2025. január 30. - Az idáig nagyrészt az ár- és belvíz elvezetésén dolgozó vízügy teljes szemléletváltásban van, és a klímaváltozás miatt már a víz megtartását tartja az egyik legfontosabb feladatának.
Erről Gacsályi József, az Országos Vízügyi Főigazgatóság nyáron kinevezett főigazgató-helyettese beszélt a Válasz Online-nak.
Az interjú szerint egy gigantikus, 1673 milliárd forintos terv van a már az ENSZ által is félsivatagként számontartott alföldi Homokhátság kiszáradásának ellensúlyozására: szivattyús vízátemeléssel vezetnének ide a Duna és a Tisza vízéből, új magasponti tározókat létesítenek a térség déli részén. A Felső-Tiszán is száz területi vízvisszatartást segítő beavatkozás lesz a következő két évben.
"Úgy érezzük, hogy a klímaváltozás és az emberi tevékenységek hatására a jelenlegi vízgazdálkodási helyzet fenntarthatatlan. A beszélgetés és a koncepcióalkotás ideje lejárt. Képesnek kell lennünk komolyan előrelépni, hogy válaszoljunk a kihívásokra. (...) a bőrünkön érezzük a sorozatos aszály és vízhiány jelentette bajokat. Tudatában vagyunk, hogy a szabályozásban elért eredményekből visszább kell venni."
- mondta Gacsályi az interjúban. A vízügyet gyakran bírálják amiatt, hogy még mindig egyoldalúan a vízelvezetést tekinti csak feladatának. Ebben jelenthet a cikk szerint változást az új főigazgató-helyettes kinevezése, ami egyfajta nyitás lehet a táji vízgazdálkodás felé. Gacsályi szerint már nem kérdés, hogy a vízháztartási egyensúly felborult Magyarországon, ezért át kell hangolni a vízgazdálkodást: "Szakítani kell azzal a gondolkodásmóddal, hogy amikor víztöbblet van, azt levezetjük, amikor nincs víz, akkor öntözünk" - mondja. Ehelyett a közepes árhullámok fogadására kell alkalmassá tenni a rendszert, és minél több vizet tárolni a tájban, főleg a régi vízjárta területeken. Azt az alapproblémát, hogy ehhez földekre van szükség, önmagában nem oldja meg, hogy erre már nyitottabb a korábban elég elzárkózó hatóság is: Gacsályi szerint a problémát nem az állami területvásárlás vagy kisajátítás oldja meg, hanem gazdálkodóknál kell elérni, hogy partnerek legyenek a vízmegtartásban.