2006. október 30.
Zöldsárga (ForestPress fotók)
Õsszel sárga, narancsszínű, vörös lombra cserélik a fák a nyáron megszokott zöldet, s a természet e nagy őszi attrakcióját sokan figyelik csodálattal. A négy fal között ragadtaknak jó hír, hogy az észak-amerikai erdők őszi öltözékében már az interneten is gyönyörködhetünk.
A híres észak-amerikai nemzeti parkok, mind az Egyesült Államokban, mind Kanadában, szeptemberben és októberben egész oldalas hirdetésekkel hívogatják a turistákat. Az újságokban, a színpompás őszi erdőt ábrázoló fotók mellett az áll: ilyenkor a legkellemesebb egy hosszú hétvégét eltölteni, vagy rövidebb-hosszabb kirándulást tenni a nagy nemzeti parkokban. Nyáron sem rossz, mondják, de ősszel minden más. Nem kell fényképezőgépet kattintgató, külföldi turistákat kerülgetni minden bokornál, az erdei gyalog- illetve az odavezető autóutakon nincsenek dugók, a parkok területén elszórtan található turistaházikókban pedig van üres szoba. Õsszel, a nagyobb csöndben a szarvasok, őzek, nagymadarak is jobban előmerészkednek - csalogatnak a hirdetések. A The New York Times utolsó szeptemberi vasárnapi kiadása szerint a Grand Canyont júliusban 600 ezer ember kereste föl, a téli hónapokban a látogatók száma ennek a harmada. És nem utolsósorban az őszi szállás-árak jóval kedvezőbbek.
Vannak azonban olyanok is, akiknek nincs idejük vagy lehetőségük egy kis kiruccanásra Maci Laci és Bubu otthonába. Részben nekik találták és építették ki az online lombfigyelő rendszereket. A különböző parkok, erdők területén zöldellő, sárgálló, vörösödő lombok legfrissebb állapota egy kattintásra a szemünk elé tárul a különböző site-ok segítségével. Ha pedig épp a hétvégénket tervezzük valamelyik észak-amerikai erdőbe, a következő oldalak elengedhetetlenek, hiszen az aktuális színhelyzet bemutatása mellett tippeket adnak az odautazáshoz, a szálláshoz is.
A foliagenetwork.com oldal szeptemberben, októberben és novemberben hetente kétszer frissül, ehhez több mint 560 lombfigyelő munkatárs küldi rendszeresen a fotós anyagokat az Egyesült Államok három nagy, erdős régiójából. Az aktuális színárnyalatokról küldött sok jelentést és fényképet azután színes térképre szerkesztik a The Foliage Network központi irodájában. A színjelentést megkapják és használják napilapok, magazinok, tévéállomások is, és természetesen van hírlevél is, a feliratkozók első kézből, rendszeresen értesülnek az aktuális színviszonyokról.
A travelnotes.org oldal azt ígéri, hogy megmondja látogatóinak, az adott pillanatban hol vannak a legcsodálatosabb őszi színbe öltözött szakaszok az egyesült államok-beli erdőkben. Itt aztán garantáltan talál az érdeklődő a megszokottól eltérő, nyugalmas helyeket, ahol kirándulás közben maximum állatokkal lesz szerencséje találkozni, állítja az oldal, mert a Travelnotes nem csak a nemzeti parkokra koncentrál, hanem országosan, államról államra járva tekinti át a színhelyzetet, olyan helyeket is ajánlva, amelyek távol esnek az ismertebb erdőktől.
A New Englandbe készülők a yankeefoliage.com oldalon térképre kattintva dönthetik el, merre vegyék az irányt. Az interaktív térképről kiderül, hogy egy adott város környéke október harmadik hetében mondjuk még "piros", de egy héttel később inkább már csak szomorú, barna levelekkel találkozhat, aki odautazik. Az oldalon fotógaléria, fórum, és lombhullás-forródrót is van. Az igazán megszállottaknak pedig az oldalt üzemeltető Yankee magazin egy folyamatosan frissülő webfilmmel kedveskedik. A Yankee Treecam felvételein a szerkesztőség bejárata előtt álló juharfa látható, napról napra változó színű leveleivel. A cikk írásakor az alapvetően még zöld lombú fa néhány levelén már pirosas elszíneződés látszott.
A falevelek évről-évre másképp és máskor változtatják meg a színüket. Többmindentől függ, hogy égőpiros, halványsárga, izzó narancssárga, vagy karamelbarna leveleket láthatunk-e a fákon. Egyrészt minden fafajta jellegzetes színt ölt ősszel, másrészt a színek intenzitása függ az időjárástól, az éjszakák hűvösségétől, és attól is, hogy a fa mennyi vizet kapott az egész év során. A színes levelek hosszú hetekig díszíthetik az erdőket. Kevésbé szerencsés években a szél, illetve a korai fagy néhány nap alatt véget vet a színpompás őszi előadásnak.
Lukács Zsolt
Ha mégis kijutnánk az erdőbe......és ott szívesen összegyűjtenénk néhány színpompás falevelet, a lényeg, hogy a lehető legrövidebb idő alatt a lehető legtöbb vizet távolítsuk el belőlük. Így ugyanis a szép, színes leveleket hosszú időn át megőrizhetjük.
A hagyományos módszereket kedvelők tegyék a leveleket egyesével lexikonba - vigyázat, a levelek nem fedhetik egymást! A legjobb ha konyhai papírtörlőt is teszünk a levél mindkét oldalára, s ezt másnap kicseréljük. A leveleket legalább egy hétig a présben kell hagyni.
Aki a modernebb megoldásokat kedveli, az dolgozzon mikrohullámú sütővel. A faleveleket 2 papírtörlő közé simítva tesszük a mikróba. A sütőt közepes hőfokra állítjuk, és attól függően, hogy mennyire szárazak, 30-120 másodpercig "sütjük" a leveleket. Simák nem lesznek, de az eredeti színek ezzel a módszerrel sokkal jobban megőrizhetők.
(Forrás: The Foliage Network)