2023. január 20. - Európában a gesztenye hozzávetőlegesen 2 millió hektáron terül el, ebből 300 000 agrárerdészeti, 90 000 termelővel és 212 000 tonnás termeléssel.
Az elmúlt években azonban a gesztenye biotikus problémáktól, például kártevőktől és betegségektől, valamint társadalmi problémáktól vagy olyan változásoktól szenvedett, mint például erdőtüzek és a gesztenyetermesztés felhagyása, ami a termelés jelentős csökkenéséhez vezetett Európában. A helyzet tudatában 2018-ban több szervezet is létrehozta a gesztenye Eurocastanea európai hálózatát.
Célkitűzés
Az Eurocastanea a gesztenyeágazat szakembereinek tanácsadó és képviseleti szervezete az Európai Unió országaiban, valamint az európai és a világgazdaságban. Ráadásul párbeszédet, konzultációt, tanulmányutat és közös fellépést szervez tagjai között, képviseli a gesztenyeágazatot európai vagy más intézmények előtt. Hozzájárul az ágazat megújulásához és népszerűsítéséhez, európai „Eurocastanea” napok és együttműködési missziók szervezésével műszaki, tudományos vagy gazdasági területen.
Eredmények
Az Eurocastanea az egyes országok főbb ágazati szervezetein keresztül összekapcsolta Európa főbb termőterületeinek gesztenyeágazatait. Különösen Ausztria, Franciaország, Spanyolország, Olaszország és a többi növekvő ország szervezeteinek folyamatos együttműködését. Ezen a szakmai szervezeten 2009-ben, Ourense-ben (Spanyolország) dolgoznak az első európai Chestnyt Meeting megszervezése óta, és azóta szolgálja az ágazat érdekeiért való harcot, valamint a gesztenye képzési, kutatási és promóciós forrásainak mozgósítását. Ennek egyik mérföldköve a ciklikus európai gesztenyeműhelyek „Eurocastanea” megszervezése és az ágazat képviselete az európai hatóságok előtt.
Ajánlások
Az Európai Gesztenye Hálózat a gesztenyetermesztők, -forgalmazók és az ipar által népszerűsített összehangolás modellje, és bár nem kapja meg az egyes országok közigazgatásának közvetlen támogatását, az ágazat és a Gesztenye titkárság támogatta és támogatja a Kertészeti Régiók Európai Közgyűlése (AREFLH) is. Jelenleg a főbb termelő régiókat képviseli nemzeti ágazati testületeik képviseletén keresztül, és ezek a testületek felelősek az AREFLH által támogatott szervezet stratégiáinak és struktúrájának irányításáért. Ezért ez egy olyan megállapodási modell, amely más területeken és termékeken is megismételhető, amíg megvan a dinamizmus és a megfelelő produktív kontextus.
Hatások és gyengeségek
Az „Eurocastanea” európai gesztenyehálózat hatása több száz ember összefogását tette lehetővé az éves gesztenyetalálkozók Európa-szerte való megszervezésével, közelebb hozva az értéklánc szereplői közötti tudásátadást és tapasztalatcserét. Ezenkívül lehetővé tette a termelő szektor és az európai K+F+I közötti kapcsolatot. Azonban több országot és termelési területet is be kell vonni az ágazat teljes képviseletéhez Európában.
Jövőbeli fejlesztések
Ezt a fajta szervezetet addig kell újítani, amíg van irányítási és dinamizálási kapacitás, és a többi termelő területet saját adottságaikhoz igazodva el tudja érni. A szervezetnek ellenállónak kell lennie a szektor állandó változásaival szemben a belső és külső környezetben. Ezenkívül fenn kell tartani és meg kell erősíteni az ágazati jelenlétet anélkül, hogy elveszítené a kapcsolatot az európai K+F+I-vel, és javítani kell jelenlétét az európai intézményekben.