2016. május 20. - Háromszéken ünnepel a magyar Országos Erdészeti Egyesület
A Kárpát-medencében élő magyar erdészek a szervezet 150 éves fennállására emlékeznek június 22–25. között, erről tartottak a múlt héten sajtótájékoztatót Sepsiszentgyörgyön.
Idén ünnepli alapításának másfél évszázados évfordulóját Magyarország egyik legrégebbi, folyamatosan működő szakmai civil szervezete, az Országos Erdészeti Egyesület (OEE). Több mint ezer fő vesz részt a jubileumi, sorrendben a 147. vándorgyűlésen, amelyet e különleges alkalomból Háromszéken, az egyesületet alapító titkára, majd tiszteletbeli elnöke, dr. Bedő Albert szülő- és nyughelyén szerveznek. A székelyföldi program központi helyszíne Sepsikőröspatak és Kálnok lesz, ahol június 23-án ünnepi közgyűlésen tisztelegnek az elmúlt 150 év erdészeinek értékteremtő tevékenysége előtt. A rendezvényen szakmai és kulturális terepi programok is indulnak, jellemzően Háromszék, Erdővidék, Brassó és Csíkszék környékének erdészeti és kulturális látnivalóit bemutatva.
– Bedő Albert személyisége nemcsak a múltat és a jövőt kapcsolja össze, hanem a határon túli és az anyaországi szakembereket is. Ezt az összetartozást fejezi majd ki egyesületünk jubileumi vándorgyűlése júniusban, Erdélyben –fogalmazott Lomniczi Gergely, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára a sajtótájékoztatón.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a rendezvény kapcsán kiemelte: „Annak idején az erdészeti szakiskolában, amelyet végeztem, azt tanították nekünk: aki egy évre tervez, az gabonát ültet, aki száz évre tervez, az fát ültet. Rendkívüli dolog, hogy több mint 118 év után a magyar Országos Erdészeti Egyesület újra Székelyföldön, Háromszéken szervezi meg a 147. Vándorgyűlését. Nálunk először 1898-ban Potsa József Háromszék vármegye egykori főispánjának közreműködésével a megyeszékhelyen rendezték meg a közgyűlést. Az erdész szakma egyik legkiemelkedőbb személyisége, az első magyar erdészeti törvény kidolgozója, az egyesület alapító főtitkára Sepsikőröspatakon született, és a kálnoki református temetőben helyezték örök nyugalomra. Ezért is fontos, hogy az egyesület jubileumi ülését itt tartja. Az eseményt a hagyományos vándorzászló átadása előzte meg 2015. június 27-én Kaposváron, valamint a szakember szobrának felavatása Budapesten, a Földművelésügy Minisztériumnál 2016. március 21-én. A Kárpát-medencei szakmai kitekintésű rendezvényre több mint ezer szakembert várunk. Magyar–román szakmai találkozóra, illetve a Mikó-kollégium falán emléktábla elhelyezésére is sor kerül. A rendezvényre tanulmánykötet is napvilágot lát.”
A megyetanácselnök hangsúlyozta, legfontosabb céljuk, hogy Kőröspatakot és Kálnokot szakmai zarándokhellyé emeljék.
– Ha Bedő Albert, akkor Sepsikőröspatak és Kálnok. A sepsikőröspataki születésű szakember kevés időt töltött itt, apja az unitárius egyház lelkésze volt, áttelepedtek Kálnokra, majd 1918. október 20-án itt helyezték örök nyugalomra – mondta Kisgyörgy Sándor, Sepsikőröspatak polgármestere. – Ő térképezte fel Nagy-Magyarország erdős területeit, szakmai anyagokat dolgozott ki. Nevét ma már ismeri a helyi szakma is. Település-szinten évente méltó módon igyekszünk tovább vinni emlékét: a halálához eső legközelebbi szombati napon összegyűlünk, és megemlékezünk róla a kálnoki unitárius temetőben. A megyei tanács és a helyi önkormányzat, valamint az országos egyesület együttműködésével sírjához közel Bedő Albert-emlékházat építünk ez év végéig. Dr. Bedő Albert Emlékházért Egyesületet is alapítottunk, mely által szintén támogatni lehet az emlékház építését.
A napjainkban mintegy 3500 fős tagságot számláló Országos Erdészeti Egyesület alapítása óta a magyar vidék felemelkedéséért dolgozik. A szervezet 150 éve megjelenő folyóirata, az Erdészeti Lapok, a határokon túlra is eljutva, napjainkban is a magyar erdészeti szaknyelv megőrzésének letéteményese. Az egyesület az erdélyi és a felvidéki magyar szakemberek bevonásával komoly hangsúlyt fektet a Kárpát-medence erdészeti értékeinek megőrzésére, amelyek fontos alapot jelentenek a jövő fenntarthatósági kihívásaival kapcsolatos válaszok kidolgozásában. Az egyesület által minősített erdészeti erdei iskola hálózatába tartozó intézmények évente 50 ezer gyermeket fogadnak a fenntartható gazdálkodást bemutató programokon. Az OEE a társadalom erdőkkel kapcsolatos felelős gondolkodását segíti ismeretterjesztő programjaival, mint például az Év fája-mozgalom vagy az Erdők Hete rendezvénysorozat létrehozásával. A tagok jellemzően magyarországi állami és magánerdészeteknél, az erdészeti és természetvédelmi hatóságoknál, a kutatási, a képzési vagy éppen az erdőpedagógiai területen dolgozó szakemberek, de Erdélyből is több mint 150 erdész vesz részt aktívan az egyesület munkájában.