2021. május 21. - „A lezárás egyben lehűlést is igényel”
2020 közepe óta a fa ára meredeken emelkedett, és sokan csodálkoznak, miért. Van világszerte fahiány? Az erdő fogyóban van? Ez utóbbi biztosan nem. A jelenlegi áremelkedéseket az okok kombinációja vezérli, amint azt alább megtárgyaljuk. A koronavírus-szünetek idején sokan kezdték el a lakásfelújításokat vagy új otthonok építését, ami minden bizonnyal a kereslet növekedéséhez vezetett. Ezeket és más építési tevékenységeket az USA és az EU jegybanki politikája lendítette fel, amely rekord alacsonyan tartotta a kamatlábakat. Emellett a koronaválság miatti fiskális ösztönző csomagok támogatták az állami beruházásokat, pl. az építési tevékenységekhez. Mindezek hozzájárultak a fa iránti növekvő kereslethez. Ezenkívül a faanyaggal történő építkezés sok figyelmet kap a kedvező CO2-egyensúly miatt. A fával való építkezés iránti figyelem önmagában nem vezet azonnal további kereslethez, de a jövőben várhatóan magasabb árak miatt a piac „játékához” vezet. Ezenkívül egyszerűen hiányzik a feldolgozói kapacitás a termékiparban, amely már évek óta elmarad a kereslettől. Ráadásul 2020-ban annyi fűrészüzemet és logisztikát részlegesen bezártak a koronakorlátozások miatt, csökkent a faellátás és késik a szállítás.
Donald Trump volt amerikai elnök fellépése is része az emelkedő áraknak. Az amerikai belföldi piac védelme érdekében már 2018-ban úgy döntött, hogy jelentősen megemeli a kanadai faanyag importvámjait. Ennek eredményeként Kanada most fát szállít Kínába, az Egyesült Államok pedig sokkal több puhafát vásárol pl. Ausztriából, Németországból és Skandináviából. Az európai faanyag iránti megnövekedett igény miatt most hiány mutatkozik. Még a kéregbogarak által érintett erdőkben a megnövekedett fakitermelés okozta túlkínálat Németországból és Csehországból sem pótolta ezeket a hiányokat, mivel készleteik megfelelő részét Kínába exportálták. Ezen a közép-európai régióban a fenyő fa ára az erdőtulajdonosok számára még mindig nem az öt évvel ezelőtti.
Valóban van fahiány?
Nincs, határozottan nincs. Az európai erdőkben több fa van, mint bármikor a késő középkor óta. A kelet-európai országokat, például Ukrajnát és Fehéroroszországot is beleértve, ez a fakészlet csaknem 35 milliárd m3 fa. Az erdők növekedése miatt évente egymilliárd m3 fa kerül hozzáadásra, de a fatermés csak 600 millió m3/év. Tehát biztosan nincs fizikai hiány.
A további faépítkezés szintén kis szereplő. Még akkor is, ha az EU új otthonainak 30 százalékát fából építené (ami évente 300 000 lakásnak felel meg), ez csak 15 millió m3 fűrészáru többletigényét jelentené (összehasonlításképpen: Svédország önmagában évente 18 millió m3-t termel) ). Kis növekedés. De a fapiac több, mint a tényleges készlet és kínálat. Az egyértelműség kedvéért fontos hangsúlyozni, hogy a jelenlegi áremelkedésnek semmi köze nincs a bioenergia-piachoz, mert ezek teljesen más típusú fák és minőségek.
Befektetés
Valamivel hosszabb távon (1-2 év) nő a feldolgozási kapacitás. A fűrészüzemek már befektetnek, ami mérsékelt árakhoz vezet. Hosszabb távon azonban nagyobb figyelmet kell fordítani a lánc erdőgazdálkodási oldalára is. A szükséges pótlólagos ellátás további fakitermelésssel kezelhető (ami egyébként nem egyszerű folyamat), de mindenekelőtt hosszú távra kell beruházni. Ha meg kell szabadulnunk a fosszilis tüzelőanyagoktól, nőhet a fa iránti kereslet. Ez két követelmény alapján lehetséges: tovább kell javítanunk a fatermékek hatékonyságát és újrafelhasználását. Ezenkívül be kell fektetnünk a jó erdőgazdálkodásba és az erdőfelújításba. Az EU Green Deal és Timmermans Green Deal 3 milliárd fája jó kezdet.
Írta: Gert-Jan Nabuurs, Bas Lerink és Mart-Jan Schelhaas