Energiaerdő: most már elengedhetetlen (zoldtech.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. október 20.
Az egyre szigorodó természetvédelmi szabályok és az állami erdőtársaságokra nehezedő egyre növekvő igény miatt fokozatosan csökken az eladható tűzifa mennyisége. Szakemberek állítják: az energiaerdő a megoldás kulcsa. A kitermelt tűzifa mennyiségének csökkenése esetén az import faanyag – döntően Szlovákiából és Romániából – való beszerzése csak átmenetileg jelent enyhülést, az energiaügyi helyzet miatt is szükséges lenne egy tartós megoldás. A hazai szakemberek közül egyre többen kezdik felfedezni az energiaerdő nyújtotta többszörös lehetőséget: a fakitermelés mellett, sőt, helyett kiszámítható energiaforrássá válhatna, ráadásul a sokszor gyenge minőségű, jelenleg kihasználatlanul álló termőföldeket is fel lehetne használni erre a célra.
Ezt az álláspontot képviseli Braun Attila, a PANNONPOWER HOLDING Zrt. fejlesztési igazgatója. A jelenleg már konkrét sikereket felmutató, ötvehektáros kísérleti telep a bizonyíték rá, hogy komoly jövője van az energetikai célú erdőtelepítésnek. A hétméteresre megnövő, Olaszországból hozatott (és ott már jól bevált) fafajtát a mezőgazdaságban már régóta használatos silózógépek némi átalakításával könnyedén be lehet takarítani, méghozzá úgy, hogy a végeredményként létrejövő faapríték az erőműben minden további nélkül felhasználható legyen. Braun Attila szerint a hazánkban legalább 300 ezer hektáron lehetne energianövényeket termeszteni; a gazdák húzódásának oka az új, még ismeretlen technológiától való félelemben, és persze az ösztönzően ható kormányzati támogatások hiányában keresendő.
Az energianövény-termesztés ugyanakkor fényes „karrier” elé nézhet, hiszen az EU bevallottan növelni akarja a megújulóenergia-termelés arányait a tagországaiban, márpedig ehhez a trendhez hazánknak is csatlakoznia kell előbb-utóbb.

© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.