Erfurt – 2014. december 18. - Néhány öreg fa túlélte a 80-as és 90-es évek erdőpusztulását, és a magas vadlétszám okozta károkat.
A jegenyefenyő (Abies alba), miután a felvidéki elegyes erdők jellemző fafaja, újra be kívánják „vezetni” a türingiai erdőben.
"Már csak alig 10.000 olyan jegenyefenyő van, amely idősebb, mint 61 éves," - mondta a Thüringenforst szóvivője, Horst Sproßmann. Türingiában mintegy 0,1 százalék a fafajok közötti arányuk, országszerte ez mintegy 1,5 százalék.
A jegenyefenyő drámai visszaesésének oka a 80-as és 90-es évek erdő pusztulása, valamint a magas vadlétszám. Az a cél, hogy a türingiai erdőben, Türingia legészakibb területén 10 és 15 százalékra növeljék a jegenyefenyő arányát, az egész tartományban pedig 5-10 százalékra.
A 2007-ben a Kyrill hurrikán viharkára megmutatta az erdőtulajdonosoknak az elegyetlen lucfenyő állományok hátrányát az elegyes erdőkhöz képest. Nem tudtak ellenállni az ilyen viharoknak.
Az erdőfelújítás tapasztalatai alapján 2011-ben, az ország erdei átalakításának programjáról döntöttek: az eddigi elegyetlen fenyveseket a jövőben 20 százalék lombos fafajokkal és más tűlevelűekkel kell elegyíteni.
Elsősorban a közepes és magas fekvésű türingiai erdőkben 2020-ig 7000- 8000 hektárnyi állami erdőben kell az "átalakítást" végrehajtani. 1000 hektár területen – Oberhof, Frauenwald és Finsterbergen erdeiben - konkrét, egyedi intézkedésekkel bükköt, juhart, lucfenyőt és jegenyefenyőt ültetnek. "A jegenyefenyő erős gyökérzete viszonylag viharálló és ellentétben a lucfenyővel, tolerálja az aszályt." Tekintettel az éghajlatváltozásra, ezért is került vissza az erdészek figyelmének homlokterébe.
Több mint egy millió kis jegenyefenyőt kell telepíteni a mai napig. A fafaj azonban csak néha fejlődhet ki, magyarázta Sproßmann, mivel a rügyek és a fiatal hajtások nagyon kedveltek a vadon élő állatok számára, mint táplálék. A szarvasok és őzek nagy száma miatt a fiatal fákat drága kerítéssel védeni kellene. Ez azonban költséges. Ameddig megerősödik a jegenyefenyő, addig tehát vadászni kell.