2024. december 10. - Minden évben aktuálissá válik a kérdés, hogy vajon a műfenyő, vagy az igazi fenyő az, amely leginkább emeli a karácsony fényét, arról nem is beszélve, hogy melyik bizonyul jobb befektetésnek.
A karácsony egyik legfontosabb szimbóluma a karácsonyfa, ezért is fontos, hogy a megfelelőt válasszuk ki. Cikkünkben mutatunk néhány szempontot, amelyek mentén talán könnyíthetünk ezen az ünnepi dilemmán.
A mérsékelt égövön az örökzöld növények, amelyek télen is megőrzik leveleiket és zöld színüket, már régóta az élet és a túlélés szimbólumai voltak. Természetesen a karácsonyfa a karácsonyi otthon központi eleme, és választásakor a többség leginkább a megjelenésre összpontosít.
Ahogy azt már egy korábbi cikkünkben is írtuk, számos nagyvárosban hagyomány, hogy karácsony közeledtével fenyőfát állítanak a település valamelyik központi részén vagy kormányzati épület előtt. Magyarországon a parlament előtt áll ország karácsonyfája, amely eddig mindig egy hatalmas élő fa volt. Azonban vannak olyan országok is, amelyek inkább a műfenyő mellett döntenek, ennek részben az az oka, hogy a városnak sokba kerül minden évben begyűjteni és hulladékhasznosítóba szállítani az ünnep után kidobott karácsonyfákat. A műfenyős alternatíva azonban komoly kritikákat kap nemcsak ott, hanem a világ számos más pontján is.
Karácsonyfa: műfenyő vagy igazi?
A műfenyő is igazi karácsonyi hangulatot teremt, bár a friss fenyő illatát semmi sem pótolja, erre azonban alternatívaként ott vannak a különböző illóolajak, amelyek a párásítóba csepegtetve megteremthetik az ünnep varázsát. A klasszikusok hívei választhatják a PVC műfenyőket is, amelyek szintén hűen másolják az élő fenyő megjelenését. Bár olcsóbb alternatívák, ez semmit nem von le szépségükből.
Környezetvédelmi szempontokkal érvelni a műfenyő mellett azonban nem túl bölcs dolog, ugyanis sz ünnepekért életüket áldozó örökzöldeket kifejezetten erre a célra, haszonnövényként termelik, szó sincs tehát erdőirtásról és környezetrombolásról. Sőt,
a friss elemzések arra mutattak rá, hogy sokkal több kárt okoznak a műanyag fák, mintha élő tűlevelű zöldellne az otthonokban.
A Carbon Trust már egy korábbi elemzésében kimutatta, hogy emissziós szempontból sokkal lényegesebb, hogyan hasznosul újra a karácsony után szemétre dobott fenyő, mint az, hogy mennyi üzemanyagot használnak el az ünnepek közeledtével az ipari mennyiségű kivágott fa piacokra szállításához.
Összességében, az élőfenyő teljes életciklusa alatt jóval kevesebb mennyiségű károsanyag-kibocsátást produkál, mint a műfenyő.
Az élő és a műfenyő közötti különbség a számítások szerint 10 évben mérhető. Vagyis egy megvásárolt műfenyőt legalább ennyi ideig kell használni ahhoz, hogy hulladékkezelési szempontból, egálba kerüljön a vágott fenyőkkel.
Ezzel szemben az élőfenyők mellett érvelők azt emelik ki, hogy a természetre a fenyők kivágása majd későbbi hasznosítása még akkor is jóval kedvezőbb ökológiai szempontból, ha azok az ünnepek után nem hulladékhasznosítóban, hanem szeméttelepen végzik. Emellett jótékony hatása van a munkaerőpiacra is.
Nem a méret a lényeg
Sokan elfelejtik azt a fontos tényezőt, hogy hol lesz elhelyezve a fa. A fa magassága fontos szempont a kiválasztáskor. Természetesen az a szabály, hogy minél magasabb a fa, annál szélesebb is. Nem csak az igazi fenyők esetében, válogathatunk, hanem a műfenyőket is különböző magasságokban gyártják, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt. A legkelendőbb méretek közé tartozik a 180 cm-től 210 cm-ig terjedő magasság, de könnyen találhat túlméretezett és extra széles fát is, de a keskeny és alacsony fák választéka is széles.
A nagyobb ugyanis nem mindig jobb, ha karácsonyfáról van szó.
Egy kétméteres fenyőfa ugyanis nagyon nehéz, ami tönkre teheti a szőnyeget vagy a keményfa padlót.
Alternatív megoldás lehet a földlabdás vagy cserepes fában gondolkodni, azonban hogy csak ellenőrzött helyszínen (például faiskolában) szerezzük be őket. A növényeket ugyanis nem egyszerűen gyökerestül kiszedik a földből, hanem kifejezetten erre a célra termesztik, gyökérzetüket évről évre visszavágják. A kertészetben kérdezzük meg, hogyan kell locsolni, és a lehető legutolsó pillanatban vigyük be a melegbe, és semmiképp ne állítsuk radiátor mellé.