2017. november 2. - Több mint harminc problémás medve kilövését kérvényezték az udvarhelyszéki vadásztársaságok, ám csak három példány ártalmatlanítására adott jóváhagyást a környezetvédelmi minisztérium.
Az egyetlen vadásztársaság, amely kilövési engedélyt kapott, értékesítheti azokat.
Összesen tizenkét problémás medve kilövését kérték, de csak hármat hagyott jóvá a környezetvédelmi tárca – tudtuk meg Benke Józseftől, a Zetelaka és Társai Vadásztársaság igazgatójától, aki szerint ez még „tűzoltás” jellegű megoldásnak sem elég, tekintve a hatalmas túlszaporulatot. Úgy véli, a nagy bajok még csak ezután kezdődnek majd, hiszen befejeződött a gyümölcsök és a gabonafélék betakarítása, illetve a nyájakat és a csordákat is hazaköltöztetik a legelőkről, így élelem híján a falvakban fognak garázdálkodni a nagyvadak. „Úgy érzem, elveszítettünk egy csatát, de reméljük, hogy a háborút megnyerjük. Szerintem egyenesen társadalomellenes az, amit a környezetvédelem csinál, hiszen nem gondolnak a falusi emberek megélhetésére és biztonságára – fogalmazott az igazgató. Hangsúlyozta, ő is természetvédőnek tartja magát, de elengedhetetlen a vadállomány kordában tartása. A vadásztársaságnak kiadott engedélyek egyébként értékesíthetők, de csak belföldi vadászoknak lehet eladni, akik a vadőrök jelenlétében lőhetnek a nagyvadra. Az igazgató azt ígérte, hogy ez a lehető leghamarabb meg fog történni: tudják, hol szoktak járni a garázda vadak – kinézetre is felismerik azokat –, és oda viszik majd a vadászokat. Egyébként a zetelaki az egyetlen udvarhelyszéki vadásztársaság, amely jóváhagyást kapott arra, hogy problémás medvéket ártalmatlanítson.
Hiába kértek, nem kaptak
Nagyon dühös volt Marmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója, hiszen harminc medve kilövését kérték a minisztériumtól, de egyetlen jóváhagyást sem kaptak. Mint mondta, hiába rendelkezett több mint száz vadkárral kapcsolatos dossziéval, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség, illetve a környezetőrség munkatársai kedvezőtlenül szakvéleményezték igényléseiket, így a tárca elutasította azokat. Értetlenül áll a döntés előtt, hiszen egyre több helyen csapnak le a nagyvadak, ezen a héten is két esetet jelentettek náluk: egyiket Sükőből, a másikat Homoródszentmártonból. Úgy érzi, hogy a „zöldek” most már emberi életekkel játszanak, és őket terheli a felelősség, ha károk keletkeznek vagy emberre támadnak a medvék. Marmureanu-Bíró ugyanakkor hangsúlyozta, mindenképp fellebbezni fog a döntés ellen, de ha nem változik a helyzet és újabb problémák lesznek a nagyvadakkal, akkor bepereli a megyei környezetvédelmi ügynökséget, illetve a környezetőrséget.
Válaszra sem méltatták a kérést
Három medve kilövését kérte a Gordon Vadásztársaság vezetősége, ám igénylésüket még csak válaszra sem méltatta a környezetvédelmi minisztérium – tudtuk meg Fancsali Istvántól, a vadásztársaság vezetőjétől. Rámutatott, a gazdák folyamatosan tőlük érdeklődnek, mert nem értik, hogy ha korábban 140 medve kilövését helyezték kilátásba országosan, akkor most miért nem történik semmi a megannyi kár ellenére. Éppen ezért ő levelet írt a szaktárcának, magyarázatot kérve a mulasztásra. Amint válaszolnak, közzé is teszi a környező falvakban. Fancsali arról is beszélt, hogy majdnem naponta találkoznak medvékkel a mezőgazdasági területen, illetve az erdőkben. Legalább négy olyan esetről is tud, amikor vadászterületükön autóval ütöttek el egy-egy példányt. Fancsali szerint az emberek már annyira el vannak keseredve, hogy saját kezükbe vették az irányítást: már találtak olyan elpusztult állatot, amelyet megmérgezhettek, hiszen külsérelmi nyomok nem voltak rajta.
Bürokrácia
A bürokratikus rendszer miatt nem kérhették még a kártékony medvék kilövését, azonban jövő héten ez meg fog történni – jelentette ki lapunknak Fazakas Attila, a székelykeresztúri Hubertus Vadász és Sporthorgász Egyesület elnöke. Mint mondta, náluk legalább öt példány ártalmatlanítására lenne szükség, azaz minden község környékéről egy medvét lőnének ki. Fülöp-Székely Botond