2015. október 25. - Az éghajlatváltozás, a felmelegedés, a légszennyezés veszélyt jelent az erdőkre.
Megyénkben is kiemelt figyelmet kell fordítani a több százmilliárd forint értékű faállomány hatékony védelmére. A magyar erdők hárommillió tonna szén-dioxidot kötnek meg évente, fontos szerepük van abban, hogy élhető legyen a környezet.
Az európai erdők konferenciáját Madridban tartották, ahol 38 ország résztvevői, köztük 11 szakminiszter a fenntartható erdőgazdálkodás és a klímaváltozás összefüggéseit vitatta meg. A távirati iroda beszámolója szerint Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az javasolta a konferencián, hogy az éghajlatváltozás hatásainak mérésére erősítsék meg az erdészeti mérési és megfigyelési rendszert, hogy az erdőgazdálkodásban is alkalmazkodni lehessen a változások hatásaihoz.
Nádas József, a megyei erdőfelügyelőség nyugalmazott igazgatója szerint szakmailag erőteljesen indokolt a megfigyelések bővítése, ezzel értékes információkhoz juthatnak a döntéshozók. Az elemzések során kiderül, hogy az erdőben milyen károsítók lépnek fel, s miként lehet ellenük védekezni.
– Nem kell pánikba esni, de nagyvonalúan sem szabad kezelni a klímaváltozással kapcsolatos döntések előkészítését, meghozatalát – emelte ki. – Lényegesnek érzem, hogy olyan fafajokat telepítsenek a gazdaságok, amely a káros folyamatok, hatások ellenére is segítik az erdők megmaradását. Ez létkérdés. Az erdőknek fontos gazdasági, energetikai és környezetvédelmi szerepük is van. S akárcsak az országban található többi erdő, a somogyiak is hatalmas mennyiségű szén-dioxidot kötnek meg.
A kitermelt fát maximum két éven belül pótolni kell, szükség van a tervszerű újra erdősítésre, a telepítéssel kapcsolatos kötelezettségek betartását következetesen ellenőrzik a hatóságok. A közel 600 ezer hektár területű Somogynak nagyjából 30 százalékán van erdő, örvendetes volna ha ezt 35 százalékra lehetne növelni. Az értékes tölgy az állomány közel 25 százalékát adja, s számottevő az éger és a cser mennyiség is.
Nádas József azt mondta: az erdőtelepítés őshonos elegyes legyen, azaz egy-egy területen több fajtát érdemes ültetni. A telepítés költsége az utóbbi időben megemelkedett, s ha valamennyi kiadást figyelembe vesszük, akkor hektáronként megközelítheti az 500 ezer forintot, megyénkben évente csaknem 1500 hektárt erdőt újra kell telepíteni. A szakember rámutatott: ahhoz, hogy erdőink a következő évtizedekben is a lakosság javát szolgálják, célszerű új forrásokat biztosítani a telepítéshez és a kiegészítő munkálatokhoz. Az erdőtelepítés új munkahelyeket teremt és erősítheti vidék népesség megtartó erejét. Harsányi Miklós
Többszáz gyerek járta a dél-somogyi erdőket
A dél-dunántúi régió mintegy 650 kis természetjárója érkezett két nap alatt a Dráva Völgye Középiskola középrigóci telephelyére, hogy kézzelfogható közelségbe kerüljön a somogyi erdőkkel. A két napos Erdők Hete programsorozat az óvodás és általános iskoláskorúakat várta, hogy különböző állomásokon ismerjék meg az erdők élővilágát és ökoszisztémáját, illetve az erdőben végzett munkákat.
Malgai Viktor szervező elmondta: ezúttal is a végzős hallgatók adták az egyes állomásokon a tájékoztatókat, gyakorolva az ismereteik átadásának képességét. A különböző programpontokon volt többek közt vízminőség vizsgálat, méhészkedés, a vizek élővilágának bemutatása, fakitermelő eszközök megismerése, szarvasgomba keresés, madárhangok felismerése, valamint a nagyon kedvelt íjászkodás.
J. G.