2021. december 4. - Nagy-Britanniában gyorsan növő „becsületbeli őshonos” szelídgesztenye egy gyakran nyírt faj, amely tartós és rothadásálló fát termel.
Változatos plusz faválasztékunkból három klonális vetőmag ültetvényt telepítettünk, és hamarosan megkezdik a nemesített vetőmag termelését.
A szelídgesztenyéről
A szelídgesztenye (Castanea sativa) Nagy-Britanniában és Írországban általában nem őshonos, de a „becsületbeli őshonos” fajok közé tartozik. Dél-Európában és Törökországban őshonos, régóta termesztik faanyagáért és ehető, keményítőtartalmú terméséért. A faj túlnyomórészt Nagy-Britannia déli felében fordul elő, és jól alkalmazkodik a tölgy, mogyoró, nyír és kőris vegyes lombozatú állományok által általában elfoglalt számos termőhelyi és talajviszonyokhoz. Az Egyesült Királyságba való viszonylag nemrégiben való megjelenése miatt kevés faj függ közvetlenül a szelídgesztenyétől, mint gazdaszervezettől, de a gerinctelen állatok, gombák és zuzmók széles skáláját támogatja, amelyek az egyenértékű, széles lombú fákhoz kötődnek. Az előrejelzések szerint a szelídgesztenye Nagy-Britanniában és Írországban virágzik a klímaváltozás jövőbeli forgatókönyvei szerint, de két betegség fenyegeti. A „tintabetegséget” számos talajban terjedő gomba (Phytophthora spp.) okozza, és a korona csökkenéséhez, korai lombhulláshoz, szárnekrózishoz és a fa pusztulásához vezet. Bár széles körben elterjedt, a tintabetegség jellemzően nem okoz jelentős faveszteséget, kivéve, ha a talaj rossz vízelvezetésű és tömör. A Cryphonectria parasitica gomba által okozott gesztenyevész az 1930-as évek óta jelentős regionális veszteségeket okozott Európában, és először 2011-ben azonosították az Egyesült Királyságban. 2020-tól kezdve Dél-Angliában számos előfordulás történt, és szabályozások vannak érvényben a fertőzés minimalizálására. e betegség terjedésének. Bizonyítékok vannak arra, hogy a betegséget egy természetes vírus gyengítheti, amely megfertőzi és legyengíti a gombás kórokozót. A jelenséget hipovirulenciának nevezik, és számos európai országban már használják biológiai védekezésként a gesztenyevész hatásának minimalizálása érdekében.
Miért fontos a szelídgesztenye?
A gesztenye fája rendkívül sokoldalú, természetesen tartós, kevés szijácsgyűrűvel, és magas tannintartalma miatt nem igényel tartósítószert kültéri használatra. A szelídgesztenye gyorsan növő, széles levelű növény, amely rövid – jellemzően 12-16 éves – vágásfordulóval nagyon jól bereped. A termőállományokat hagyományosan ilyen módon kezelik, hogy az erdei termékek változatos skáláját állítsák elő, és – a legtöbb lombos fajtól eltérően – már egészen kicsi koruktól kezdve nyereségesen használhatók. A szelídgesztenye fája hasonló a tölgyhez, és bútorok, hordók, oszlopok és kerítések készítésére használják. De mivel hajlamos a hasadásra és deformálódásra, általában nem használják nagy darabokban, amelyek szerkezeti szilárdságot igényelnek.
Eddigi eredményeink
A Future Trees Trust 1999-ben kezdett el foglalkozni a szelídgesztenyével, amikor felismerték a gyors növekedésben, a sokoldalú faanyagban és az éghajlatváltozásra adott előre jelzett válaszában rejlő lehetőségeket. Azóta több mint 200 kiváló minőségű plusz fát válogattunk ki a Brit-szigeteken, és genetikai ujjlenyomat segítségével mutattuk be, hogy ez a gyűjtemény változatos és reprezentatív. E kiváló fák beoltásával három klonális vetőmag-ültetvényt létesítettünk (kettőt Angliában és egyet Írországban), amelyeknek hamarosan meg kell kezdeniük a minősített vetőmag termelését. Több klonális archívumot is telepítettünk, hogy megőrizzük a fa genetikáját és biztosítsuk a jövőbeli oltványfát.
Jelenlegi munkánk
Mivel gyümölcsöseink hamarosan megkezdik a nemesített vetőmagok termelését, a következő lépéseink a plusz fa utódainak vizsgálata lesz. Ezek a kísérletek azonosítani fogják a gyengébb minőségű egyedeket, amelyeket aztán eltávolíthatnak a civil szervezetekből, hogy javítsák a megtermelt vetőmag minőségét.
Egy 14 éves szelídgesztenye erdő Torry Hillben, Kentben. Európa-szerte növekszik a fa iránti kereslet, mivel a vásárlók értékelik a fa fenntarthatóságát, tartósságát és vonzó megjelenését