2017. augusztus 02. - Nagyon úgy tűnik, hogy Lengyelország semmibe veszi az Európai Bíróság rendelkezését - ez az ügy csak látszólag szól a fákról.
Nem számít, mit mond az Európai Bíróság?
Felszólította az Európai Bizottság szerdán a lengyel hatóságokat, hogy tegyenek eleget az uniós bíróság előző heti rendeletének és ne folytassák a fakivágásokat a bialowiezai erdőben. Mina Andreeva, a brüsszeli testület illetékes szóvivője kijelentette, hogy"az Európai Bíróság ítéleteinek végrehajtása szerves része az európai jognak, melyen az unió alapul.
A varsói környezetvédelmi tárca hétfőn közölte, a bíróság döntése dacára folytatni kell "az erdő megóvását célzó elengedhetetlen tevékenységet", a hírcsatornák pedig friss felvételeket sugároztak a folyamatban lévő fakivágásokról.
Andreeva kiemelte, hogy az üggyel a Lengyelországgal szembeni jogállamisági mechanizmus keretében is foglalkozni fognak, ha megerősítést nyer, hogy folytatódik az erdőirtás a területen. "Lengyelországnak meg kell majd magyaráznia a döntését a bíróság előtt" - mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy a bizottság komoly aggodalommal figyeli a helyzetet.
Az, hogy egy uniós tagállam nem tartja be az Európai Bíróság határozatát, példátlan - hasonlóval még csak fenyegetőzött Magyarország, amikor Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt, hogy semmilyen körülmények között nem fogadunk be menekülteket, még akkor sem, ha köteleznek minket erre.
Miért vágják ki a fákat? / Miért ne vágnák ki a fákat?
A bialowiezai ősrengeteg körüli vita tavasszal éleződött ki, miután jóváhagyták a faritkítás kiterjesztését az erdő nem védett részén. Ennek értelmében mintegy 180 ezer köbméter fát vágnak ki egy évtized alatt. Az intenzív fakivágás májusban vette kezdetét, ami az európai hatóságok és a környezetvédők szerint veszélyezteti a kontinens utolsó érintetlen erdejét, Varsó azonban azt hangoztatja, hogy az intézkedés célja az ősrengeteg pusztulásának megállítása, ugyanis a lucfenyők kérgét élősködő rovarok támadták meg.
A Lengyelország és Fehéroroszország területén elterülő erdőség bizonyos részei szigorú védelem alatt állnak. A körülbelül 20 ezer állatfajnak és a kontinens legmagasabb fáinak otthont adó nemzeti park 1979-ben került fel az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) világörökség-listájára.
Egyébként is áll a bál
Lengyelország és az EU viszonya egyébként is rendkívül feszült, miután Varsóban olyan igazságügyi reformot készülnek végrehajtani, amivel az Európai Bizottság szerint felszámolnák a bíróságok maradék függetlenségét és a kormány teljes politikai ellenőrzése alá vonnák az igazságszolgáltatást - végső soron felszámolnák a jogállamiságot.
Lengyelország ellen ezért már kötelezettségszegési eljárás is indult, amit Varsó nagyon nem vett jó néven - közben pedig az EU arra készül, hogy az atombombaként is emlegetett 7-es cikkelyt - ez egyebek mellett az uniós szavazati jog felfüggesztésével illetve bizonyos támogatások megvonásával járna.