2023. október 6. - A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a királylepkét a vörös listás kategóriában 2022 nyarán veszélyeztetett státusba sorolta, 2023. szeptember végén viszont átette a „csupán" sebezhető kategóriába.
Észak-Amerika ikonikus lepkefaját, melynek legnagyobb része hosszú távú vándor, legalább annyira a természetvédelem címerállatai közé sorolhatjuk, mint a pandát vagy a jegesmedvét. A látványos színekkel és nagy mérettel rendelkező lepke populációjának jelentős része Mexikóban tölti a telet, majd az északabbra lévő nyári szaporodóhelyeire vándorol, minden évben.
A lepkefaj besorolásáról kapott legújabb információk alapján hozta meg a döntését a Természetvédelmi Világszövetség, számolt be a Science. A döntésre azt követően került sor, hogy egy kutató felhívta a szövetség figyelmét arra, hogy a populációs modell, amellyel kiszámítják egy faj várható sorsát, a királylepke esetében a pozitív adatokat nem veszi figyelembe.
A lepkefaj két populációra oszlik: egyik a Sziklás-hegység nyugati oldalán telel és a Sziklás-hegység környezetében szaporodik; a másik a hegységtől keletre szaporodik, és Mexikóban telel. Abban minden kutató egyetért, hogy a faj mexikói csapata az 1990-es évektől fogva gyors és drámai hanyatlásnak indult, majd 2014 körül úgy 55 millió egyedben stabilizálódott. A csökkenést két okra vezették vissza: egyrészt a telelőhelyen lezajló erdőirtás, másrészt a nyári szaporodó régiókban a lepke tápnövénye, a gyomnak minősülő selyemkóró mezőgazdasági technológiák miatti eltűnése. Azonban úgy tűnik, a népesség a 20. század közepén még azért volt hatalmas, mert ezt az ember észak-amerikai megjelenése lehetővé tette. A 19. században óriási területeken vágták ki az erdőt és kezdtek mezőgazdálkodásba, ez pedig lehetőséget adott a selyemkóró elterjedésére, amit a lepke elterjedése is követett. Korábban ez a helyzet nem volt ismert, csak nemrégiben tárták fel a kutatások. Mindemellett, bár a telelő állomány valóban rémesen kis számúra csökkent, a rá következő nyáron a létszám helyre tudott állni.
Az IUCN a telelő állomány 1993-2020 közti létszámfelmérései alapján hozta meg 2022-ben a döntését, ez pedig az időszak alatt valóban csökkent az átsoroláshoz szükséges mértékben. Azonban 2014 óta a telelő állomány is stabil.
Nagyon sok szakember véleménye, hogy az a hatalmas királylepke-népesség, amely jelenleg Észak-Amerika területén él, természetes módon nem fenntartható. Az IUCN a kapott adatok és az elmúlt évek kutatásai alapján új, sokrétűbb modellt választott a királylepke állományának követésére. Azt is hozzátették a szakemberek, ha az idei téli számlálás során is stabil létszámot találnak, akkor még jobb volna a fajt a mérsékelten fenyegetett kategóriába tenni.
Természetesen a lepkefaj jövőjét illetően nem tud senki biztos előrejelzéssel szolgálni, de van, aki úgy véli, tanácsosabb volna elővigyázatosságból a magasabb kategóriabesorolást fenntartani, mások szerint a 2022-es átminősítés elhamarkodott döntés volt. Az azonban mindenképp jó hír, hogy a besorolást a friss tudományos eredmények segítségével igyekszik a Természetvédelmi Világszövetség a lehető legalaposabban megvizsgálni. LANDY-GYEBNÁR MÓNIKA