2016. december 10. - A Holzindustrie Schweighofer vállalat azonnal orvosolja a kereskedelmi forgalmában tetten érhető rendellenességeket, és szüntesse be a gyanús körülmények között kitermelt fa felvásárlását, követeli a Természetvédelmi Világalap (WWF) – számol be Bíró Blanka a kronika.ro-n.
A környezetvédő civilek annak kapcsán adtak ki közleményt, hogy a héten a Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa (Forest Stewardship Council – FSC) tárgyalta az osztrák fafeldolgozó fenntartható erdőgazdálkodásra vonatkozó tanúsítványának ügyét, és arra a következtetésre jutottak, hogy a nagyvállalatnak köze van a törvénytelen fakitermeléshez. Tanúsítványuk így továbbra is felfüggesztve marad, februárig kaptak haladékot a hiányosságok rendezésére.
Csibi Magor, a Természetvédelmi Világalap (WWF) romániai igazgatója lapunknak elmondta, az FSC a tavalyi beadványuk nyomán megbízott egy független bizottságot az ügy kivizsgálásával. A testület több mint 400 dokumentumot vizsgált át, több szakértőt is meghallgatott, a jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy az osztrák vállalatnak köze van a törvénytelen fakereskedelemhez. Ez alapján az FSC meghatározta, hogy milyen feltételeket kell teljesítsenie a vállalatnak a februári ülésükig: nyilvánosan vállalnia kell a felelősséget a beszerzési láncuk rendellenességeiért, és ki kell dolgoznia egy tervet ezek kiküszöbölésére.
Csibi hangsúlyozta, üdvözlik, hogy a bizottság jelentésében rámutat: az osztrák vállalatnak köze van a törvénytelen fakitermeléshez, és hogy olyan beszállítókkal dolgozik, melyek illegálisan vágják ki a fát – ezt végre a Schweighofer is elismeri, ám azzal védekezik, hogy nem volt erről tudomásuk. A civilek elvárják, hogy az FSC határolódjon el a cégtől, és vonja meg végleg tőle a fenntartható erdőgazdálkodásra vonatkozó tanúsítványt. „Nem elég, hogy ha a vállalat beismeri tévedését” – szögezte le a WWF romániai igazgatója.
A független bizottság különben a tanúsítvány visszavonását javasolja a jelentésében, amiből kiderül, hogy meggyőző bizonyítékok vannak arra, hogy a HS törvénytelen fát dolgozott fel a gyáraiban, a felvásárló hálózata támogatja a megengedettnél nagyobb mértékű fakitermelést, s olyan cégekkel dolgozott együtt melyek korrupciós ügyekbe keveredtek. Sőt, azt is jelzik, hogy tudomásuk van az ukrajnai illegális kitermelésről, de azt nem vizsgálták – írja a kronika.ro.