2017.09.18. - Az ősz eleje a tűzifabeszerzés ideje is.
Nagyon sok esetben a favágáshoz szükséges eszközök nem állnak az erdőtulajdonos rendelkezésre, ezért a vevő termeli ki a fát. Cikkünkben bemutatjuk, milyen lehetőség van az erdőterület tulajdonosváltozás nélküli értékesítésére.
Az egyik lehetőség, hogy az erdőtulajdonos kitermeli a fát, és azt, mint terméket adásvétel útján értékesíti, másik esetben pedig a tulajdonos átengedi a vevőnek a fa kivágásának jogát (mely esetben a vevő a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 5:50. paragrafusának (1) bekezdése alapján, a kivágással szerzi meg a fa tulajdonjogát).
Az idevágó rendelkezés szerint, akinek más dolgán olyan joga van, amely őt a termékek, a termények vagy a szaporulat tulajdonba vételére jogosítja – ha ezek tulajdonjogát korábban nem szerezte meg –, az elválással tulajdonjogot szerez. Ha a jogosultnak nincs birtokában az a dolog, amelyből a termék, a termény vagy a szaporulat származik, a birtokbavétellel válik tulajdonossá.
Az áfatörvény alkalmazásában azonban az ügylet mindkét esetben termékértékesítésnek minősül.
Ha az erdő tulajdonosa saját maga termeli ki a fát, vagy mástól szolgáltatást vesz igénybe a fakitermeléshez, akkor adózás szempontjából választhatja az őstermelői jogállást is, mivel a terméket ilyen esetben saját gazdaságában végzi. Az szja-törvény 6. számú mellékletének I. pontja szerint őstermelői tevékenységnek minősül a saját tulajdonú földterületen végzett erdőgazdálkodás és saját tulajdonú erdőterületen az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvény szerinti erdei haszonvétel keretében végzett tevékenység, akkor, ha az előállított termék vagy a tevékenység az e melléklet II. pontjában felsoroltak valamelyikébe beletartozik.
Ha az erdő tulajdonosa lábon állóként adja el a fát, akkor azt a vevő önálló tevékenység keretében vagy vállalkozóként értékesítheti. Lepsényi Mária adószakértő