Ne dobjuk a szemétbe az italoskartonokat! (greenfo)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. december 27.
Semmiképpen se a háztartási szemétbe dobjuk a kiürült italoskartonokat. Karácsonykor kerül a kosarunkba az éves karton- és hullámpapír-csomagolás közel 30 százaléka. Ez a családok pénztárcája mellett a környezetet is jelentősen terheli, ezért különösen fontos, hogy ebben az időszakban is különválogatva gyűjtsük a hulladékká vált csomagolást. Az EU tagállamaiban átlagosan az italoskarton-dobozok 30-40 százalékát gyűjtik vissza és hasznosítják újra (Németországban 65 százalékát), nálunk ez a szám mindössze öt-hét százalék volt 2006-ban. Ennek oka alapvetően a tájékozatlanság: még azok körében is nagy bizonytalanság tapasztalható, akik egyébként részt vesznek a szelektív hulladékgyűjtésben. Erre mutatott rá az Italoskarton Egyesület (IKSZ) nemrégiben készített reprezentatív felmérése is, amely szerint bár a lakosság 86 százaléka legalább havonta visz hulladékot a szelektív hulladékgyűjtőbe, ennek ellenére mindössze 54 százalék dobja be a tejes és üdítős dobozokat is. Ráadásul az italoskartonokat szelektíven gyűjtőknek is csak harmada állítja, hogy teljesen biztos benne, melyik gyűjtőedényben van az ilyen típusú hulladék helye.
Pedig az italoskartonok gyűjtésére ma már Magyarország egyre több települé-sén van lehetőség. (Az italoskartonok gyűjtését lehetővé tévő települések listája az Italoskarton Szövetség honlapján, a www.iksznet.hu oldalon található meg). A legtöbb zavart az okozza, hogy az emberek nem tudják, hogy hova kell gyűjteni a tejes és gyümölcsleves dobozokat. Ennek oka, hogy a helyi kommunális szolgáltató felkészültségének függvényében településenként változik, hogy hol gyűjtik ezeket: van, ahol a papírhulladék, van, ahol a műanyag hulladék vagy a fémhulladék közé, és olyan helyek is vannak, ahol külön konténer áll erre rendelkezésre. Ami fontos, hogy Budapesten minden esetben eligazít minket egy italos dobozokat ábrázoló piktogram, amelyet decemberben helyeznek el a hulladékszigetek erre kijelölt konténereire.
A dobozokat tapossuk laposra vagy nyomjuk össze, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak és több hulladék férjen a tartályba.
Az italoskarton-dobozok a műanyagpalackokhoz és a papírhulladékhoz hasonlóan újrahasznosíthatók. Az italoskarton 75 százalékban kartonpapírból áll, amely farostból készül. A Tetra Pak papírszükségleteinek nyolcvan százaléka Skandinávia erdőiből származik, mivel az itt termelt fának van olyan hosszú farostja, amely biztosítani tudja a doboz szilárdságát. A papír olyan fák részeiből készül, amelyek valamilyen okból nem alkalmasak építési célra.
A szelektíven gyűjtött italoskarton-dobozokat leggyakrabban a papíriparban hasznosítják újra. Más részükből a farostlemezhez hasonló, s a bútorgyártásban illetve szigetelőanyagként hasznosítható Tectan® forgácslapot állítanak elő, emellett a dobozokat az égetőművek kemencéjében is el lehet égetni anélkül, hogy káros gázok keletkeznének.
A papíripari újrahasznosítás folyamán először összedarabolják a dobozokat, amelyek ezután egy papírmalomban afféle túlméretezett (25 méter hosszú) mosógépbe kerülnek, ahol az italoskartonok jó minőségű, hosszú papírrostjait elválasztják a vékony műanyag és alumíniumrétegektől. Ezután a rostpép egy szűrőn keresztül kifolyik a hengerből, majd a papírgyártásban kerül további felhasználásra. A szétválogatott rostokat újrahasznosítják, például hullámpapír, csomagoló-papír és higiéniai papírtörlő, pl. kéztörlő készül belőle. Magyarországon ilyen típusú újrahasznosítás a Dunapack papíripari vállalatnál történik, ugyanakkor a visszagyűjtött italoskartonok nagy részét Ausztriában dolgozzák fel.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.