokleveleken szereplő összfelület. A különbségek mutatják, a községházán tévedtek a visszaszolgáltatás során, ezért követelik, hogy a hivatal bogozza ki a dolgokat, és személyenként, természetben mérjék ki az erdőt, ne csak papíron legyen rendbe minden – ezt nyilatkozta tegnap Kónya mellett Harai Gábor, Nagy Károly, Garai Mária, Kónya Edith is. Elégedetlenségüket tovább fokozza, hogy a felméréssel megbízott cég – mely személyenként 150 lej munkadíjat szabott meg – nem teszi a dolgát, nem halad a munkával. A cégtulajdonos napok óta fel sem veszi a telefont, nem tudják, mi történik – mondta Nagy Károly.
A bajban lévők úgy értékelték, Demes Botond alpolgármester talán tehet érdekükben. A községvezető érdeklődésünkre elmondta: megtörtént egy felmérés, de valóban eltérés van a papírforma és a valóság között. Ennek okát kell megkeresni, kiigazítani, és akkor a tulajdonlevelek alapján mindenki telekkönyveztetheti erdejét – tette hozzá. Bokor Gábor