2023. március 30. - Konferenciát tartottak az Állatorvostudományi Egyetemen az orvvadászatról.
Kovács Zoltán államtitkár, a Nimród Vadászújság főszerkesztője köszöntőjében kifejtette, hogy 2021-ben, az Egy a természettel – Vadászati és természeti világkiállítás megrendezésével az volt a szándékuk, hogy adjanak egy metszetet arról a tudásról, amely a vadászat hivatásával kapcsolatban a rendelkezésünkre áll. Egyúttal arra is felhívták a figyelmet, hogy élő, a hétköznapokban fejlődő tevékenységről van szó, amellyel állandóan foglalkozni kell, újra és újra a nyilvánosság elé kell tárni a legfrissebb eredményeket és azt, hogy hol áll és hova tart az adott pillanatban a természetgazdálkodás ezen ága. Az államtitkár hozzáfűzte, hogy ez a téma nem csupán hetvenezer vadász ügye, hanem szerves része a világ tudományos és szellemi életének. Véleménye szerint, ezt igazolja az is, hogy erre a konferenciára ilyen sok irányból érkeztek előadók és érdeklődők. A konferencia témájával kapcsolatban megjegyezte, hogy
az orvvadászat kérdése talán egyidős a vadászatéval,
ami szerteágazó és összetett hétköznapi problémákat vet fel. A válaszok és megoldások keresése egyszerre zajlik a magas tudományos szinteken és a gyakorlati szakemberek szintjén is. Utóbbira példaként hozta fel a Nimród fórumot, amely idén januárban indult Veszprém vármegyében, és minden hónapban más helyszínen, a helyi sajátosságokat figyelembe véve más-más témákkal járja be az országot.
Simicskó István a sportból hozott párhuzamot a vadászattal kapcsolatban. A KDNP parlamenti frakcióvezetője azt mondta, neki a fair play jut eszébe, amikor a legális vadászatot megkülönbözteti az illegális orvvadászattól. Rendkívül fontos az egymás és a természet tisztelete, amit a sportban a tiszta eszközökkel játszott mérkőzések és az ellenféllel szembeni sportszerű magatartással mutatnak ki. A vadászkutyákon keresztül kapcsolódik a vadászat világához, mert tevékeny részese az őshonos kutyafajtáink védelmének, amelyek jellemzően pásztor- és vadászkutyák. Az ilyen jellegű értékmentést rendkívül fontosnak tartja, mert
az őseinktől örökölt nemzeti értékek megőrzése segíthet minket abban, hogy ne olvadjunk fel és ne tűnjön el a kultúránk a globalizált világban.
Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora azt hangsúlyozta, hogy
a mai világban a természetellenes ideológiák és a természet törvényeinek felrúgása olyan mértékben terjed, hogy a vadászat léte forog kockán, ha ebbe bizonyos politikai erők is beleállnak.
Figyelmeztető példaként elmesélte, hogy amikor Németországból voltak az egyetemen vendéghallgatói, és ő egy prezentációhoz az előző este általa elejtett vaddisznóból hozott bemutató testrészt, sokan a vendégek közül szörnyülködve reagáltak arra, hogy ő vadászik.
Az előadásokban volt szó a nemzetközi bűnszervezetek tevékenységéről, egy hazai vadász orvvadászokról szerzett tapasztalatairól, amelyek során életveszélyes sérüléseket is szerzett, a bírói gyakorlatról a jogalkalmazásban, a rendőrségi statisztikákról és felderítési gyakorlatról, az igazságügyi szakértők szerepéről, a genetikai vizsgálatok lehetőségeiről a felderítésben, az állatkínzásról és az orvvadászat és vadvédelem törvényi szabályozásának történetéről.
BÉKÉS BENCE