2016. november 2. - Kérdezett: Bodor Tünde
Demeter Éva, 41 éves, néprajzkutató
Abban látom a gondot, hogy nincs, aki alkalmazza a büntetést, függetlenül annak mértékétől. Azokat, akik nagy mennyiségű szemetet ürítenek a természetbe, nagy pénzbírsággal sújtanám. Másrészt viszont pont azokat kellene jutalmazni, legalább jelképesen, akik összeszedik a szemetüket. Egy-egy piknikező vagy természetvédelmi terület határán ellenőrizni kellene, és aki fel tudja mutatni a nála levő visszahozott szemetét, annak adni valamit.
Tóth Szabolcs, 38 éves, menedzser
Akkora pénzbírsággal sújtanám őket, hogy ne is tudják kifizetni (1000–2000 lej), akkor pedig le kellene dolgozniuk: erdőben, vasutak mentén, akár városban is kellene gyűjteniük a szemetet. Szerintem ez eléggé elrettentő intézkedés lenne a számukra, jó eséllyel megakadályozná a visszaesést. Legalább 40 órát kellene közmunkázniuk. Persze, városi szemetelőkkel szemben is hasonlóan járnék el.
Csákány László, 45 éves, erdész
Annak idején a katonaságban a vétkezőket elkülönítőbe zárták. A szemét mértékétől függően, amit maga után hagyott, az illetőt egy időre bezárnám egy szeméttel megrakott, büdös szobába, hogy tapasztalja meg, milyen, amikor ellepi a mocsok. Ha nem fékezzük meg a jelenséget, minket is ellep a felhalmozódó sok műanyag hulladék. Norvégiában egyszer fegyverrel ugrott nekünk a tulajdonos, pedig csak kettőt léptünk a sztráda szalagkorlátján túl. Itt is tiszteletben kellene tartani a tulajdont.
Jankó Judit, 65 éves, nyugdíjas
Nagyon haragszom az ilyenekre, szerintem egy jó verést is megérdemelnek. De volt régebben Szentgyörgy központjában, a parknál egy szégyentábla, ahol a hasonló egyének fényképpel és esetleírással szerepeltek: ezt vissza lehetne hozni. A szülőket kellene legelőször megnevelni! A múltkor még egy tanítónő is a játszótéren köpködte a maghéjat. A segélyen élőket pedig odatenném közmunkázni.