2016. augusztus 2. - A különleges magyar jogrend miatt a pervesztes Ügyész helyett a perbíróságnak kellene megfizetnie a kokadi gazda részére a lepke-per tetemes perköltségét – közölte a DR. ZEKE Ügyvédi Iroda. A bíróság viszont nem fizet, nem hajtja végre a jogerős ítéletet (a sajátját). Így aztán rajta a sor, hogy bírósági végrehajtási eljárásban intézkedjék saját magával szemben. Ez egy igen különleges, mondhatni abszurd helyzet (amihez egyébként hozzá szokhattunk a lepke-perben).
Nem tudnak fizetni a legnagyobb magyar kártérítési pert megnyerő férfinek (velvet.hu)
2016.08.02. - Ő maga sem hitte volna, de lehet még abszurdabb a helyzete annak a hajdúsági gazdának, akit az ügyészség azzal vádolt, hogy a saját telkén több ezer védett keleti lápi bagolylepke-hernyót mészárolt le 2012 decemberében.
Egymilliárd forint kártérítést követeltek a férfitől, de a négy évig húzódó bírósági eljárás alatt kiderült, hogy Gabnai Ernő nem hogy hernyókat nem irtott ki, de még a rovarok élőhelyében sem tett kárt. A bíróság 2014. november 18-én, első fokon és 2016. június 3-án, másodfokon is felmentette,és arról is döntött, hogy a 13 081 000 forintos összperköltséget az állammal fizetteti ki, vagyis az első fokon eljáró Debreceni Törvényszékkel. Már, ha az tudna fizetni. A bíróság először azzal kereste meg a férfit, hogy adjon számlát, de valamiért csak a másodfok perköltségét, vagyis 13 millió forint helyett csak 381 ezer forintot akartak lepapírozni.
A férfi ügyvédje, Zeke László szerint eleve abszurd, hogy a bíróság feltételhez köti, hogy végrehajtsa a saját jogerős ítéletét, arról nem is beszélve, hogy számlát csak szolgáltatásra és termékértékesítésre lehet kibocsátani, ügyfele pedig magánszemély, akit magánszemélyként vádolt meg az ügyészség. Ha mégis eleget tenne a bíróság kérésének, lepkehernyók helyett, jó eséllyel fiktív számla kiállítása miatt járhatna bíróságra.
Gabnaiék így aztán újabb kérelemmel fordultak a törvényszékhez, hogy a nevetséges feltételek helyett inkább utalják át a teljes perköltséget. A pénz helyett viszont újabb levél érkezett, de már a Debreceni Törvényszék elnökétől, hogy fizetnének, csak hát nem tudnak. Mint írták,
az átutaláshoz szükséges 13 081 000 forinttal nem rendelkeznek, azt az Országos Bírósági Hivataltól kell megkérniük. Türelmüket ezúton is köszönjük!
Azt viszont, hogy ebből Gabnai mikor jut pénzhez, egyáltalán nem részletezték. Pedig a törvényszéknek már aznap intézkednie kellett volna a kifizetésről, amikor június 15-én megkapta a másodfokú, jogerős döntést. A gazdának viszont elfogyott a türelme és
bírósági végrehajtást indított a bíróság ellen.
Tizenöt napig a bíróságnál pattog a labda. A törvény szerint ugyanis ennyi idejük van intézkedni és akár bírósági végrehajtót kirendelni. Saját maguk ellen. Kerestük a Debreceni Törvényszék sajtóosztályát, hogy megtudjuk a bíróság, hogyan intézkedik az ellenük indult bírósági végrehajtásról és, hogy miért nem jelezték időben, hogy nem tudnak fizetni? Amint válaszolnak cikkünket frissítjük. Pintér Luca
Amikor egy Facebook-poszt segít egy lepkehernyó-gyilkoson
luc
2016.04.28.
Gabnai Ernő neve azért tűnhet ismerősnek, mert az eddig ismert legnagyobb magyar kártérítési pert varrták a nyakába. A hajdúsági gazda 2012 decemberében, saját földjén nyírta vissza a bokrokat, amihez ráadásul minden engedélyt beszerzett, de még a Hortobágyi Nemzeti Parknak is jelezte, hogy megtisztítja a területet. Egy természetvédelmi őr mégis feljelentette és kártérítési pert indítottak ellene, mondván a férfi cserjevágó gépei olyan védett lepkehernyókat daráltak be, amelyek a telkén éltek. Vagy élhettek.
1,5 milliárdos lepkeirtás a Hajdúságban
Egy kokadi gazda engedéllyel irtotta ki a bokrokat, de azon értékes lepkehernyók lehettek.
Miközben elindult a polgári per és az ügyészség másfél milliárd forintot követelt a férfitől, a rendőrség is nyomozni kezdett. Gabnai Ernőt rabosították, tavaly szeptemberben pedig védett természeti terület jelentős károsodását okozó természetkárosítás bűntette és jelentős kárt okozó rongálás bűntette miatt vádat emeltek ellene. Csütörtökön kezdődött volna a büntetőpere, de egy Facebook-poszt sok mindent megváltoztatott.
Minden idők legröhejesebb kártérítési ügye
A polgári perben az ügyészség először tízmilliárdos kárt állapított meg, de mivel elnézőek voltak, a gazdától ennek csak a töredékét, másfél milliárd forintot követeltek hatezer keleti lápi bagolylepke-hernyó életéért. A szakértők viszont három elég fontos részletet még a bírónak sem tudtak elárulni az aranyárban mért rovarról (egy lepke eszmei értéke nagyjából 250 ezer forint). Mégpedig, hogy
hol él télen,
milyen állapotban van télen, és
mivel táplálkozik télen.
A per végére aztán kiderült, hogy a férfi egyetlen hernyót sem irtott ki, de még csak az élőhelyükben sem tett kárt. A bíróság első fokon pedig az államra verte a
12,7 millió forintos perköltséget.
Az ügyészség persze fellebbezett, így a per másodfokon folytatódott. 2015. március 26-án lett volna az ítélethirdetés, de a Debreceni Ítélőtábla megtorpant.
Ha ugyanis az ügyészség másodfokon is elveszti a pert, a jogszabály szerint a teljes bűnügyi költséget az elsőfokú bíróságnak – azaz a Debreceni Törvényszéknek – kellene állnia.
A Debreceni Ítélőtábla ezért az Alkotmánybírósághoz dobta a labdát: döntsék el ott, alkotmánysértő-e, ha bíróság fizet az ügyészség pervesztesége esetén.
Egy év után, a héten döntöttek. A Velvet információja szerint elutasították a Debreceni Ítélőtábla indítványát, vagyis hamarosan másodfokon is kiderülhet, hogy Gabnai Ernő brutális lepkehernyó-gyilkos-e, vagy esetleg az ügyészség túlozta el kissé a számokat.
Egy Facebook-poszt miatt lóg a levegőben
Közben viszont a Debreceni Járásbíróság április 28-ára a büntetőügyben is kitűzte az első tárgyalási napot, amire mi is nagyon készültünk. Mégsem láthatunk minden nap bíróságon feszengő lepkehernyó-gyilkosokat, akikről egyszer – igaz, polgári perben és csak első fokon – már kimondták, hogy nemhogy hernyókat, de azok élőhelyét sem pusztították el.
És nem csak mi készültünk, a férfi ügyvédje, Zeke László Lepke-per néven múlt héten Facebook-eseményt hozott létre, nehogy valaki lemaradjon a csütörtöki tárgyalásról. Bár Zekéék a nyomozás alatt, és a vádirat kézhez vétele után is indítványozták, hogy függesszék fel az eljárást, a bíróság csak a poszt megjelenése után pár órával szólt le, hogy akkor mégiscsak megvárnák polgári perben a jogerős döntést.
Az ügyvéd szerint valakiben végre felmerült a kérdés,
ha nincs kár, akkor hogyan lehetne természetkárosítás és rongálás, amivel egyébként a gazdát vádolják?
A vád szerint Gabnai Ernő 54 hernyót és három lágyszárú növényt valahogy mégis elpusztított. És noha a polgári perben már egyszer belebuktak, az ügyészségnek ebben a körben is azt kellene bizonyítania, hogy
télen, a fagyott ágak bokrain több ezer védett lepke rágcsálja a kérget.
De ha esetleg a polgári perben jogerősen is kimondanák, hogy a gazda igazából nem gyilkos – hanem lassan sokkal inkább áldozat–, az ügyészség ejthetné a vádat. Bár lehet, hogy az túl ésszerű lenne.