2015. május 18. - Az öreg zsidó nagy titkot hagyott fiára, miszerint szőlőből is lehet bort készíteni.
Nemsokára az öreg székely azt a nagy titkot oszthatja meg majd utódjával, hogy bútort gyártani még fából is lehet! A Pro Wood klaszter küldöttségének tagjaként részt vehettem a kölni és hannoveri faipari vásárokon. Bizakodóak lehetünk, mert ha ki is pusztítják erdeinket, akkor mi is, akárcsak mások, a bútort fémből, műanyagból, üvegből és egyebekből fogjuk előállítani. A kiállításon mindenütt gépek vágták a fát hűvös halmokba.
Amíg fejszével és harcsafűrésszel kellett hasogatni, és bárddal, szekercével gerendát faragni, nem ment ilyen gyorsan és könnyen az erdőirtás. Most már olyan fanyüvő gépeket láthattunk, amelyek két perc alatt kivágnak egy fát, legallyazzák, kéregtelenítik és feldarabolják. Mindezt filmen mutatták, mert élő bemutató esetén a környékbeli erdők egy-két nap alatt eltűntek volna.
Egy fenyőfa, amíg kitermelhető lesz, ahhoz olyan száz év kell, és ezt percek alatt ki lehet nyírni. A fák kivégzését és feldolgozását teljesen automatizálták, de a fa iskolázása és nevelése hosszadalmas, későn megtérülő munka. Ahogy megoldották a paradicsom föld nélküli, puszta, tiszta tápoldatban nevelését (olyan is az íze!), a tudósok azon is törhetnék a fejüket, hogy miként lehetne a fákat is így, hajtatva nevelni. Azért nem foglalkozik senki ilyesmivel, mert míg a paradicsomot pár héten belül termőre fordítják, addig – valószínű – egy fa még gyorsított eljárással is későn válhatna vágáséretté. Az energiafűz nő rendkívül gyorsan, de annak is kell három év, míg learatható, és csak tüzelésre lehet felhasználni.
Németországban Észak-Rajna Vesztfália nem szőlőtermő vidék, ott a hegyeket, domboldalakat fákkal telepítették be. A tartomány egy része olyan, mint egy hatalmas faiskola, jól nevelt csemetékkel. Idehaza sok jól nevelt csemete vett részt az erdők kirablásában, most egy részük a parlamentben hősiesen harcol az új erdőtörvényért. Huszonöt év telt el azzal, hogy mindenki küzdött az illegális fakitermelés ellen, ami semmi eredményt nem hozott. Közben senki nem vádolhatja az illetékeseket rövidlátással, mármint hogy nem látják a fától az erdőt, mert sok helyen a fák már ki vannak vágva, és a mögöttük levő erdők elméletileg látszanának, hacsak azokat is ki nem irtották.
Lassacskán eltelik még huszonöt év úgy, mint eddig, és akkor már erdőtörvény sem kell, mert erdők sem lesznek. Azt mondják, hogy az új rend szerint: mobiltelefonos követéssel már törvényesen is lehet törvénytelenséget elkövetni. A németek harmonikusan élnek együtt a természettel. Az erdőket újratelepítik, és figyelembe veszik, hogy azok az emberek kikapcsolódását is szolgálják. Nálunk is sokan járják az erdőt, kikapcsolódni, autót mosni és szemetelni.
A kiállításokon láttuk, hogy amit lehet, automatizálnak, robotizálnak. Még a fafaragást is. A fafaragó vagy más gépek egyszerre, ha kell, tizenkét szobrot, csavart oszlopot vagy egyéb bútoralkatrészt készítenek egy ember felügyeletével, akinek csak az a dolga, hogy munkát adjon a gépnek, amely nem fárad el, nem téved, nem ideges, nem reklamál, hanem csak robotol.
Hát ezekkel nekünk egy szál vésővel a kézben nehéz lesz felvennünk a versenyt. Romániából pár vállalat vett részt a kiállításon, viszont sok kínai meg japán céget láttunk. Nem csoda, mert nekik van, miből dolgozniuk, hiszen hozzájuk exportálják a rönköt vagy a félkész fatermékeket. Ők kész terméket gyártanak belőlük, amit majd nekünk exportálnak. Kuti János