2019. szeptember 5. - A NASA az űrből figyeli a pusztítást, meglehetősen sok azonban az álhír.
Az Amazonas-medencében elhelyezkedő trópusi esőerdő kiterjedt tüzeiről immár hetek óta olvashatunk a sajtóban, a téma pedig (tipikus módon) gyorsan politikai kérdéssé és vitatárggyá vált, többek között azért, mert az évezredek óta oly divatos világvége-hangulat újult erővel tért vissza. Bár világvégéről nem beszélhetünk, a pusztítás a megannyi álhír és tévedés ellenére is jelentősnek mondható.
A NASA augusztus végén tette közzé az ECOSTRESS-műhold által készített felvételeket, amelyeket pontosabb mérések egészítettek ki. Kiemelték, hogy az erdőtűz által keltett forróság egyes esetekben meghaladja a 104 Celsius-fokot, ami azonban nem fedi a pontos helyzetet, hiszen az értékes műszerek mindössze ekkorra hőséget tudnak regisztrálni, vagyis a hatalmas jelenség gyakorlatilag kiakasztotta azokat. A fotókon gomolygó füstfelhő látható, amely több esetben eltakarja a tüzeket, a mérések pedig egyenként egy 70x70 méteres foltot fednek le, amivel viszonylag részletes képet alkothatunk a helyzetről. Egyes jelentések szerint a brazil elnök eközben 60 napra betiltotta az erdőirtásban használt további tüzek gyújtását, a munkálatokban pedig már a hadsereg egyes egységei is közreműködnek, hogy megfékezzék a lángokat.
A Forbes érdekes összeállításában már arról írnak, hogy számos álhír és tévedés kering a világhálón, illetve a médiában. Azt már tudjuk, hogy az itteni esőerdő nem nevezhető a Föld tüdejének, mivel nagyjából ugyanannyi oxigént nyel el, mint amennyit megtermel, azt pedig még a CNN és a The Times is elismerte, hogy egyrészt az erdőtüzek nem egyetlen (jelenleg éppen a sokak szemében szálkát jelentő jobboldali kormány által irányított) országra korlátozódnak, másrészt pedig a mostani esetet nem írhatjuk a klímaváltozás számlájára. Fontos ehhez hozzátenni, hogy bár idén az erdőtüzek száma csaknem duplája a tavalyinak, ez viszont még mindig az elmúlt 10 év átlaga alatt van, a kétezres évek elejéhez képest pedig komoly a csökkenés, vagyis egyelőre nincs szó kedvezőtlen globális trendről.
Mások kihangsúlyozzák, hogy az egyes politikusok és hírességek által is táplált globális hisztéria nem indokolt, mivel a mostani erdőtűz a méretes pusztítás ellenére sem kivételes jelenség, fontos viszont, hogy az erdőirtás és a fakitermelés növekedése a teljes esőerdő területének akár 18-20 százalékát is érintheti, ez pedig valós veszélyt jelent.