2025. április 25. - 2024 decemberétől a vállalatoknak kevesebb adminisztrációval kell számolniuk az Európai Unió új, az erdőirtás elleni törvényének betartása során – derül ki az Európai Bizottság friss szabálymódosításaiból.
A kontrollálatlan erdőirtás globális probléma. Az új rendelet megtiltja az olyan termékek – például szója, marhahús, kakaó és pálmaolaj – importját, amelyek erdőpusztításhoz köthetők. Az eredetileg 2023 végére tervezett bevezetést egy évvel elhalasztotta Brüsszel. Ugyanis több iparág és kereskedelmi partner – köztük Brazília, Indonézia és az Egyesült Államok korábbi Biden-kormányzata – erőteljesen bírálta a rendeletet.
A módosítás értelmében a vállalatoknak ezentúl elegendő évente egyszer benyújtaniuk az úgynevezett kellő gondosságról szóló nyilatkozatukat. A korábbi szabályozás szerint minden egyes szállítmány vagy termékcsomag után kellett adminisztrálni, ha uniós piacra szállítottak.
Kockázati besorolás jön az országokra
Június végéig az EU három kockázati kategóriába sorolja majd az országokat: magas, normál és alacsony kockázatú csoportokra. Az alacsony kockázatú országokból származó importtermékek esetében enyhébb megfelelési követelményeket alkalmaznak majd.
„Célunk, hogy csökkentsük a vállalatok adminisztrációs terheit, miközben megőrizzük a szabályozás célkitűzéseit” – mondta Jessika Roswall, az EU környezetvédelmi biztosa.
Brüsszel egyben igyekszik ellenállni azoknak a nyomásgyakorlásoknak, amelyek további könnyítéseket sürgetnek – például az amerikai papíripar és egyes uniós kormányok részéről is –, különösen a jelentési kötelezettségek terén.
Túl megengedő az új „erdőirtás” szabályozás
Egyes környezetvédő szervezetek ugyanakkor attól tartanak, hogy a lazítások aláássák a törvény hatékonyságát és kevésbé hatékonyan lép fel az erdőirtás ellen.
„Az, hogy minden egyes szállítmány helyett csak évente egyszer kell jelentést tenni, a másik végletbe való átlendülést jelenti, és komoly kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogyan lehet így hatékonyan ellenőrizni és betartatni a szabályokat” – mondta Antonie Fountain, a kakaóipar reformjáért küzdő Voice Network nonprofit szervezet igazgatója.
A szabályozás célja továbbra is az, hogy megakadályozza az erdőirtással összefüggő termékek bejutását az uniós piacra, ugyanakkor a Bizottság mostani döntéseivel a vállalati szféra gyakorlati működését is figyelembe kívánja venni.