2017/03/28 - Az elmúlt években, Ukrajnában a folyók vízszintje 20 százalékkal eltért a normától – Ukrajna vízhiánnyal néz szembe – jelentette ki Osztap Szemrak, az Ukrán Ökológiai és Természeti Erőforrások minisztere a ZIK ukrán tv-csatorna műsorában.
„ Jelenleg Ukrajnában egy tó és egy folyó sem maradt, melynek vízminősége első osztályú lenne. Az elmúlt nyáron minden reggel elszörnyedve olvastam a híreket, hogy mennyi hal kipusztult a folyókból”- jegyezte meg a tárcavezető.
Elmondása szerint, ezt a helyzetet az erdőirtás, az ipari vállalatok hozzáállása és a vízerek rendszertelen tisztítása okozta – számol be az Interfax.
Ugyanakkor, az ukrán környezetvédelmi jogszabályok által előírt törvények megszegéséért sem egy céget, sem egy vállalatot sem vontak felelősségre.
„Az ukrán Főügyészséggel együtt, a Környezetvédelmi Minisztérium változásokat dolgozott ki a jogalkotásban, mely anyagi felelősséget ír elő abban az esetben, ha valaki kárt okozna a természetben. Azonban az elmúlt év decemberében az ukrán parlament nagyon gyorsan elfogadott egy törvényt, mely 2017-ben betiltja az ellenőrzéseket, beleértve a környezetvédelmit is. Ezért jelenleg a minisztériumnál gyakorlatilag moratóriumon keresztül elutasították az ellenőrzéseket”- magyarázta Szemerak.
Osztap Szemrak, az Ukrán Ökológiai és Természeti Erőforrások minisztere saját Facebook-oldalán „nagyon egészségtelennek” nevezte Ukrajna ökológiai helyzetét.
„Lehet, hogy nekem, mint miniszternek nem kell ilyen őszintének lennem, azonban az országban nagyon egészségtelen az ökológiai helyzet. Jelenleg a szennyezett levegő miatt első helyen állunk a világ elhalálozási listáján.
Folyóinkban szinte nincs tiszta víz. A földjeink vegyszerekkel mérgezettek. És az ország szó szerint szemétben fuldoklik. Ami pedig a legrosszabb, az emberek, az ukrán állampolgárok prioritásként tekintenek a környezetvédelmi problémákra”- írta Szemerak.
Elmondása szerint, nem idegenek szórják szét a hulladékot az országban, a levegőt a vállalkozások tulajdonosai szennyezik, ismert személyek földbe ássák a veszélyes törmelékeket, az erdőket pedig a fővárosi csempészek munkásai vágják ki.
„Tudatában vagyok annak, hogy a háború és a szegénység nem ad mentalitást a környezeti tudatosságnak”- írta a tárcavezető.