2014. augusztus 3. - Hangosan zajlott az élet Kommandón a hétvégén: augusztus 2-3 között elindult a kisvasút, favágóversenyt tartottak és szobrot is avattak, mindezt a település 125 éves fennállásának jegyében.
Egykoron csupán a fakitermelés volt a háromszéki település egyetlen bevételi forrása – ez pedig a település képén is hangsúlyosan megmutatkozott. Mára azonban egyre inkább az okosan menedzselt falu képét ölti magára Kommandó: a településen néhány éve létesült parkocska, az új sportcsarnok csupán a kezdet volt: a polgármesteri hivataltól a posta irányába már készül a kockaköves út, ráadásul szobrot is kapott a falu.
A település 125 éves ünnepségén szinte mindenki jelen volt: a polgármesteri hivatal előtti háborús emlékműnél zajló ünnepségen a fiataloktól az idősekig mindenki kilátogatott.
Az ünnepség első felszólalója Kocsi Béla, Kommandó polgármestere a település múltjára utalva hangsúlyozta: az erdő olyan, mint a család, amelynek ereje nélkül a zord körülmények közt nehezen képzelhető el az élet a legmagasabban fekvő magyar településen. Az elöljáró a folyamatban lévő, illetve nemrégiben lezárt munkákról is ejtett néhány szót: elmondása szerint a vízhálózat bővült és korszerűbbé vált, míg a településen belül három útszakaszon is zajlik a munka, ezeket kockakővel rakják ki.
Ft. Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta: isteni akarat és segítség nélkül a külső feltételek nem lettek volna elegendőek arra, hogy a település viruljon.
Az ünnepi alkalomra Kommandóra látogatott Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja is, aki elmondta: örömmel tölti el, hogy a település az anyaországgal szoros kapcsolatot tart fenn, hiszen működő testvérkapcsolatuk van Ecsekfalvával. A főkonzul azt is hozzátette, a kommandóiak közül sokan kérvényezték a magyar állampolgárságot, ami újabb bizonyítéka annak, hogy a település része a magyar kultúrának.
Nagy József, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke kifejtette: az évforduló kapcsán az emberek kitartását érdemes ünnepelni, ugyanakkor érdemes Kommandón időt is eltölteni, hiszen egy településnek akkor van jövője, ha azt az emberek felfedezik maguknak.
Az ünnepi program szavalással és énekléssel folytatódott, a jelenlévők pedig további adalékokat tudhattak meg a helység történetéből Szabó Mária helytörténész jóvoltából.
Az ünneplés szoboravatóval folytatódott: Éltes Barna fafaragó munkája egy frissen készült pavilon alatt kapott helyet és a Favágó címet viseli. Nem véletlen az sem, hogy Kommandó első köztéri szobra kő vagy bronz helyett fából készült – ez is utalás a település erdőgazdálkodásra alapozott múltjára. A szobor készítője hangsúlyozta:
a favágó alakjához az ihletet a Nyírő József által alaposan körvonalazott Csutak Gergely figurájából nyerte. Éltes Barna a szoborról elmondta: az arc kidolgozása szándékosan durva, a szemek pedig szintén okkal készültek finomabbra, hiszen a „régi emberek arca durva volt, de a tekintetük tiszta”.
A falunapok számos eseményt hoztak magukkal: a kisvasutat is ki lehetett próbálni, a vásár mellett favágóversenyre is sor került, valamint a Háromszék Táncegyüttes által szervezett Cigányfolklór Tábor záróakkordjára is ekkor került sor.