2025. január 10. - A legmagasabb mért hőmérséklet szélsőséges időjárás hozott – és a jövőben még rosszabb várható – derül ki az uniós adatokból.
Az EU adatai szerint a valaha mért legmagasabb hőmérsékleti értékek felerősítették a szélsőséges időjárási jelenségeket – és ennél még rosszabbak jönnek, írta a The Guardian.
Az éghajlatváltozás okozta összeomlás miatt a globális éves hőmérséklet tavaly először haladta meg a nemzetközileg elfogadott 1,5 Celsius-fokos célértéket, ami felerősítette a szélsőséges időjárási viszonyokat, és emberek millióinak okozott „nyomorúságot”.
Az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálatának (C3S) adatai szerint 2024-ben az átlaghőmérséklet 1,6 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet. Ez 0,1 fokkal több, mint 2023-ban, amely szintén rekordmeleg év volt, és a modern emberiség által soha nem tapasztalt hőséget jelent.
A felmelegedést elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok elégetése okozza, és az életeket és a megélhetést érintő károk világszerte tovább fognak fokozódni. A párizsi megállapodás 1,5 Celsius-fokos célját egy-két évtized alatt mérik, így egyetlen, e szint feletti év nem jelenti a cél teljesülését, de azt mutatja, hogy az éghajlati vészhelyzet tovább fokozódik. Az elmúlt évtizedben minden év a 10 legmelegebb év közé tartozott az 1850-ig visszanyúló feljegyzések szerint.
A C3S adatai azt is mutatják, hogy 2024. július 10-én a bolygó rekordszintű részét, 44 százalékát érintette erős vagy szélsőséges hőstressz, és a történelem legmelegebb napja július 22-én volt.
„Most rendkívül nagy a valószínűsége annak, hogy túllépjük a hosszú távú 1,5 fokos átlagot a párizsi megállapodás határértékében” – mondta Samantha Burgess, a C3S igazgatóhelyettese. Friederike Otto, a londoni Imperial College munkatársa arra figyelmeztetett, hogy a helyzet egyre súlyosabb.
„A világnak nem kell varázslatos megoldást találnia ahhoz, hogy 2025-ben megállítsuk a dolgok rosszabbodását” – mondta Otto. „Pontosan tudjuk, mit kell tennünk a fosszilis tüzelőanyagokról való átálláshoz, az erdőirtás megállításához és a társadalmak ellenállóbbá tételéhez.”
Andrew Dessler professzor, az amerikai Texas A&M Egyetem klímatudósa az évről évre felállított új hőmérsékleti rekordokra reagálva így fogalmazott:
Életünk hátralévő részében minden év az egyik legmelegebb lesz. Ez viszont azt jelenti, hogy 2024 az évszázad leghidegebb évei közé fog tartozni. Élvezd, amíg tart.