2016. december 2. - Új víztározós vízerőművek létesítését tervezik a Mura folyó szlovén területére, viszonylag közel a magyar határhoz. A terület kapcsolódik a Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátumhoz, mely Somogy megyét is érinti. Egy szlovén energia érdekvédelmi csoport újabb vízerőművek telepítését tervezi a Murára, az elsőt Hrastje-Mota település mellett építenék, közel a magyar határhoz. A folyó ezen része azonban Natura 2000-es védettség alatt áll, számtalan veszélyeztetett faj élőhelyeként. Ráadásul a szakasz része lesz a világon egyedülálló, öt országot átölelő Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátumnak, melyet más néven Európa Amazonasának is neveznek. Nem véletlenül: az érintetlen természeti terület fantasztikus biológiai sokféleségnek és ritka, természetes élőhelyeknek ad teret. Az ártéri erdők, kis szigetek, kavics- és homokzátonyok, mellékágak és holtágak mellett különleges értéket képvisel az itt fészkelő madarak sokasága és a stabil halállomány. A rezervátum Magyarország mellett érinti Horvátország területét, illetve Ausztria, Szlovénia, és Szerbia most csatlakozik területekkel, köztük Somogy megyét. Természetvédelmi szervezetek szerint a tervezett vízerőművek visszafordíthatatlan csapást mérhetnek az egyedülálló folyó menti ökoszisztémára. Szerintük ezek a tervezett elektromos vízerőműtelepek nem egyeztethetőek össze az Európai Unió természetvédelmi irányelveivel sem. Ráadásul ez még csak a kezdet: az első után hat további vízerőművet terveznek, melyek számítások szerint örökre megváltoztatják a szlovéniai Mura vizének szabad áramlását.
A magyarországi civil természetvédő szervezetek minden lehetséges jogi eszközzel segítik a Mura mellett élőket a küzdelemben, ahogy megtették ezt 15 éve a horvátországi Novo Virje mellett tervezett vízerőmű felépítésekor is. Akkor horvátok, osztrákok, németek, magyarok közösen sikerrel jártak. – A vízerőművet sok-sok négyzetkilométeres szélességben, tíz méter széles gáttal, csúcsra járatott üzemmódban kell elképzelni, amely következtében úgymond csak egy tó és egy patakocska lesz a Mura eredeti medréből – tájékoztatott Toldi Miklós, a Dráva Szövetség, mint Magyarország „Murai nagykövete” elnöke. – A tervezett létesítmény naponta kétszer 1-1,5 méteres vízszint ingadozást okozhat, amihez nyilván képtelen az élővilág alkalmazkodni, hiszen ilyen a természetben nincsen.
Hozzáteszi, hogy az erőmű felett a hatalmas víztömeget miatt extrém mértékű nyomás nehezedik majd a töltésre, amely így a talajba kerül, amivel nagymértékben megnő a talajvíz mennyisége. Utóbbi az erdő-mezőgazdálkodást és az élővilágot is veszélyezteti, illetve az eddig viszonylag gyors folyású, algamentes folyóvízből egy tó keletkezik, ami nem tudja szállítani a kavicsot, algásodik, veszélybe kerül az oxigéndús folyóvizet igénylő élővilág. A vízerőmű alatt viszont elkezd úgymond lefelé zubogni a víz, és miután a természetben minden az energiaminimumra törekszik, ezért a víz elkezdi a meder alját bontani, mélyíteni. Évente akár 2-3 métert is. – Ennek hatása természetesen átér Magyarországra, hiszen a vízszint folyamatosan csökken – hangsúlyozza Toldi Miklós. – Az ős Mura hordaléksíkján vagyunk, mindenhol kavics van, mezőgazdasági termelés folyik, és a talaj vízszintje a beavatkozásnak köszönhetően jelentősen, mintegy 2-3 métert csökkenhet, ami befolyásolja az erdőgazdálkodást, az ártéri erdőket és a mezőgazdaságot is. Továbbá megváltozik a folyó vízjárása és ehhez kapcsolódóan az élővilág.
A környezeti hatástanulmány most készül, ám annyit már most lehet tudni, hogy a civil szervezetek részéről nagy az összefogás és nemzetközi szintűek a tiltakozások. Ahogy arról korábban már szerkesztőségünk is beszámolt, Horvátország szintén újabb vízerőművek építését tervezi. A baranyai közgyűlés a közelmúltban egy határozatot hozott, melyben elutasítja ezeket. A civilek most szeretnék, ha a szintén érintett somogyi és zalai grémiumok is napirendjükre tűznék a témát, és a magyar kormányhoz fordulnának.
Az elfogadott határozati javaslat:
1. A Baranyai Megyei Közgyűlés kimondja, hogy Magyarország Alaptörvényével összhangban kiemelkedő feladatának tekinti a természeti környezet megőrzését, fenntartható hasznosítását. Jelen határozatával is kifejezi, hogy tiltakozik minden olyan terv ellen, amely veszélyezteti a nemzeti vagyonunk részét képező természeti értékek védelmét, így elfogadhatatlannak tartja a Dráván további vízerőművek építését.
2. Felkéri Magyarország kormányát, hogy az elővigyázatosság elvét követve tegyen határozott lépéseket a horvát fél felé a Drávára tervezett vízerőművek létesítését célzó tervek, műszaki dokumentumok megismerése érdekében, továbbá, élve a vonatkozó nemzetközi szerződésekben foglalt jogával, fejezze ki a horvát fél felé a tervezett beruházásokat elutasító álláspontját.
3. A Közgyűlés felkéri az Elnököt, hogy levélben kérjen tájékoztatást az Állandó Magyar–Horvát Vízgazdálkodási Bizottságtól a Drávára irányuló horvát fejlesztési elképzelésekről, illetve az azzal kapcsolatos álláspontjáról.
4. Közgyűlés felkéri az Elnököt, hogy a Somogy Megyei Önkormányzat Közgyűlésével együttműködve kezdeményezzen hivatalos egyeztetéseket az érintett horvátországi megyék vezetőivel, és ott hatékonyan képviseljék a magyar álláspontot. Jeki Gabriella