2025. február 17. - Az Európai Bizottság a környezeti és politikai ellenállás miatt egyelőre nem mutatja be a fatüzelésű kályhák szigorúbb károsanyag-kibocsátási előírásaira vonatkozó tervezetet.
Az Európai Bizottság (EB) 2027-től érvényes szigorúbb előírásokat akart bevezetni a fatüzelésű kályhák és fűtőtestek károsanyag-kibocsátására, ám a környezet-, illetve egészségvédelmi megfontolásokon alapuló elképzelések kedvezőtlen politikai és szakmai fogadtatása miatt egyelőre elhalasztotta a tervezet nyilvános bemutatását.
Az EB a február 10-i héten prezentálta volna az úgynevezett ökodizájn-szabályozás, illetve a szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezések környezettudatos tervezésére vonatkozó követelményeket előíró 2015-ös szabályozás felülvizsgált tervezetét, de cseh és német európai parlamenti képviselők tiltakozása miatt egyelőre elállt ettől - írta a Portfolio.
A dokumentum 2027-től szigorúbb határértékeket írna elő a fatüzelésű kazánok és tüzelőberendezések káros részecske-kibocsátására vonatkozóan,
ami Csehországban közfelháborodást okozott, a legnagyobb európai parlamenti pártcsalád, az Európai Néppárt ellenállását is kiváltotta;
emellett az egészség-, illetve környezetvédelmi céllal tervezett változtatások a legközvetlenebbül érintett iparágban is komoly aggodalmakat keltettek.
A háztartási fűtő- és főzőkészülékek gyártóinak európai bizottsága, a CEFACD, élesen bírálta a készülő új szabályozást, az iparági érdekvédelmi szerv szerint a tervezet téves, hibás adatokon alapul, és életbe lépése 11 ezer kis- és középvállalatot, illetve 200 ezer munkahelyet magába foglaló európai ágazatot tenne tönkre.
Ezt arra alapozzák, hogy az új szabályozás olyan szigorú sztenderdeket állítana fel, amelyek hatására az új szilárd tüzelésű fűtőberendezések csaknem 100 százaléka eltűnne az európai piacról, ezáltal szembemenne az uniós versenyképességi célkitűzésekkel is.
A CEFACD szerint a háztartási fatüzelésű kályhák költséghatékony és alacsony szén-dioxid-kibocsátású fűtési megoldást biztosítanak a legkiszolgáltatottabb lakosságnak, csökkentik az elektromos hálózat és a gázhálózat igénybevételét, a fenntartható erdőgazdálkodás támogatásával pedig a vidéki gazdaságot is segítik.
A szervezet szerint a tervezet a klímavédelmi céloknak is ellentmond, mivel állításuk szerint jelen körülmények között a gáz- és elektromos fűtés alacsony szén-dioxid-kibocsátású fatüzeléssel történő helyettesítése csökkenti a kibocsátást, amíg a hálózati villamosenergiát teljes mértékben megújuló forrásokból nem állítják elő, és nem kizárólag zöldgázokat használnak fel az energiamixben.
A javasolt változásokkal szembeni ellenállás nem új keletű, hiszen korábban hasonló szabályozási szigorítást terveztek a fosszilis tüzelőanyagok használatának csökkentésére is. Az eredeti javaslatot, amely 2029-től tiltotta volna a fosszilis tüzelésű kazánok forgalmazását, szintén kedvezőtlen fogadtatás övezte, ezért az EB végül csak egy nem kötelező érvényű céldátumot határozott meg.
A fatüzelés kérdése továbbra is komoly vitákra ad okot, mivel a nem fenntartható erdőgazdálkodás és a korszerűtlen tüzelőberendezések hozzájárulnak a légszennyezéshez és a klímaváltozáshoz.
A tervezett szigorítások nemcsak a gazdaságra, hanem a környezetvédelemre és az egészségügyre is komoly hatással lehetnének.
T. E.