2024. november 25. - A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) erdőtulajdonosok, erdőgazdálkodók, szakmai vállalkozások jövőjéért”
2024. őszi tájékoztatási kampányának részeként november 20-án, szerdán tartott tájékoztató fórumot magánerdő tulajdonosok, erdőgazdálkodók részére a NAK Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Igazgatóságán. A régiós erdészeti szakértők várják az erdőgazdák megkeresését.
A tájékoztató fórumon megjelenteket Rácz Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke köszöntötte. Elmondta, hogy a NAK Erdészeti Szakértői Hálózat létrehozásával bővítette idén az erdőgazdálkodás terén nyújtott szolgáltatások körét, melyben az úgynevezett régiós erdészeti szakértők az ország egész területén várják a gazdálkodók erdőhöz, erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó megkeresését.
Ingyen adnak tanácsokat az erdészeti szakértők
A régiós erdészeti szakértők kiegészítik, és a korábbiakhoz képest komplexebbé teszik a kamara, illetve a falugazdászok által az agráriumban nyújtott szolgáltatások körét. Elsősorban az erdőtulajdonosoknak és az erdőgazdálkodóknak nyújtanak ingyenes tájékoztatást, tanácsadást, de emellett az erdészeti szakirányítók és szaktanácsadók munkáját is segíteni hivatottak.
Rácz Imre elnök bevezetője után Mező Ferenc regionális erdészeti szakértő köszöntötte a megjelent érdeklődőket. Előadása kezdetén bemutatta a tavasszal megalakult Regionális Erdészeti Szakértői hálózatot, kihangsúlyozva, hogy hogy a kamara erdészeti szakértői nem végeznek szakirányítási feladatokat, nem vállalnak konkrét ügyintézést, nem vesznek részt terepi bejárásban. Ezek továbbra is a szaktanácsadók, szakirányítók kompetencia körébe tartoznak.
Mező Ferenc ezután rátért a tájékoztató fórum fő témájára a magán-erdőgazdálkodás megszervezésének, valamint az osztatlan közös tulajdon megszüntetésének lehetőségeire.
Előadása elején kihangsúlyozta, hogy a fórum időtartama nem elégséges arra, hogy az erdős ingatlanok földhasznosításának kérdéseit teljes mélységében ismertesse, csupán a megjelentek figyelmét szeretné felhívni rá, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésükre az erdő hasznosítására.
Az előadáson a legtöbb kérdés az osztatlan közös tulajdonban álló erdőingatlanokon kialakítható használati rend és az osztatlan közös tulajdon egyszerűsített megszüntetésére vonatkoztak.
Osztatlan közös tulajdon
A szakember kihangsúlyozta, hogy az osztatlan közös tulajdonban lévő erdők esetében a gazdálkodás beindításához minden esetben a tulajdonostársak között kialakult egyezségre van szükség, mind a használati rend kialakításához, mind az osztatlan közös tulajdon megszüntetéséhez. Amennyiben a tulajdonostársakban meg van az egyezségre törekvés szándéka, akkor minden akadály elhárul a közös tulajdon hasznosítása, vagy az osztatlan közös tulajdon megosztása elől.