2025. február 12. - Az Ips typographus a kivágott sitka lucokat éppoly könnyen célozza meg, mint a norvég lucokat – állapította meg egy új kutatás.
A Forest Research által készített tanulmány megállapította, hogy a szúbogár valószínűleg a kivágott Sitka rönköket választja ki szaporodási forrásként, és hasonló számú utódokat hoz, mint amikor elsődleges gazdájához kötődik. Bár valószínűleg fokozza sokak aggodalmát az Ips-nek az Egyesült Királyság legfontosabb fafajaira gyakorolt ??lehetséges hatása miatt, a kutatók remélik, hogy a felfedezés lesz az első lépés annak megértéséhez, hogyan védekezhet a sitka a kártevő ellen, amely már pusztította az ültetvényeket a kontinentális Európában.
Dr. Daegan Inward, a Forest Research munkatársa elmondta: „Sok kutatás folyt a norvég lucfenyő és az Ips typographus kölcsönhatásáról, de nagyon keveset tudunk arról, hogy a szitkai luc érzékeny a bogárra. „A Sitka Nagy-Britannia legfontosabb erdészeti tűlevelű faja, de még nincs tiszta képünk arról, hogy a bogár milyen gyorsan fog megtelepedni és szaporodni benne, vagy nem tudjuk, hogy a sitka luc milyen sikeresen tudja megvédeni magát azokkal a támadásokkal szemben, amelyek oly sok norvég lucot öltek meg a kontinentális Európában. "Ez a kutatás fontos lépés ennek a tudásnak a felépítésében." A Surrey-i Forest Research karantén-elszigetelő létesítményében, a Rothamsted Research kémiai ökológiai speciális laboratóriumában és a belgiumi Ardennek régióban található lucfenyvesben dolgozó kutatók azt találták, hogy az Ips typographus hasonlóan vonzódik a Sitka luchoz, mint elsődleges gazdájához, a norvég luchoz. Ezenkívül könnyen kiválasztja a levágott sitka lucfenyő rönköket szaporodási forrásként, és nagy számú utódot nevel. Dr. Inward így folytatta: „Bár ez a tanulmány továbbfejlesztette ismereteinket a kivágott Sitka lucfenyőről, mint tenyésztésre alkalmas gazdáról, a munkánkban használt rönkök jelentősen befolyásolják a védekezőképességet az élő fákhoz képest. Az élő, növekvő fák védekező képességei eltérőek és érzékenyebbek lesznek. Jelenlegi munkánk ezért azt vizsgálja, hogy az európai erdőkben élő Sitka lucfenyők mennyire érzékenyek a támadásokra. Ez sokkal világosabb képet ad az Ips typographus által a sitka lucfenyőre gyakorolt lehetséges hatásokról és kockázatokról, valamint arról, hogyan lehet ezt kezelni az erdőgazdálkodási gyakorlatban."
Az erdőtulajdonosoknak és -gazdálkodóknak továbbra is ellenőrizniük kell a lucfenyők egészségi állapotát a földjükön, azonosítva a stresszes, kidőlt fákat, és intézkedéseket kell tenniük azok és a környező érzékeny anyagok eltávolítására. A nyolcfogú luc kéregbogár az elmúlt években pusztította az európai norvég lucfenyőt, és nemrég találták meg délkelet-Angliában. 2024-ben történt az első megfigyelés Nagy-Britanniában a Sitka lucfenyőben kolonizáló bogárról. A felfedezés egy kis számú levágott és lehullott Sitka lucfenyő törzsén volt stresszes és fertőzött, a nagyon rossz állapotban lévő norvég luc közvetlen közelében. Aggodalomra ad okot azonban, hogy az Ips typographus elterjed Nagy-Britannia nyugati és északi részein, ahol a Sitka luc az ültetvényes erdőgazdálkodás kritikus eleme. Jack Haugh szerkesztő-helyettes