2017.01.22. - Nem csak pozőrök találhatók Hollywoodban.
Vannak sztárok, akik tetemes vagyonukat és nemzetközi hírnevüket a jótékonyság és a közjó szolgálatába állították.
A magazinok, újságok és különböző honlapok manapság zsúfolásig vannak sztárhírekkel, hétről hétre, napról napra beszámolnak a hírességek életéről, sikereiről, illetve kudarcairól. A hirtelen jött figyelmet mindenki másképp kezeli. Egyesek az italba vagy a kábítószerekbe menekülnek, megfeledkezve arról, hogy milliók példaképként követik őket, mások igyekeznek minél távolabb maradni a rivaldafénytől, és persze olyan is akad, aki népszerűségét a társadalom vagy a földbolygó javára fordítja. Mindegy, hogy a pénzüket, a nevüket, vagy esetleg a hangjukat állítják egy-egy jó ügy szolgálatába, Hollywood ikonikus figurái komoly változásokat érhetnek el a világban, ha megfelelően használják a hatalmukat. A most következő sztárok tisztában vannak azzal, hogy a hírnév felelősséggel jár!
Emma Watson
Emma Watson neve hallatára a legtöbb embernek még mindig a Harry Potter-filmek Hermionéja jut eszébe, pedig a brit színésznő manapság már jóval több a népszerű filmeposz egyik sztárjánál. Hamarosan két ígéretes filmje is a mozikba kerül, az élőszereplős Szépség és a szörnyeteg és A kör című thriller. És bár a Harry Potter-széria óta számtalanszor megmutatta kiemelkedő színészi képességeit a filmvásznon, az ENSZ jószolgálati nagyköveteként ideje nagy részét mostanában mégis inkább a társadalmi célú médiaszereplések, interjúk és beszédek töltik ki.
A színésznő nagyköveti karrierje 2014-ben az ENSZ székházában vette kezdetét, ahol hihetetlenül erős, karakteres beszédet tartott a HeForShe kampány keretében. A HeForShe kampány célja a nemek közötti egyenlőség, amely a szervezet szerint a férfiak közreműködése nélkül nem valósulhat meg. Beszéde után olyan hírességek álltak a kampány mellé, mint Russell Crowe, Benedict Cumberbatch vagy Ian McKellen. Watson azóta számtalan hírességgel és közismert személyiséggel készített interjút a feminizmust illetően, emellett beszédeket tartott a világ elmaradottabb részein a lányok és nők oktatásának fontosságáról, és többször is felszólalt a nők elnyomása, hátrányos megkülönböztetése, valamint a gyermekházasság ellen. A színésznő az évek folyamán bebizonyította, hogy valóban elkötelezett a feminizmus eszméje, valamint a nemi egyenjogúságért folytatott harc mellett, és minden befolyását felhasználja azért, hogy elérje a kitűzött célt.
Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio korunk egyik legjelentősebb színésze és filmes producere. Az elmúlt évekből kevés olyan, a nevével fémjelzett produkció említhető, amely ne aratott volna hatalmas sikert a kritikusok, illetve a nézők körében. Olyan népszerű filmek főszerepét alakította, mint a Wall Street farkasa, a Visszatérő, a Viharsziget, vagy az Eredet. Tehetségét számtalan műfajban bebizonyította, és karrierje során körülbelül 220 millió dolláros vagyonra tett szert, amelyet előszeretettel fordít az anyatermészet, illetve a föld megmentésére. Leonardo DiCaprio mindössze 24 éves volt, amikor megalapította a Leonardo DiCaprio Alapítványt, amely indulása óta több mint 59 millió dollárral támogatta a különböző környezetvédő projekteket. Mindemellett DiCaprio nem hagy ki egyetlen alkalmat sem, hogy felhívja a figyelmet az éghajlatváltozás okozta károkra, az óceánok, illetve az erdők megóvásának fontosságára. A környezetvédelem élharcosaként több nevelési célzatú filmet készített. Így Az utolsó óra és Az özönvíz előtt című dokumentumfilmek is főként a globális felmelegedés következményeit járják körül.
Angelina Jolie
Bár a színésznő mostanában inkább a családi botrányokkal és válásával szerepel a címlapokon, nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy számos jótékony cselekedet kötődik a nevéhez. Angelina Jolie közismert emberjogi aktivista, akinek jótékonysági karrierje még 2000-ben, a Tomb Raider kambodzsai forgatása közben kezdődött. Az ott látott szegénység és a háború borzalmai mélyen megérintették őt, és ezért úgy döntött, hogy vagyonát, valamint hírnevét az emberek megsegítésére használja. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának különmegbízottjaként és volt jószolgálati nagyköveteként gyakorta látogat menekülttáborokat szerte a világon, és milliókat áldoz a rászorulók támogatására. Oktatási és egészségügyi létesítményeket alapított gyermekek számára, emellett pedig minden erejével azért harcol, hogy leszámoljon a gyermekekkel és a nőkkel szemben elkövetett erőszakkal. Nemcsak beszél a problémákról, hanem a válságövezeteket is felkeresi, és egyre nagyobb népszerűségre tesz szert diplomáciai körökben.
Matt Damon
Matt Damon a Good Will Hunting című filmmel szerzett hírnevet magának és emelkedett az A-listás sztárok sorába. Miután számtalan díjra és jelentős vagyonra tett szert, úgy döntött, hogy a filmekkel járó pénzt és hatalmat jó ügyekre fordítja. A színész karitatív tevékenységei között kiemelt szerep jut a tiszta ivóvíz megőrzéséért folytatott harcnak. Ezt bizonyítja az a szervezet is, melyet Matt Damon még 2006-ban hozott létre H2O Africa Foundation néven. Három évvel később a szervezet egybeolvadt a WaterPartners-szel, és megszületett a Water.org, melynek célja, hogy segítséget nyújtson a rászorulóknak azokon a helyeken, ahol nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű biztonságos és tiszta ivóvíz. Damon a ONEXONE szervezet nagyköveteként hátrányos helyzetű gyermekeket pártfogol, emellett elkötelezett támogatója a szegénység és az AIDS legyőzésére létrehozott ONE Campaignnek is, melyet a harmadik világbeli országok megsegítésére indítottak el.
Oprah Winfrey
Az Oprah Winfrey Show 1986-ban került először képernyőre, s azóta a talk show-királynő több mint 3 milliárd dolláros vagyonra tett szert. Ezt a pénz azonban ő sem kizárólag a saját céljaira használta, hanem jótékony célokra, illetve projektekre is nagy összegeket adományozott. Az általa alapított ösztöndíjak például több ezer hátrányos helyzetű fiatalnak segítettek diplomát szerezni, emellett pedig leányiskolát hozott létre Dél-Afrikában, ahol így több száz nehéz sorsú lány kapott lehetőséget tanulásra és a kitörésre. A nők és a gyermekek megsegítésére tett erőfeszítéseiért 2011-ben tiszteletbeli Oscar-díjjal, vagyis az Amerikai Filmakadémia Jean Hersholt Humanitárius díjával jutalmazták. Póta Szilvia