2024. december 18. - „Az új erdészeti törvénykönyv szerepe, hogy egyensúlyt teremtsen az erdővédelem és a fenntartható erdőgazdálkodás, az erdőtulajdonosok támogatása és az erdészeti bűncselekmények visszaszorítása között.
Ezt támogattuk korábban a szenátusi vitákon és az elmúlt napok négypárti egyeztetésein is. Egyebek mellett megteremtettük a feltételeit annak, hogy a mezőgazdasági támogatásokhoz hasonlóan területalapú támogatást kaphassanak az erdőtulajdonosok. Csökkentettük a bürokráciát, az üzemtervek 20 évig lesznek érvényesek, a tulajdonosoknak akkor is kitermelhető a fa, ha nincs meg a hagyatéki tárgyalás, és a közúti kihágásoknál alkalmazott büntetőpontok mintájára pontrendszert vezetünk be a falopás visszaszorítására” – hangsúlyozta Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora.
„Támogatjuk a szabad és felelős túrázást, erdőjárást – erről is rendelkezik az új erdészeti törvénykönyv. Az RMDSZ támogatta azokat a rendelkezéseket is, amelyek az erdőbe való szabad bejárást és az erdőben való felelős túrázást teszik lehetővé, valamint a főváros körüli zöld körgyűrű létrehozását is” – emelte ki Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.
A tervezet képviselőházi vitája során az RMDSZ sikerült elfogadtassa azt a rendelkezést, amely alapján a kibocsátási kvótákból befolyt összegekből az erdőtulajdonosoknak támogatást kell biztosítani, elismerve az erdők szénmegkötő szerepét, és támogatva a felelős erdőgazdálkodást. Az RMDSZ kezdeményezte azt a rendelkezést is, amely szerint az erdészeti üzemtervek érvényességét a jelenlegi 10 évről 20 évre növelik, kivéve a nyár, fűz és más gyorsan növő fajok esetében, amelyek 5 vagy 10 évre készülnek. Ugyanakkor az új jogszabály csökkenti a bürokráciát, és lehetőséget teremt a legfeljebb 30 hektáros erdőterületek tulajdonosainak, hogy a hagyatéki eljárás lefolytatása nélkül is kitermelhessék a fát egy erdészettel kötött szerződés alapján.
Korábban szintén az RMDSZ javaslatára bekerült az erdészeti törvénykönyvbe, hogy a védett erdők tulajdonosainak jár a kitermelési korlátozások utáni kompenzáció arra a periódusra is, amikor a kormány nem fogadta el az ehhez szükséges határozatot, de az Európai Bizottság jóváhagyta a támogatási programot. Emellett a szövetség javaslatára az új törvény lehetőséget biztosít az erdészeteknek, hogy a profitadójuk 10%-át az erdészeti oktatást biztosító intézményeknek ajánlják fel.
Döntő házként elfogadta kedden a képviselőház az erdőtörvény tervezetét, amely az erdőgazdálkodást, az erdészeti szabályozások betartásának ellenőrzését, a törvényszegések szankcionálását szabályozza, és jogi keretet teremt az illegális fakivágások elleni digitalizált intézkedéseknek.
Az erdőtörvény előírja többek között, hogy az erdei utakat kamerákkal kell megfigyelni a lopások és illegális fakitermelés megakadályozására. Szabályozza továbbá a büntetések és az óvintézkedések rendszerét, az illegálisan kitermelt fa és a szállítására használt eszközök elkobzását, az integrált erdészeti információs rendszerhez való hozzáférés felfüggesztését, illetve az olyan fából készült termékek forgalomból való kivonását és azonnali visszahívását, amelynek kitermelésekor bűncselekmény történt.
A jogszabály két erdészeti bűncselekmény új fogalmát vezeti be: az erdőgazdálkodással kapcsolatos informatikai adatok meghamisítása és a hamis informatikai nyilatkozattétel 1-5 év szabadságvesztéssel büntetendő.
Az erdőtörvény ugyanakkor előírja az erdők országos jegyzékének (RFN) létrehozását. A jegyzékben minden romániai erdőtulajdonos szerepelni fog, és áttekinthetővé teszi az intézmények számára az engedélyeztetésekkel, ellenőrzésekkel és jelentésekkel kapcsolatos adatokat; ugyanakkor előírja az Országos Erdészeti Tanács létrehozását is, amely az erdészeti személyzet szakmai etikai szabályainak betartását és szakmai színvonalát ellenőrzi majd.
A tervezet különbséget tesz 10 hektárnál kisebb, illetve 10 hektárnál nagyobb erdőbirtokok között, és megszabja ezek tulajdonosainak jogait és kötelességeit.
Megnő azoknak a területeknek a kiterjedése a natúrparkokban és a természetvédelmi területeken, ahol tilos a tarvágás, és bevezetik az „öregedési szigetek” fogalmát. Ezek a legalább egy hektáros erdőterületek, amelyek szerepe a biodiverzitás megőrzése lesz, ezért védettek a fakivágástól.
Az erdőhasználati kategóriába sorolhatósághoz a minimális felület 2,5 hektárról 5 hektárra nő.
Az új erdőtörvény bevezeti az agroerdészet fogalmát, ami azt jelenti, hogy a mezőgazdasági földterületeket könnyebb lesz beerdősíteni. Ugyanakkor pénzügyi kompenzációt biztosít az állami költségvetésből az erdei élőhelyek biológiai sokféleségének megőrzésével járó korlátozások és hátrányok ellensúlyozására.
A jogszabály lehetővé teszi minden állampolgár számára, hogy az ország bármely erdejében sétáljon vagy kerékpározzon. Célja az erdők egészségügyi, oktatási, idegenforgalmi és rekreációs szerepének megerősítése, többek között azáltal, hogy előírja: a városokat erdőgyűrűvel veszik körül és növelik az erdők által borított területek nagyságát.
A jogszabály elfogadásakor Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kijelentette, hogy 15 év után a parlament végre új kezdetet teremt az erdőgazdálkodásban. Emlékeztetett, hogy az erdőtörvény elfogadása az országos helyreállítási terv (PNRR) része, és egy olyan gazdasági ágazatot szabályoz, amely a GDP 3,5 százalékát teszi ki.
A tervezetet a szenátus korábban már elfogadta, a képviselőház döntő házként szavazott róla. A törvény akkor lép életbe, ha az államfő kihirdeti.