2017. május 24. - Az illegális fakitermelés minden bizonnyal rombolja az erdészeti erőforrásokat, és megfosztja a kormányokat az adóbevételektől, amelyeket a polgárok javára kellene felhasználni, de egyes extrém esetekben fegyveres konfliktusokat is finanszíroz – állította Robert Simpson, a FAO-EU FLEGT program vezetője a 2. Nemzetközi Környezetvédelmi Konferencián, melyet az olaszországi rendőrség szervezett a csendőrséggel az elmúlt héten Rómában.
Simpson az olasz katonai rendőrtisztek és hallgatók alkotta közönség előtt foglalkozott az erdőirtás és az illegális fakitermelés témájával egy megbeszélésen. A Csendőrséget megerősítették az Erdészeti Egységgel is, amely korábban különálló rendőri csapat volt, amely a környezetvédelmi törvények betartásáért felelt.
Andrey Kushlin, a FAO erdészeti politika és erőforrás osztályának igazgatóhelyettese, a panel moderátora bemutatta az illegális fakitermelési probléma nagyságát. Elmondta a hallgatóságnak, hogy a világon forgalmazott fa- és fatermékek egyharmada az illegális fakitermelésből származik, és ez nemcsak környezetkárosító, hanem drága is azon kormányok számára, amelyek elvesztik ezt az adóbevételt, s mindez hozzájárul a jogállamiság eróziójához.
A Simpson emlékeztette hallgatóságát az erdők fontosságára a biológiai sokféleség szempontjából (a szárazföldi fajok kétharmada az erdőktől függ), a kultúra (több mint 300 millió őshonos ember él az erdőterületeken), a gazdaság (a fa és erdőből származó fatermékek globális piaci értéke évente 300 milliárd dollár), és egyszerűen a földi élet tekintetében.
"Körülbelül 800 futballpálya méretű területen irtották ki az erdőt az előadásom végére" - mondta, rámutatva, hogy ugyanez igaz a konferencia során következő előadásokra is.
Jussi Viitanen, az Európai Erdészeti Intézet FLEGT és REDD Egységének vezetője ismertette a törvénykezés, a kormányzás és a kereskedelem igényét az illegális fakitermelés elleni küzdelemre. "Ha az illegális fa iránt kereslet van, akkor olyan emberek is lesznek, akik el fogják adni." Előadásában vázolta azokat az európai technikai folyamatokat, amelyek a törvényes fakínálat igényéhez vezetnek.
Ezen technikák bemutatására építve Jade Saunders az erdei trendekről megjegyezte, hogy Olaszország még mindig importál olyan rönköt bizonyos országokból, amelyeket tilos volna exportálni, és közölte a rendőrségi hallgatóságával, hogy az ő felelősségük segíteni az Európai Unió faanyagokról szóló rendeletének érvényesítését és a fogyasztók védelmét az illegális fa vásárlásától. E piac csökkentése szükségképpen csökkenti az illegális fakitermelést – magyarázta.
"Nem az a cél, hogy szankcionálják az országokat, hanem, hogy a vállalatok felelősséget vállaljanak a fáért" - mondta Saunders.
Deborah Harris, az Amerikai Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumából bemutatta az Egyesült Államokban alkalmazott Lacey-törvény szerinti, az illegális faanyagok behozatalát tiltó sikeres büntetőeljárását. Egy amerikai céget megbírságoltak a Kínában kelet-európából illegálisan bevitt fából gyártott keményfa padló illegális forgalmazása miatt. A fa egy őserdőből származott, ahol az illegális fakitermelés a szibériai tigriseket és az Amur-leopárdokat a kihalás szélére sodorta.
Kushlin közölte a hallgatósággal, hogy az ügy körüli nyilvánosság segíti az erdő és a vadon élő állatok nagyobb mértékű védelmét, a hazájában, Oroszországban.
Ezt megelőzően az éghajlatváltozásról és a környezetvédelmi kihívásokról szóló panelben René Castro Salazar, a FAO éghajlat-, biodiverzitás-, föld- és vízügyi főigazgató-helyettese figyelmeztetett a „teljes összeomlásra", ha semmit sem tesznek az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.