Sopron és nyolc Sopron környéki település december 14-én a Hűség Napját ünnepelte. Firtl Mátyás a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője emlékeztetette róla a T. Házat naprend előtti felszólalásában.
- Tartást adó ereje van 85 év távlatából is az 1921. évi soproni népszavazásnak, amelynek eredményeként Sopron, Ágfalva, Balf, Bánfalva, Fertőboz, Fertőrákos, Harka, Kópháza, Nagycenk Magyarországot választotta, megrendítő példát adva abból a felemelő érzésből, amit a magyar nyelv hazaszeretetnek nevez.
- December 14-e, a hazaszeretet ünnepe, de nem csak nekünk soproniaknak ünnep. Elődeink 1921-ben a nemzethez való hűségre szavaztak, ezért az ünnep az egész nemzeté. A múltat idézi, de ereje a jelenben kovácsol össze közösséget, és a jövőre nézve ad erőt, tartást és bátorságot a jóért való munkálkodáshoz.
- 1921-ben egy háborút elszenvedett, meggyötört, megcsonkított, megalázott ország polgárai döntöttek a magyar haza mellett. Tettüket nem az érdek vezérelte, hanem a lélek ereje. Ezért is tartozik ez a dátum történelmünk legfényesebb napjai közé, mint a nemzetszeretet örök példája. Mert köztudott: a soproni német ajkú, de magyar szívű szavazópolgárok, a város lakosságának ekkor mintegy 48 %-át kitevő „hűségesek" szavazatai döntötték el Sopron sorsát. Ugyan a vidéki falvak lakóinak 54,5 %-a Ausztriára voksolt, mégis kiemelkedő kivétel volt Nagycenk, a horvátok lakta Kópháza és a katolikus német Fertőboz. Sopron gazdapolgárai, poncichterei pedig 72,8%-kal (!) Magyarország mellett döntöttek.
- Nemzetünk értékei között kell megbecsülnünk és továbbadnunk a történelmi helytállásnak ezt az üzenetét. Egy nagyon zavaros és nehezen kiismerhető helyzetben, egy szétdarabolt ország, megcsonkított nemzet üzenete: hogy a fizikai szétszakítottság, a kilátástalanság ellenére is él a közösségek, a családok és az emberek lelkében az egészséges nemzettudat, amely a döntéseknél a legnemesebb elveket és szellemi-lelki értékeket helyezi mindenekfölé. A hazaszeretet olyan érték, amely az anyagelvű és gyakorlatias érvényesülést előtérbe helyező körülmények között sem enged semmiféle megalkuvást.
- Az önbizalmát vesztett, magába roskadt nemzet a soproniak elszántságát látván, az ő tartásukból merített új erőt a kifosztott, lerombolt ország újjáépítéshez. Ezért adta egy évvel később, Sopron városának a "Civitas Fidelissima" címet, mellyel - szalagdísz formájában - a város barokk címerét is felékesítette. És Sopron határozottan üzent a békediktátorok számára, hogy miként lehetett és kellett volna egyebütt is eljárniuk a magyar és más európai határok igazságos kijelölésében.
- Sopron és környéke hűséges volt évezredes történelméhez, a hagyományokhoz, a rend iránt, abban, hogy semmilyen külső körülmény ellenére sem hagyta lelkét szétdaraboltatni, öntudatát elhomályosítani. 1921-ben azt az egyetlen lehetséges bölcs döntést hozta meg, amely ma is felvértez azzal a hittel, és szellemi-lelki erővel, amely elengedhetetlenül fontos a nemzetépítő munkában.
- A rendszerváltást követően 2001-ben a soproni népszavazás 80. évfordulóján történt meg először, hogy egy kormány fejet hajtott a soproniak hűsége előtt. A ma is hatályos 244/2001-es kormányrendelet ,, Az 1921. évi soproni népszavazás emlékére a nemzethez és a hazához való hűségről tanúságot tevő polgárok előtt fejet hajtva december 14-ét a Hűség Napjává nyilvánítja”, és a leghűségesebb városban, és a népszavazáson részt vett községekben méltó emlékmű állításáról gondoskodott.
- A nemzet értékeit kötelességünk átörökítenünk és gyarapítanunk. Erre a mögöttünk hagyott évszázad egyik olyan pillanata kötelez, amelyet a korabeli krónikás így örökített meg: 1921. december 17-én délután 4 órakor (..) amikor a a szavazatok összeszámlálása befejeződött, Schober kancellár telefonon történt érdeklődésére egy antant katonatiszt a telefonkagylót a nyitott ablakon át kitartotta az utcára. ,,Sopron 11 templomában zúgtak a harangok. Ezrek özönlötték el az utcákat. Az emberek lelkéből szállt fel az egek Urához a köszönet. Köszönet a soproni népszavazás magyar igazságának diadaláért, köszönet a hűség jutalmául az egy talpalatnyi földért: Sopronért. Megkönnyebbülten sóhajtották: „Hála Istennek, magyarok maradtunk!"
- Hajtsunk fejet a a soproniak hűsége előtt, és abban, a szolgálatban, amivel megbíztak, merítsünk példát és erőt a 85 évvel ezelőtti és máig tart hazaszeretetükből, hogy a mi tetteinkre is utódaink büszkén emlékezhessenek.
bszj