2022. március 16. - A vadász hagyományok megkívánják, hogy az elejtett vadat – legyen az számunkra hasznos, avagy káros – halálában is méltó módon kell tisztelni, hiszen azzal, hogy gazdálkodunk velük, életük felett is rendelkezünk.
Az elvett élet pedig egyforma érték, mindegy, hogy milyen vadé volt az.
A végső tiszteletet a terítékkel adjuk meg a vadnak, melyre, mint ravatalra fektetjük le. Ennek megadásához máglya, kürtszó is dukál. Külön büszkeség számunkra, hogy a kürtszignálokat a 2021 évben alakult megyei Vadászkamara Kürtegyüttese szolgáltatta.
Nem volt ez másként március 12-én, Bujon sem, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Vadászkamara által szervezett IV. Ragadozógyérítési hét zárásán.
Két éven keresztül csak az önállóan elkészített terítékek összesítésével volt lehetőség kiértékelni a megye egy heti teljesítményét, így érthető módon mindenki izgalommal várta az újbóli személyes találkozás varázsát.
Már-már hagyományosnak mondható, hogy legaktívabbak a Tiszamenti Tájegység jogosultjai voltak.
Külön kiemelést érdemel Hajzer Szabolcs tájegységi fővadász, aki személyes munkájával is inspirálni igyekszik a jogosultjait. Idén 33 borz, 23 róka, 10 dolmányos varjú és 10 szarka bánta fegyverkezelési jártasságát. Miként eddig minden évben, most sem indult egyéni versenyben a fővadász úr. Hasonlóan kimaradt az értékelésből a helyszínt adó Buji Táncsics Vt. hivatásos vadásza, Vinnai Attila is, aki nem jegyezte a létrás csapdában lévő 20 szarkáját, amit a terítékre tett 11-hez hozzáadva már „dobogós” helyet ért volna el. Inkább felajánlotta azokat a csalimadár-hiányban szenvedő kollégáknak, mellyel osztatlan sikert aratott.
A 19 résztvevő jogosult a kellemetlen, szeles, hideg idő ellenére kitett magáért.
A terítéken 596 ragadozó feküdt,
ami csak egy hajszálnyival kevesebb, mint az eddigi években volt.
226-ot számláló terítékkel a borz az abszolút “győztes”, míg a róka 178 darabbal a második helyre szorult. Négy év alatt a sakál felkúszott 1-ről 8 egyedre, mely jól mutatja a faj térnyerését megyénkben is. Bizton állítható, hogy a nyestkutyának is stabil állománya alakult ki, hiszen tavaly és idén is volt a terítéken. E mellett szól az is, hogy kaptunk a megye más részéről is olyan vadkamera-fotót, amelyen szintén nyestkutya volt látható. Az egyetlen nyest érdekes színfoltja volt a terítéknek.
Bár a szeles idő nagyban rontotta a szárnyas ragadozók vadászatának lehetőségét, ennek ellenére is
23 dolmányos varjú, 72 szarka és 87 szajkó idén már nem tör borsot a vadgazdálkodó orra alá.
A rendezvénynek nem a versenyzés a célja, mégis évek óta egy-egy kupával ismerjük el a legeredményesebbek munkáját. Sok esetben az egyén és a társasági eredmények egybeesnek, de ez nem törvény szerű.
Idén újításként vezettük be, hogy a társasági összesített eredmény nem az elejtett ragadozók számában, hanem a vonatkozó rendeletben meghatározott lőszer értékben határozták meg. Érdekességként a jelenleg hatályos jogszabály alapján kiszámítottuk, hogy mennyi lőszer járt volna az elejtett ragadozókért.
25.355 darabnak adódott a teljes mennyiség.
Így 4.780 sörétes lőszerrel a II. Rákóczi Ferenc Vadásztársaság Nagyecsedről érdemelte ki a legeredményesebb címet. A Nyíregyházi Új Erő Vadásztársaság 4.360 lőszerrel a második, míg a Nimród Vt Gávavencsellőről 3.150 lőszerrel a harmadik lett.
Köszönjük minden résztvevőnek a kitartó munkát. Külön köszönet illeti azon vadásztársakat, akik a teríték elkészítésénél segédkeztek, majd a terítékbontás után, az ott fekvő kadávereket az ATEV konténerébe segítették elhelyezni.
Ahogyan többen is jelezték felénk, az évek óta folyó kitartó munkának a népesebb fácán- és nyúllétszám mutatja vitathatatlan eredményét.
Fazekas Gergely
titkár
OMVK Sz-Sz-B megyei Területi Szervezete