2023. január 4. - Costa Rica lett az első ország Latin-Amerikában és a Karib-térségben, amely kifizetéseket kapott a Világbank Forest Carbon Partnership Facility-ből az erdőirtásból és erdőpusztulásból származó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére – közismert nevén REDD+.
Ez az első kifizetés – amely 16,4 millió dollár a független kibocsátáscsökkentésért – mérföldkő Costa Rica számára. Az eredményeken alapuló klímafinanszírozást, például a kibocsátáscsökkentési kifizetéseket, egyre gyakrabban használják fel az éghajlat-politika ösztönzésére, és segítik az országokat a Párizsi Megállapodáshoz való nemzeti hozzájárulásaik teljesítésében.
Costa Ricát széles körben elismerik, mint világelsőt a környezetvédelem terén elért eredményeiért, amelyek közül nem utolsó a sorban az erdővédelem terén elért sikere. Ez az első trópusi ország a világon, ahol megfordították az erdőirtást. Rendkívüli biodiverzitású trópusi esőerdői mára az ország területének közel 60 százalékát borítják, pedig 1987-ben 40 százalékra zsugorodott. 2019-ben az ország megkapta a Föld Bajnoka díjat – az Egyesült Nemzetek legmagasabb környezetvédelmi kitüntetését – a környezetvédelmi politikában játszott szerepéért, a természet védelme és elkötelezettsége az éghajlatváltozás elleni küzdelem ambiciózus politikája mellett. Az erős éghajlat-változási vezető szerep egy másik példája, hogy augusztusban Costa Rica lett az első latin-amerikai ország (és összességében a második ország), amely kifizetésben részesült a Világbank Forest Carbon Partnership Facility-jétől (FCPF) az erdőirtásból és az erdőpusztulásból származó szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében (általában REDD+ néven említik). Az FCPF a kormányok, a vállalkozások, a civil társadalom és az őslakosok szervezeteinek globális partnersége, amely segít az országoknak felállítani a REDD+ megvalósításának építőköveit. Costa Rica nemzeti REDD+ stratégiát hozott létre erdészeti referencia-kibocsátási szintekkel, nemzeti erdőfelügyeleti rendszerekkel és biztosítékokkal együtt. Egy széles körű nyilvános konzultáció segített jobban megérteni az erdőirtás és az erdőpusztulás mögöttes mozgatórugóit az erdészeti joghatóságokon belül és azokon kívül. Ezek a tevékenységek alapozták meg Costa Rica nagyszabású kibocsátás-csökkentési programját az FCPF Carbon Fund segítségével. A 2020-ban elindított program célja, hogy növelje azon közpolitikák országos hatását, amelyek az elmúlt 30 évben az ország erdei tájainak védelmében működtek, és amelyek Costa Rica 5,1 millió hektárjának több mint felén terülnek el. Ezek a politikák magukban foglalják az ország területének 26 százalékát lefedő nemzeti védett területek irányításának megerősítését, valamint a fenntartható erdőgazdálkodásra, tűzvédelemre és táj-helyreállításra irányuló nemzeti programok kiterjesztését. Costa Rica célja továbbá, hogy kiterjessze az ország Payment for Environmental Services programját, amely ösztönzi a gazdálkodókat vagy földtulajdonosokat az erdők védelmére és a szénkészlet növelésére az újraerdősítés, faültetvények, agrárerdészet és a silvopastoral rendszerek révén – ez az agrár-erdészeti gyakorlat, amely a fatermesztést és a földművelést valamint az állattenyésztést támogatja.
„A kibocsátás-csökkentési programunk olyan új ösztönzőket kínál, amelyek elősegítik az érdekelt felek részvételének kiszélesítését és az erdőgazdálkodás produktívabb megközelítését” – mondta Jorge Mario Rodriguez, a Costa Rica-i Nemzeti Erdészeti Finanszírozási Alap (FONAFIFO) ügyvezető igazgatója.
Méltányos haszonmegosztás Costa Rica kibocsátás-csökkentési programjának kulcsfontosságú eleme az FCPF-en keresztül egy átfogó haszonmegosztási terv, amely az erdőket védő és helyreállító helyi közösségek javára szolgál. A cél a vidéki jövedelmek növelése és a gazdasági ellenálló képesség kialakítása olyan tevékenységek révén, amelyek elősegítik az éghajlatváltozás mérséklését és az erdei ökoszisztémákhoz való alkalmazkodást. A haszonmegosztási terv tartalmaz egy zöld üzleti alapot, amely juttatásokat oszt ki olyan egyéneknek vagy erdőtulajdonosok csoportjainak, illetve nem tulajdonosoknak, akik egyébként nem jogosultak erre. Egy fenntartható fejlődési alap juttatásokat oszt ki a kiszolgáltatott csoportok, köztük a nők, a fiatalok és az őslakosok között.
"Costa Rica azon kevés országok egyike, ahol a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó cselekvési terv irányítja a kibocsátás-csökkentési programból származó előnyök igazságos elosztását" - mondta Genevieve Connors, a környezetvédelmi, természeti erőforrások és kék gazdaság latin-amerikai globális gyakorlatának vezetője a Karib-térségben. "A nemek közötti esélyegyenlőségi tervet az FCPF finanszírozásával dolgozták ki, valamint a nemek közötti egyenlőség szakértőivel, civil szervezetekkel, bennszülött nők csoportjaival és vidéki kistermelőkkel együttműködve. Világos utat biztosít a pénzügyi források garantálásához, a technikai segítségnyújtáshoz és a nyomon követéshez, a felhatalmazásukhoz a nők támogatásához, miközben nagy hatású tevékenységeket hajtanak végre az ország kiemelt erdőterületén. Csodálatos látni a latin-amerikai és a karibi régiót az ilyen innováció élvonalában.”
A számvitel és a REDD+ szén-dioxid-kibocsátási egységek iránti bizalom erősítéséért Costa Rica megkapta az első kifizetést az FCPF-től, 16,4 millió dollárt a szén-dioxid-kibocsátás 3,28 millió tonnával történő csökkentéséért 2018-ban és 2019-ben. Az országnak az FCPF-fel 2020 decemberében aláírt kibocsátás-csökkentési megállapodása három ütemezett kifizetéssel akár 60 millió dollárt is biztosít, összesen 12 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás csökkentésre 2025-ig. „Az igazolt kibocsátás-csökkentésekért adott kifizetések azt jelzik a nemzetközi szén-dioxid-piacoknak, hogy a nagyszabású kibocsátás-csökkentési programok képesek a vásárlók által igényelt, magas szintű integritású, jó minőségű szén-dioxid-kibocsátási egységek előállítására” – mondja Erwin De Nys, az Éghajlatváltozási Alapkezelési Egység gyakorlati vezetője a Világbankban.
E piaci igények kielégítése érdekében az FCPF összehívta a globális REDD+ közösség kulcsfontosságú döntéshozóit, hogy szabványosított módszert dolgozzanak ki a kibocsátási eredmények kiszámítására. Az országokon belüli teljes tartományok, régiók vagy államok lefedésével ez a megközelítés kezelheti az erdőirtás számos különböző hajtóerejét és megoldását. Ezt a globális keretrendszert jelenleg az a 15 ország használja, amelyek kibocsátás-csökkentési fizetési megállapodást (ERPA) kötöttek az FCPF szén-dioxid-alappal. Ezek a megállapodások akár 720 millió dollárnyi kifizetést is lehetővé tettek a kibocsátás-csökkentésért, amely 2025-re várhatóan 145 millió t CO2e-t tesz ki, ami körülbelül 32 millió autó egy évre történő eltávolításának felel meg. Mozambik lett az első ország, amely tavaly kifizetésben részesült az FCPF-től olyan kibocsátás-csökkentési tevékenységekért, mint az erdészeti erőforrások használatának nyomon követése és a leromlott területek helyreállítása. A Világbank az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez szükséges több milliárd klímával kapcsolatos finanszírozás előteremtésével kapcsolatos kihívásnak való megfelelés érdekében új vagyonkezelői alapot vezet be, a Scaling Climate Action to Lower Emissions-t (SCALE), amely az eredményeken alapuló klímafinanszírozás egyablakos ügyintézője. A SCALE fizetni fog az olyan eredményekért, mint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése a mezőgazdaságban, az erdőgazdálkodásban, a földhasználatban és az óceánokra összpontosító természetes klímamegoldások révén, valamint az adózási és pénzügyi megoldások és a fenntartható infrastruktúra révén. A SCALE az FCPF tapasztalataira épít, és hivatalosan a COP27-en mutatták be Egyiptomban, november 8-án. „Mozambik és Costa Rica megmutatta, hogy elérhető a jó minőségű, ellenőrzött szén-dioxid-kibocsátás. Megnövelve hatékony mechanizmust jelenthetnek a kibocsátás csökkentésében, miközben előmozdítják a fenntartható fejlődést, ami az emberek, a tájak és az éghajlat javát szolgálja” – mondja De Nys.