2024. február 21. - Bő két hetük maradt azoknak, aki a telkükön szabálykövető módon akarnak bozótot irta(t)ni, vagy fát kivágni.
Ha azt gondolja, bárminek, bármikor csak úgy nekieshet fűrésszel-baltával, téved.
1989 ígérete az volt, hogy egy szabadabb világban élhetünk. Nem akarom, hogy az olvasókon disztópikus hangulat uralkodjon el, de 2024-re, elsődleges biológiai működésünkön túl, életünknek vajmi kevés olyan területe maradt, amelyhez nem kell valamilyen hivatal vagy hatóság stemplijét beszereznünk, és még jó, ha csak egyet... Már egy lakótelepi lakás fürdőszobájának felújítása sem megy papír nélkül, nem is beszélve egy építkezés engedélyeztetéséről. De papír kell az állattartáshoz is, kutyánk csipelve, malacunk fülszámozva van, ez utóbbi húsának füstölését bizonyos súly felett megtilthatja az önkormányzat. Engedéllyel horgászunk, vadászunk, gyűjtögetünk. Kétévente pecsétet kell szereznünk gépjárművünk működőképességéről. Ha ki-ki végiggondolja a saját életét, könnyedén rájöhet, lassan már alig maradt olyan terület, amelyhez ne volna szükségünk külső jóváhagyásra. Nyilván bizonyos mértékű szabályozásra a társadalom fenntarthatósága végett szükség van, ezt talán csak anarchista olvasóink vitatják. De az sem jó, ha életünk minden területét – gyermekünk születésétől ürülékünk elszállításáig – mindenféle hatóságok nézik nagyítóval.
Ideje van mindennek
A favágás régebben, a földgáz falvakba való bevezetése, s ezt követően a központi fűtés általánossá válása előtt a mindennapok része volt. Az erdőkben a favágást a jóváhagyott erdőgazdálkodási terv alapján végzik, hivatásos favágókkal. De mit tegyen ön, ha a kertjében vagy a saját telkén szeretne kivágni egy fát, akár fűtési szándékkal, akár azért, mert az veszélyes lehet, esetleg túl nagy árnyékot vet egy kis telekre?
Sokan azt gondolják, a saját telkén az ember azt csinál, amit akar, a helyzet viszont az, hogy a Szlovák Köztársaság törvényei a kerítésen belül is érvényesek.
A fa kivágásához szükséges engedélyt településen belül a területileg illetékes önkormányzat adja ki, amelynek pontos körülményeit a Tt. 543/2002 sz., a természet védelméről szóló törvény, és ennek a Tt. 170/2021 sz., a környezetvédelmi tárca által kiadott végrehajtó rendelkezése határozza meg. Ez utóbbi kimondja, hogy ha a fa kivágása indokolt, akkor azt a vegetációs időszakon kívül, október 1. és február vége között kell végrehajtani.
A községi hivataloknak általában van erre nyomtatványsablonjuk, de ha nem lenne, a kérvényt saját szavaival, a kisebbségi nyelvhasználati törvény hatálya alá eső településeken magyar nyelven is megfogalmazhatja. A kérvénynek tartalmaznia kell a kérvényező nevét, lakcímét, ha jogi személy, akkor székhelyét; a parcella megnevezését, ahol a kivágandó fa található, illetve a kataszteri térkép mellékletét, amelyen azonosítható, hogy konkrétan melyik fáról van szó.
Szükséges a terület tulajdonosának, kezelőjének vagy bérlőjének engedélye, valamint a fa pontos leírása, fajtájának megnevezése, egészségi állapota, a kerületének mérete a földtől mért 130 cm magasságban, illetve a kérvényt meg is kell indokolni.
Ha bozótot szeretne irtani, emlékezzen vissza az iskolában a terület kiszámításáról tanultakra. Belterületen 10 négyzetméter, külterületen 20 négyzetméter bozóttal benőtt terület alatt nem szükséges az engedélyeztetés, ellenkező esetben igen.
Mikor nem kell engedély?
Ezt az engedélyt a települések általában gyorsan kiadják, bár, aki mostanáig várt vele, az jobban teszi, ha belehúz.
A művelet azonban nem minden esetben engedélyköteles. Nem kell engedélyért folyamodnia, ha a földtől mért 130 cm-s magasságban a törzs kerülete nem haladja meg a 40 cm-t, a kertben növekvő fák esetében pedig akkor, ha a földtől mért 130 cm-s magasságban a törzs kerülete nem haladja meg a 80 cm-t. Ha gyümölcsfát vág ki, de 18 hónapon belül pótolja, szintén nem kell engedély.
Ha emberélet forog veszélyben, vagy jelentős anyagi kár fenyeget, akkor sem kell az önkormányzathoz szaladnunk, mielőtt behörrentenénk a fűrészt.
Erre azonban a végrehajtó rendelkezés is figyelmeztet: a szabályozás ez alatt olyan állapotot ért, amely az emberi szándéktól függetlenül következett be, mint például villámcsapás, árvíz, földrengés, szélvihar, fölcsuszamlás vagy erózió. Azaz, ha egy szélvihar kicsavart egy fát, amely az ön előkertjében állt, és az fenyeget, hogy a háztetőre vagy az utcára fordul ki, akkor azt engedély nélkül, azonnal kivághatja.
Az is előfordulhat, hogy ön nem szeretne kivágni egy fát, de a kivágást egy állami szerv rendeli el, ez esetben sem kell külön engedély.
A mezőgazdasági területeken kinőtt fák is kivághatók papír nélkül, bár az már nagyon rossz gazdára vall, ha hagy egy fát szárba szökkenni a szántóföldje közepén...
Az invazív növények irtásához sem kell külön engedély, itt azonban fontos tájékozódni előtte. Ugyanis nem az az invazív növény, amit ön annak gondol. Az invazív növények listáját a környezetvédelmi minisztérium vezeti, illetve frissíti, az aktuális fejlemények, illetve európai uniós rendelkezések függvényében.
A kivágott fa helyére újat kell telepíteni, és erről gondoskodni is kell. A fáról való megfelelő gondoskodást azonban legfeljebb három évre írhatják elő a tulajdonosnak. Ha az újratelepítés nem lehetséges, akkor a kérelmezőnek ki kell fizetni a kivágott fa társadalmi értékét. Ez a község bevételét képezi.
Nem olcsó mulatság
Ha már megvan az engedély, a legolcsóbban akkor ússza meg, ha a favágást maga végzi el. Viszont ha nincs megfelelő fűrésze, és a műveletet a fűrészvásárlással kell kezdeni, az már egy olyan volumenű bekerülési költség, hogy érdemes elgondolkodni egy külső szolgálató bevonásán.
Bizonyos helyzetekben, ha keskeny parcellán, épületek között kell végrehajtani a vágást, eleve érdemes szakember segítségét kérnünk. A YouTube tele von olyan videókkal, amikor ezt nem tették meg… Esetükben azonban számolni kell azzal, hogy a szigorú, EU-kompatibilis munkabiztonsági előírások betartása miatt a költségek is magasabbak lesznek.
Ennek vonatkozásait Ficza Péterrel vettük át, akinek érsekújvári vállalkozása fák kivágásával is foglalkozik.
Eredetileg pedagógus vagy, hogy lettél favágó?
12 éves korom óta cserkész vagyok, a táborokban mindig fából építkeztünk, így a faanyag szeretete és a vele való munka mindig része volt az életemnek. A koronavírus-világjárvány idején a vállalkozásom villanyszereléssel foglalkozó része némileg visszaesett. Ekkor gondolkodtam el afelett, milyen irányba tudnám kibővíteni. A favágás adta magát, ráadásul abban az időben kevesen voltak a piacon.
Ha valaki ki akar vágni egy fát a háza előtt, fogja a fűrészt, és kivágja. Ha viszont ezt üzletszerűen kívánod művelni, egy csomó papírra van szükség. Mi minden kell ahhoz, hogy valaki favágó lehessen?
Az 1,5 méter feletti munkavégzés magasban végzett munkának minősül. Ehhez eleve három engedély kell, az orvosi alkalmassági vizsgálat, a munkabiztonsági képzés (BOZP), és a magasban végzett munka kurzus.
Ha a fát nem döntéssel vágod ki, hanem kötéllel és beülővel dolgozol, vagy a levágott darabokat kötélpályán juttatod le, ahhoz ipari alpinista képesítés szükséges. Ha a munkaterületet emelővel közelíted meg, annak működtetése is engedélyhez kötött. A munka legfontosabb eleme a láncfűrész, ennek használatához is el kell végezni egy tanfolyamot, mely öt évig érvényes.
Tehát az ember több száz eurót fordított már képzésre, de még egy kisbaltát sem vett. Nézzük a dolog technikai részét.
Nyilván itt csak profi felszerelés jöhet szóba, az európai piacon két nagy játékos van, a Stihl és a Husqvarna, a termékek általában árban is közel állnak egymáshoz. A barkácsáruházak sajátmárkás termékei csak hobbiszintű munkavégzésre alkalmasak.
Szintén csak a zöldlelkű kertészeknek ajánlom az akkus fűrészeket, ezek nem alkalmasak órákon át tartó, professzionális munkavégzésre. Egyszer elvittem egyet kipróbálásra, a fa közepénél lemerült.
Ha faápolással, és lakott területen való favágással foglalkozunk, ahol a döntés nem lehetséges, akkor kell egy egykezes fűrész. Ezek olyan 500 euró körül mozognak. Szükséges egy nagyobb, erősebb fűrész is, hogy ha egy nagyobb fát akarunk, még lábon darabolni. A válság óta jól megugrottak az árak, ez olyan 700 eurónkba fog kerülni. És kell egy fűrész magához a döntéshez. Ezek megtankolva 10 kg körül vannak, ezzel dolgozni egész nap egy edzéssel is felér. Ezeknek az ára most ezer euró felett mozog. Ha az ember gyorsan és jól akar dolgozni, csak a profi kategóriában érdemes gondolkodnia, minden más csak kínlódás...
A fűrészeken kívül mi kell még?
Saját biztonságunk érdekében érdemes beruházni vágásálló felsőruházatba, nadrágba, kabátba, kesztyűbe. A legnagyobb igyekezet mellett is előfordulhat, hogy megcsúszunk, ilyenkor ez megállítja a láncot, és akkor az nem a lábunkban végzi. A kiválasztásnál arra is figyelni kell, a tervező hogy oldotta meg a ruházat szellőzését. Jó, ha a ruha vízálló. Egy biztonságos munkavédelmi sisak elengedhetetlen.
Jó, ha a bakancs is vágásálló, és fontos, hogy kényelmes legyen, hogy ha az ember órákig áll a fán. Faápolás esetében nem használunk mászóvasat, hogy ne sértsük meg a fa kérgét. Vágásnál azonban ez jó szolgálatot tesz, ebből is vannak különbözőek.
És ha jól sejtem, az ipari alpinista technikai kellékei ezen felül értendők.
Így van. Szükség van beülőre. Van, aki ipari alpinista beülővel dolgozik, megint mások teljes testhevederben. Vannak beülők kimondottan faápoláshoz, ezek nagyobb mozgástartományt tesznek lehetővé, viszont drágábbak. Szükség van kötelekre, karabinerekre, különböző eresztő- és mászóeszközökre. Mindez együtt olyan háromezer eurót tesz ki. A köteleket kétévente le kell cserélni, akkor is, ha nincs semmi baja.
A szezon októbertől februárig tart. Mindennek a befektetésnek ez idő alatt kellene megtérülni?
Ez attól is függ, hogy az ember mennyire hajtja a munkát. Ezen a piacon is nagy az árverseny. A legnépszerűbb apróhirdetési portálon is van, aki a legolcsóbbnak hirdeti magát, aztán a munkára barkácsáruházi eszközökkel, szedett-vedett felszerelésben száll ki, de üzleti modellje arra épül, hogy alacsonyak a bemeneti költségei, így vállalhat olcsón munkát. Mint sok helyütt, itt is széles a szolgáltatók kínálata, így mindenki ki tudja választani a számára leginkább megfelelőt. Kocur László