2022. május 10. – Ha mostanában fát vásárol, lehet, hogy meglepődik.
Sok keresett faanyag ára megduplázódott az elmúlt néhány évben. És bár úgy tűnik, hogy a szabványos építési puhafa kissé kiegyenlített vagy visszaesett, az olyan értékes fa, mint a tölgy, egyre drágább. A nagy kérdés: mi okozta az emelkedést?
Íme, öt ok, amiért a fa ára emelkedett az elmúlt két évben…
Kereslet és kínálat.
A kereslet az Egyesült Királyságban, Európában, Észak-Amerikában, Ausztráliában és Kínában nőtt 2021-ben a Covid-zárlat szabályainak enyhítésével. Valójában az Egyesült Királyságban egy építési fellendülés váratlanul érte a beszállítókat. Sok beszállító csökkentette a termelést és a beszerzést a leállás és a recesszió lehetősége miatt.
2. A Brexit-korlátozások átütő hatása
2021 elején a Brexit-korlátozások igazán beindultak. Nehezebbé és drágábbá vált a fa behozatala a kontinensről, ahonnan faanyagunk nagy része származik. Ráadásul drágult a fuvarozás, és új díjak jelentek meg a vámpapírok feldolgozásáért.
Megnövekedett kereslet a világ más részein
Mintha ez még nem lenne elég, a világ más részeiről érkező megnövekedett kereslet megnehezítette a behozható fakészletek biztosítását. Amerika váratlanul az Európában termesztett puhafa fő piacává vált, nyomást gyakorolva az ellátásra, és áremelésre ösztönözve a beszállítókat.
Környezetvédelmi szempontok
A tölgy kitermelését Európában a környezetvédelmi aggályok miatt aktívan csökkentik. Főleg, hogy a kivágások mértéke meghaladja a fenntarthatónak tekintett mértéket. Az Atlanti-óceán túlsó partján pedig a környezetvédők nyomást gyakorolnak a kanadai kormányra, hogy állítsa le az Egyesült Királyság kedvencének számító, idős nyugati vörös cédrus kivágását. Az éghajlatváltozás részben felelős a betegségekért és a kártevőkért is, amelyek hatalmas erdőterületeket károsítottak. Csak Németországban több százezer hektár produktív erdőt irtott ki a lucfenyő kéregbogár.
Ukrajna orosz inváziója
2022-ben felvehetjük a katasztrófák listájára az ukrajnai orosz inváziót. Az emberi áldozatok száma és a károk mértéke szívszorító, a faellátás pedig szinte irrelevánsnak tűnik a dolgok nagy rendszerében. De tagadhatatlan, hogy van hatása. Az Egyesült Királyság évente körülbelül félmillió köbméter faterméket importál Oroszországból. Plusz ésszerű mennyiség Fehéroroszországból és Ukrajnából. Ezt nehéz lesz pótolni a világ más részeiről. Az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók is növelték az inflációs nyomást, különösen, ami az üzemanyagot illeti.
A fafeldolgozási költségek jelentős hányadát az üzemanyag és a bérek teszik ki. És mint minden más, a faárak is követni fogják az inflációt. Ha ezeket a tényezőket összeadja, képet kap arról, hogy miért emelkedtek a faárak – és miért van még mit tennünk.
De mi a helyzet a saját termesztésű fával?
Eddig az importált fatermékekre összpontosítottam, mivel az Egyesült Királyságban felhasznált fűrészáru körülbelül 70 százaléka tengerentúlról származik. Felteheti a kérdést: „miért emelkedtek a brit termesztésű fa árai? Biztosan egyik globális probléma sem érinti erdőinket és beszállítóinkat?”. Nos, a rövid válasz: globalizáció. A nyersanyagok árai az Egyesült Királyságban szorosan összefüggenek az európai és a nagyvilági árakkal. Ha a tölgy rönk ára emelkedik Németországban, akkor az Egyesült Királyságban is követni fogják a példát. De van egy jó hír: nem minden hazai termék ára emelkedett ilyen drámaian. A brit vörösfenyő és cédrus továbbra is olcsóbb, mint az importált alternatívák.
Csökken a fa ára?
Mivel sok tényező játszik szerepet, ezt a kérdést nem könnyű megválaszolni. A történelmi trendek azt mutatják, hogy a faárak valószínűleg csökkenni fognak a csúcsról, de nem valószínű, hogy visszazuhannak a Covid/Brexit előtti szintre. Nem valószínű, hogy a faárak csökkenése megtörténik, amíg Oroszország vissza nem vonul. De ha a világ minden őrültsége komoly recesszióhoz vezet, és a kínálat meghaladja a keresletet, akkor egy ideig még nagyobb árcsökkenést láthatunk. Bármi is bontakozik ki, nem kerülhetjük el a tényt, hogy a fa iránti kereslet valamikor mostanság és 2050 között meghaladja a globális kínálatot. És miközben a kereslet-kínálat egyenlet a kereslet felé billen, a faárak további emelkedésére számíthatunk.
Segítünk értékes faanyagot találni
Mindez kissé végzetesnek és komornak hangzik, de ne essen kétségbe. Ha fát keres projektjéhez, segítünk megtalálni a megfelelő lehetőséget. A faanyag teljes spektrumát kínáljuk, beleértve az olcsóbb hazai termesztésű alternatívákat, például a vörösfenyőt. Csak vedd fel a kapcsolatot.