2024. augusztus 26. - Cikksorozatunkban a mezőgazdaság, az erdő- és vadgazdálkodás leendő szereplőinek, kezdő szakembereinek szeretnénk segítséget nyújtani.
Az erdőgazdálkodó az erdészeti hatóság által vezetett erdőgazdálkodói nyilvántartásban szereplő jogszerű használó. Az erdőgazdálkodói jogok és kötelezettségek – a haszonvételi joggyakorlás kivételével – az erdőgazdálkodót illetik, illetve terhelik.
Az erdőgazdálkodó, valamint a használatában álló erdő, illetve erdőgazdálkodási tevékenységet közvetlenül szolgáló földterület adatairól az erdészeti hatóság nyilvántartást vezet (a továbbiakban: erdőgazdálkodói nyilvántartás).
Az erdőgazdálkodói jogok és kötelezettségek a nyilvántartásba történő bejegyzéssel keletkeznek és – a határozott idejű szerződéseket kivéve – a nyilvántartásból való törléssel szűnnek meg.
Az erdőgazdálkodói nyilvántartásba adat bejegyzésének, megváltoztatásának vagy törlésének közhiteles hatósági nyilvántartásból történő adatátvétel, közokirat vagy teljes bizonyító erejű magánokirat alapján van helye.
Aki erdőnek minősülő föld használatára jogosult – a haszonvételi joggyakorló kivételével –, köteles azt a használati jog fennállását igazoló okiratok benyújtásával, a használati jogosultság keletkezésétől számított 30 napon belül az erdészeti hatósághoz nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni.
Erdőgazdálkodónak az tudja magát nyilvántartásba vetetni, aki az érintett területen földhasználati jogosultsággal rendelkezik. A nyilvántartásba vételi kérelmet az erdő fekvése szerint illetékes erdészeti hatósághoz kell benyújtani az Nemzeti Földügyi Központ honlapjáról letölthető "Erdőgazdálkodói jogviszony nyilvántartásba vételi kérelme természetes személyek részére" vagy „Erdőgazdálkodói jogviszony nyilvántartásba vételi kérelme jogi személyek részére" link alatt megnyíló nyomtatványon. A kérelemhez szükséges mellékelni a használati jog fennállását igazoló okiratokat is.
A nyilvántartásba vétel további feltétele egy erdészeti szakirányító alkalmazása. Erdészeti szakirányító az erdészeti szakirányítói névjegyzékben jogosult erdészeti szakszemélyzeti kiemelt besorolással „érvényes" szakirányítói státuszban szereplő személy, vagy az erdészeti szakirányítói névjegyzékben „érvényes" szakirányítói státuszban szereplő erdészeti szakirányító vállalkozás lehet. Az erdészeti szakirányító vállalkozások elérhetőségei az NFK internetes oldalán megtalálhatók.
Az erdőgazdálkodó az erdőtervben foglalt erdősítési, erdőnevelési és fakitermelési tevékenységét az erdészeti hatóság részére bejelenteni köteles. Horváth Attila