2018.04.19. - A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SVP) kivágta a régi Duna-meder part menti növényzetét Dunacsúnytól Doborgazig.
A Duna menti ártéri erdők tájvédelmi körzet (CHKO) a közösségi hálón ezt az irtást felháborítónak nevezte.
A vízügyi szakemberek azonban azt állítják, ha nem tették volna meg, az a veszély fenyegetne, hogy a régi Duna-meder kapacitása nem lesz elegendő, és veszélybe kerülnek az ott élők, illetve a környező települések tulajdonai.
A vízgazdálkodási vállalat szerint a régi Duna-meder a Duna vizének elvezetése szolgál, főleg magas vízállások idején, de abban az esetben is, ha különböző okoknál fogva a bősi vízlépcső képtelen lenne a szükséges vízmennyiséget elvezetni. „A bősi vízlépcsőn javításokat terveznek a vízkamrákban, és magán a vízerőműn is. Ráadásul Dunakiliti környékén is munkálatokat jeleztek a magyar kollégák. Emiatt lesz szükséges a vizet a Duna régi medrében is elvezetni” – fogalmazott a TASR hírügynökségnek a vízgazdálkodási vállalat szóvivője, Pavel Machava.
A szakemberek szerint a bős-nagymarosi vízerőmű megépítése óta a régi Duna-meder tisztítása nem volt megfelelő, ennek eredményeként nőttek ki a széthordott magvakból a fák azokon a helyeken, ahol – Machala szerint a szükséges engedélyekkel – a fakivágásokat végezték.
A Duna menti ártéri erdők tájvédelmi körzet dolgozói szerint azonban a fakivágással a vidék a rendkívül értékes ártéri erdőkkel lesz szegényebb, amelyek a veszélyeztetett és védett növényfajok élőhelyéül szolgálnak. „A védett ligeti csillagvirág (Scilla vindobonensis) is így veszítette el az élőhelyét. Ezek az irtások a tudományos ismeretek mai állása szempontjából megbocsáthatatlanok, és a víztörvénnyel való visszaélésnek minősülnek” – állítják a tájvédelmi szakemberek. Az átfolyás célzott csökkentésével összefüggésben a tájvédelmi körzet feljelentést kíván tenni. „Hogy a nehéz gépek a fákhoz jussanak, a vízügyisek gyakorlatilag kieresztették onnan a Dunát. Ennek következménye volt a halak nagy mennyiségben történő pusztulása, közvetlenül a régi Duna-meder vízforrásának szárazon maradt részén” – pontosította a tájvédelmi körzet igazgatósága.
Néhány aktivista szerint ez az irtás csak a régi Duna-meder vízerőművekkel való eltorlaszolására irányuló szándék előkészítését igazolja. A közlekedési minisztérium azonban a TASR hírügynökségnek kijelentette, jelenleg semmilyen vízerőmű építését nem tervezik itt. Emlékeztettek rá, hogy a Duna határszakasza a bős-nagymarosi vízerőműrendszer építéséért és üzemeltetéséért felelős kormánybiztosok jogkörébe tartozik. „A kormánybiztosok szintjén eddig nem folytak és nem is folynak tárgyalások a régi Duna-mederben létesítendő duzzasztógátak ügyében” – állítja a tárca.