2022. január 14. – Egy nanaimoi család, amelyik életét az erdőgazdálkodásban dolgozta le, arra figyelmeztet, hogy súlyos következményei lesznek, ha a kormány leállít minden őserdei fakitermelést.
Tim Dorman, aki születése óta Nanaimo lakos, fakitermelő családban nőtt fel. Ő és testvérei az erdőiparban élték le az életüket, most pedig számos erdészeti cég tulajdonosa, amelyek az őserdei fakitermeléstől függenek, és több mint 200 embert foglalkoztatnak. De bizonytalan jövő előtt állnak, mivel a brit-kolumbiai kormány novemberben elhalasztotta az őserdei fakitermelés nagy részét. „Ez azt okozza, hogy mindenki, aki egész életében keményen dolgozott, a vagyona csökkenni fog, és az emberek elesnek az igazán jól fizető állásoktól” – mondta Dorman. Dorman szerint az erdészeti ipar még mindig Brit-Kolumbia gazdaságának gerincét képezi, és csak az ő cégei dollármilliókat fektettek be. Szerinte nagy hiba az, hogy a kormánynak ki kellene vásárolnia az őserdők kitermelési engedélyeit, és ki kellene fizetnie a dolgozókat. „Honnan szerzik azt a bevételt, hogy megvásárolják, és hány embert bocsátanak el a munkából? A számok óriásiak” – mondta Dorman.
Hétfőn az őserdők fakitermelése ellen tüntetők Victoria, Nanaimo és Vancouver utcáira vonultak, további tiltakozást ígértek, és elzárták a forgalmat.
Ezen a héten a Truck Loggers Association megtartotta éves kongresszusát, ahol a Brit-Kolumbiai Független Fafeldolgozók Szövetsége új közleményt adott ki. Szerintük a kormányváltások hulláma, beleértve az őserdők kitermelési halasztásait is, megbénította őket. Vállalkozók, akik új berendezéseket vásárolnak, és egészen az engedélyesekig, akik eldöntik, hogy újra befektetik-e és átalakítják-e a tulajdonukban lévő fűrészüzemeket. Mindenki bizonytalan, hogy mit kellene tennie, miközben ez magától rendeződik, így a bizonytalanság jelenleg nem jó az iparág számára” – mondta Bob Brash, a The Truck Loggers Association ügyvezető igazgatója. Dorman azt mondja minden alkalommal, amikor a fakitermelők és Brit-Kolumbia kormánya megállapodásokat kötött az őserdők védelméről, a fakivágás-ellenesek megváltoztatják a feltételeiket. „Soha nem adják fel. Csak azt akarják, hogy hagyjuk abba a fakitermelést” – mondta Dorman. Dorman szerint a fakitermelés megújuló erőforrás, és nincs ok arra, hogy ne vágjunk ki többé őserdei fát. „Elvihetném, és megmutathatnám azokat az állományokat, ahová 20 éves koromban bejelentkeztem, és készen állnak a naplózásra” – mondta Dorman. – Még csak 60 éves vagyok. Dorman szerint amint az erdészeti társaságok kivonják a beruházásokat a régióból, nehéz lesz visszaszerezni azokat.