2024. szeptember 24. - Az Európai Unió azon törekvése, hogy zöldebbé tegye ellátási láncát, azzal a kockázattal jár, hogy a "felperzselt föld" politikájához vezet.
Az erdőírtott területekről származó mezőgazdasági import tervezett tilalma olyan fejlődő országokat érint, amelyek olyan árucikkeket termelnek, mint a fa és a pálmaolaj. A lépés már most is máshová irányítja az exportot. Ha nem akarja elveszíteni a létfontosságú nyersanyagokat, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kénytelen lesz vagy segítséget nyújtani, vagy visszalépni a munkaügyi és környezetvédelmi politika terén - állítja a Reuters a helyzetet összefoglaló cikkében.
Az erdőirtás óriási csapás az éghajlatra nézve: az Oxfordi Egyetem tanulmánya szerint az erdőtüzek a második legnagyobb mértékben járulnak hozzá a globális felmelegedéshez, 1959 és 2019 között a globális szén-dioxid-kibocsátás 19%-át tették ki - olvasható a Reuters oldalán megjelent elemzésben. A legtöbb monszun idején sűrű füst száll Délkelet-Ázsiában, ami veszélyes légszennyezettségi csúcsokat okoz, iskolák bezárására kényszeríti az embereket és károsítja a gazdaságot. A RAND Corporation kutatása szerint a 2015-ös erdőtüzek sorozata közel 2%-kal csökkentette Indonézia GDP-jét.
Az erdőirtásról szóló uniós rendelet (EUDR), amely 2024. december 30-án lép hatályba, megakadályozza, hogy a blokkba olyan áruk juthassanak be, amelyek nyomon követhetően erdőirtott területről származnak. A globális erdőirtás mintegy 90%-a a dél-amerikai és délkelet-ázsiai mezőgazdasági gyakorlatnak tudható be, ahol olyan termékeket, mint a pálmaolaj és a kávé, ipari méretekben termesztenek és szállítanak szerte a világon. A thaiföldi Krungsri bank jelentése szerint az Európába irányuló ilyen export tavaly 400 milliárd dollárt tett ki.