- 2023. szeptember 9. - A 2022-es vizsgálatok alapján Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében extrém magas az illegális fakitermelés és kereskedelem.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) folyamatosan figyeli a hazai fakitermeléseket és ellenőrzi a fakereskedelem alakulását, hogy ezzel megpróbálja visszaszorítani az illegális tevékenységeket. A szervezet minden évben közzéteszi az ezzel kapcsolatban készített, vármegyékre lebontott elemzését. A hivatal immár hat év adatait vetette most össze, ami alapján bizonyos trendek is kirajzolódnak – írja a HelloVidék.
Az egyes vármegyék és Budapest kockázati besorolását évente felülvizsgálják. Az elemzés tehát hatodik éve készül hasonló szisztémával, így az időközben keletkező új információk birtokában a kiértékelés módszere is finomodott.
A lap azt írja, Borsod-Abaúj-Zemplén tavaly már extrém magas kockázatú vármegye lett, de az azt megelőző öt évben is nagyon magas kockázati besorolású volt. Nagyon magas kockázati besorolást kapott Pest vármegye, itt az elmúlt három évben nem változott jelentősen a kockázati pontszám.
Magas kockázati besorolású vármegyék:
Baranya,
Nógrád,
Somogy,
Szabolcs-Szatmár-Bereg,
Zala.
Közepesen magas kockázati besorolású vármegye:
Bács-Kiskun.
Közepes kockázati besorolású vármegyék:
Budapest,
Győr-Moson-Sopron,
Hajdú-Bihar,
Jász-Nagykun-Szolnok,
Tolna.
Alacsonyan közepes kockázatú vármegyék:
Csongrád-Csanád,
Fejér,
Heves,
Komárom-Esztergom,
Vas,
Veszprém.
Alacsony kockázati besorolású vármegye:
Békés.
A falopás felderítése a rendőrség feladata, míg a Nébih az illegális kereskedelmet figyeli. Az Európai Unió utóbbi visszaszorításával szeretné csökkenteni az erdőirtásokat, ezzel mérsékelve a klímaváltozás hatásait.
Alkalmazható uniós szankciók:
az illegális eredetű fatermékek elkobzása;
az adott faanyag-kereskedő tevékenységének felfüggesztése és tiltása, valamint
a bírság.
Komoly büntetések járnak
A hazai szabályozás alapján az erdővédelmi bírság felső határa természetes személyek esetében 50 millió forint, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteknél pedig 500 millió forint.
A HelloVidék azt írja, a Nébih EUTR-felügyelői 2022-ben 518 eljárást indítottak, és a megelőző jellegű hirdetés-ellenőrzések során 8521 jogszerűtlen hirdetést töröltettek.
Az összes kirótt bírság értéke meghaladta a 63 millió forintot,
az elkobzott bevétel csaknem 47,2 millió forint, míg a zár alá vett vagy elkobzott faanyag mennyisége 636,7 köbméter volt tavaly.
A törvénytelenül kitermelt faanyagot nem lehet kereskedelmi forgalomba hozni, ha ez mégis megtörténik, és a hatósági eljárás alatt kitudódik, akkor a Nébih elkobozza az érintett faanyag-tételeket.